Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Máte doma puberťáka? Aneb jak z puberty svých dětí nezešedivět

Máte doma puberťáka? Aneb jak z puberty svých dětí nezešedivět V dnešní době dospívají děti čím dál rychleji.
Jana Konečná
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Jak pomoci zmatenému puberťákovi?

Jak pomoci zmatenému puberťákovi? zdroj: shutterstock.com

Nechejte jej vyrůst – k jeho osamostatňovacím projevům přistupujte citlivě. Dávejte na jednu stranu pozor a snažte se předcházet vzniku nebezpečných situací, které by jej mohly jakkoliv ohrozit, ale na druhou stranu mu ponechejte co největší volnost a respektujte jeho soukromí. Musíte si uvědomit, že období, kdy jste řídili celý jeho život, už skončilo. A to je dobře. Pro vás i pro něj. Vaše dítě se potřebuje osamostatnit, aby bylo schopné žít život mimo rodné hnízdo, a vy máte také nárok na užívání si vlastního života bez dítěte v patách.

Udělejte si na něj čas – je jasné, že v obdobích typu „moji rodiče se ve všem pletou“ anebo „mám ty nejhorší rodiče na světě“, se vaše dítě nebude chtít s vámi zrovna dvakrát bavit, ale je potřebné, dát mu najevo, že jste tu pro něj, kdyby vás potřebovalo. Ať už na rozhovor nebo objetí.

Bachovy esence – při vyhrocených situacích může pomoci Krizová esence, přímo na míru puberťákům je namíchaná Kombinovaná esence dospívající. Pomáhá se vyrovnat s náhlými změnami nálad i s pocity vlastní neschopnosti.

Jak ve zdraví přežít pubertu vlastních dětí?

Odstup – snažte se nebrat věci, které vám řekne, osobně, a zkuste se na celou situaci podívat s nadhledem. Určitě si ještě vzpomenete na vlastní pubertu a na výkřiky do tmy, které z vás padaly. Navíc, matky puberťáků nemusí vzpomínat ani tak daleko, hormonální rozházenost, podrážděnost a náladovost si většina z nás prožívá v menším měřítku každý měsíc v rámci PMS. Alespoň malou výhodou tohoto každoměsíčního martyria je, že se můžeme daleko lépe vcítit do zmatených pocitů našeho dospívajícího potomka.

Vlastní aktivity – v pubertě se zpřetrhává silná citová vazba potomka k jeho rodičům, je to naprosto přirozené a správné. Určitě nechceme mít doma mamiňáka, a do smrti ho obskakovat. Hodně rodičů má s osamostatňováním svých dětí problém. Obzvlášť, pokud se kolem nich od jejich narození točil celý jejich život. Nyní je tedy už nejvyšší čas, přestat se na svého potomka upínat a najít si i vlastní zájmy. Pomůže vám to překonat smutek a nostalgii z toho, že určitá životní fáze pomalu končí. Konečně ale začnete mít čas se naplno realizovat ☺!

Relaxace – mezi nové zájmy můžou patřit i různé relaxační techniky, jako je jóga, meditace, aromaterapie, masáže apod. Tyto vám totiž navíc pomohou uvolnit nahromaděný stres a frustraci z neustálého dohadování se s teenagerem.

Bachovy esence – mohou pomoci i vám. Hlavně, pokud ztrácíte trpělivost a během toho, kdy kolem vás lítají naprosto nesmyslné argumenty, se vám často zatmí před očima. Získat zpátky klid a pevnou půdu pod nohama vám pomůže Netýkavka Žláznatá (Impatiens), která také posílí vaši trpělivost. Čekanka obecná (Chicory) je zase vhodná pro rodiče, kteří na svých dětech přehnaně lpí a žijí skrze ně své vlastní životy. Pomůže vám přestřihnout citovou pupeční šňůru, nechat vaše děti žít vlastní život.

Související produkt
Kombinovaná esence dospívající 20 ml
Les Fleurs de Bach / 449 Kč
Esence Dospívající je pro dospívající mládež, která se cítí neschopně, odmítá autoritu, často se rozčílí, je nervózní nebo si nedůvěřuje. Pomáhá dodat sebedůvěru a zapojit se do společnosti.
Detail produktu