Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapie pro těhotné

žena s bříškem v aromalázni zdroj: Unsplash

Aromaterapie v těhotenství je velké téma, které neustále vyvolává emoce a diskuze, zda se smí nebo nesmí používat. Objevují se názory poukazující na možné kontraindikace spojené s chemickým profilem éterických olejů, jiné zase tvrdí, že je aromaterapie v těhotenství naprosto bezpečná. Ani jedno není tak uplně pravda. Je třeba mezi těmito dvěma extrémy najít kompromis. 

Aromaterapie v těhotenství se určitě nemusíte bát, jen je třeba být obezřetná a vědět, po jakých éterických olejích sáhnout a které esence jsou v období gravidity považovány za nevhodné. Pokud se s éterickými oleji manipuluje zodpovědně a zvolíte ty správné, může být aromaterapie v těhotenství velice příjemným řešením některých drobných obtíží a pro budoucí maminky může být velice prospěšná. Ideální je poradit se přímo s aromaterapeutem. Ti obecně nedoporučují aplikovat aromaterapii v prvním trimestru. Doposud totiž není znám případný vliv éterických olejů na vyvíjející se plod.

Aromaterapie podle trimestru

Obecně bychom tedy mohli říct, že do ukončeného třetího měsíce těhotenství se esenciální oleje nedoporučují. Místo nich lze však bez obav použít květové vody (levandulová, růžová nebo heřmánková), které nejsou tak intenzivní a jsou vhodné například ke zmírnění nevolností na začátku těhotenství nebo vyzkoušejte inhalační tyčinky.

Od ukončeného třetího měsíce pak přichází v potaz určitá skupina éterických olejů například ke zmírnění otoků nohou nebo k potlačení strachu z blížícího se porodu. Zde velice dobře fungují růže, kadidlo nebo geránium smíchané s nosným olejem.

Na otoky v těhotenství trpí až ¾ žen, v takovém případě jsou vhodné masáže dolních končetin na podporu krevního a lymfatického oběhu s použitím těchto éterických olejů v kombinaci nejlépe s mandlovým olejem:

  • grep

  • geránie

  • citron

Jaké éterické oleje jsou vhodné během těhotenství...

Lahvička s éterickým olejem

Existuje mnoho éterických olejů, které lze v těhotenství s klidným svědomím užívat a plnohodnotně nahradí svými účinky ty nedoporučené. Jen jsou jemnější svým působením. K takovým se všeobecně řadí citrusy (limeta, pomeranč, grep, mandarinka, květ neroli), bazalka (uvolňuje od bolesti při porodu), bergamot (na deprese a úzkosti), geránium, černý pepř, meduňka, levandule lékařská (pozor na nízký tlak), tea tree (zabraňuje šíření mikrobů a infekci ran), geránie (úleva od bolesti, na úzkost a únavu), jasmín (mírně analgetický, porodní deprese a bolesti)… Od ukončeného pátého měsíce pak třeba cist nebo kadidlo - ale jen ve velmi mírném ředění. V těhotenství neužívejte éterické oleje vnitřně a držte se doporučeného dávkování.

... a kterým se vyhnout?

Obecně platí, že mezi nežádoucí se řadí zahřívače - éterické oleje z koření a bylin, jako třeba máta či rozmarýn, které stimulují krevní oběh a mohou podporovat děložní stahy. Neměly by se používat ani eukalypty a oleje z dřevin, hlavně ty s obsahem thujonu. 

Dále se nedoporučují: anýz, badyán, artemisia, majoránka, bříza, mateřídouška citronová, hřebíček, verbena, saturejka, kafr, drmek, skořice, myrta, pelyněk, citronová tráva, yzop, kopr, fenykl, kafrovník, túje nebo kurkuma. 

Způsoby využití vonných olejů

Lahvičky s éterickými oleji

Aromaterapie neboli aroma - vůně a léčba - terapie se využívá několika způsoby a je jen na vás, jaký si zvolíte. Vůně nás provází a ovlivňují od nepaměti. Byly součástí náboženských rituálů, lázeňských procedur nebo se z vonných bylinných esencí dělaly hojivé tinktury. Vůně zklidňují mysl, mají léčivé účinky a vnáší do našich domovů pohodovou atmosféru, blahodárně působí na naši mysl. Vždyť první zmínky o vonné pryskyřici pochází už ze starověkého Egypta a nejstarší opravdu zdokumentované vonné tyčinky ze santalového dřeva pochází od starověkých Číňanů.

Aromalampy - inhalace

Využití aromalampy k provonění celé místnosti je asi nejčastěji využívaný způsob. Dochází k pomalému odpařování oleje za pomoci otevřeného ohně (svíčka). Použité olejíčky pomalu, postupně a zlehka pozměňují psychický stav a celkově zlepšují náladu. Doba působení je až několik hodin, krásně provoní celý byt, těhotným ženám mohou pomoci od ranních nevolností nebo při problémech se spánkem.

Koupele

Příjemnou relaxační lázeň si připravíte přidáním pár kapek - doporučujeme začít nižším množstvím cca 2 až 4 kapky (nepřekračujte doporučené dávkování) a případně postupně množství navyšovat dle toho, jak na nás olej působí. Dobré je esenciální olej předem rozmíchat ve lžíci mléka, medu nebo jogurtu. Odpočinek v připravené lázni o teplotě nejlépe 35 - 37 °C by měl trvat 15 až 30 minut, během kterých se báječně uvolníte. Esenciální olej prostoupí do vašeho těla pokožkou i smysly.

Masáže

Aromamasáže velice efektivně uvolňují napětí, zbavují stresu a stimulují krevní i nervový systém, povzbuzují imunitní systém a zvyšují pružnost pokožky.