Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní pomoc při zánětu dásní a parodontóze

Přírodní pomoc při zánětu dásní a parodontóze Paradontóza trápí čím dál více lidí a přesto jí lze celkem snadno a účinně předcházet.
Ina Havránková
5,0 5
2

Přírodní pomoc při zánětu dásní a parodontóze zdroj: shutterstock.com

Zánět dásní bohužel trápí čím dál víc lidí a jeho následkem potom bývá parodontóza, která může vést v krajním případě až ke ztrátě zubu. Problém je, že zánět dásní v počátečních stádiích nebolí a spousta lidí ho proto neřeší. Po čase ale začnou dásně bolet, objeví se krvácivost zejména při čištění zubů a co s tím? Jak si ulevit pokud možno přírodní cestou a nebo ještě lépe - jak zánět dásní a parodontózu zmírnit?

Naštěstí existuje několik zcela přírodních cest, kterými je možné se vydat. Tyto skoro až zázračné přírodní látky můžete využít k výplachům ústní dutiny, k čištění zubů nebo ke kloktání a výsledkem budou zdravější dásně i zuby a jako bonus také báječně svěží dech.

Přejít na sekci článku:

Jak vzniká parodontóza?

Jak vzniká parodontóza? zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Zánětem dásní trpí v dnešní době po třicátém roce života až 80 % populace. Toto onemocnění dutiny ústní přitom ohrožuje nejen zuby, ale i vnitřní orgány. Neléčená parodontóza je také bohužel velmi častou příčinou ztráty zubů.

Parodontóza je zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu zubů, které je ze stomatologického hlediska druhým nejčastějším onemocněním hned po zubním kazu. Toto onemocnění vzniká důsledkem působení bakterií, které se usazují na zubech či pod povrchem dásní a uvolňují toxiny. Ty jsou pak příčinou vzniku zánětu, který se nejprve usadí na dásních a pak i v systému, který plní funkci pevného ukotvení zubů.

Příčinou onemocnění je nedostatečná ústní hygiena, zubní kámen, nezdravý životní styl, nevhodné stravovací návyky, porucha zažívání a látkové výměny a také stres, který oslabuje imunitní systém. Záludnost parodontózy spočívá v tom, že mnoho let nemusí vůbec bolet a proto ji mnoho lidí podceňuje a neléčí.

První projevy parodontózy

Parodontóza se projevuje mírným otokem a začervenáním, které je často doprovázeno krvácením, hlavně při čištění zubů. Často se také objevuje i nepříjemný zápach z dutiny ústní, který způsobují baterie. Zánět se rozvíjí a působí bolest, pocit tlaku a brnění. Mezi zubem a dásní se vytvářejí prostory a váčky, které mohou být naplněné hnisem. Krčky zubů se odhalují, zuby se následně rozestupují a ztrácejí pevnost ukotvení. Bakterie napadají vazivo a kostní lůžko. Krvácení je čím dál častější. Parodontóza může propuknout u jednoho, ale častěji u více nebo dokonce všech zubů najednou.

Po jakých přírodních látkách tedy sáhnout, abychom předešli vzniku parodontózy nebo alespoň zpomalili či úplně zastavili její průběh?