Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

3 tipy na zdravé ledové čaje

3 tipy na zdravé ledové čaje zdroj: shutterstock.com

Koukali jste někdy na složení většiny ledových čajů? Už na první pohled je jasné, že vás toho moc ze skutečného čaje nečeká, zato kopec cukru a konzervantů ano. Jinými slovy - mít to bublinky, tak je to klasická limonáda. Také ledové čaje v kavárnách jsou často jen naředěnými sirupy s kostkami ledu a krásnou dekorací okolo. My pro vás ale máme ledové čaje, které jsou zdravé, bez cukru a přesto výborné (možná ještě lepší)!

Vlastně nejde o nic nového a vsadíme se, že některé varianty čajů, které jsou přirozeně sladké, voňavé a osvěžující máte možná už i doma. Dobrý čaj přesto neslouží jen v zimě k prohřátí, ale i v létě na osvěžení bez výčitek. Stačí přitom sklenička, lednička, čerstvé lístky máty nebo naopak nějaké sladké ovoce. Vychladit můžeme prakticky všechny čaje, pokud chcete ale opravdu uspět, máme tady pár výjimečně dobrých variant :-)

Pro celou rodinu: Rooibos

První možnost i pro děti je vždy jasná - slaďoučký a bezkofeinový rooibos, který lehce voní a chutná po karamelu, není potřeba jej (příliš) doslazovat a výborně chutná jak samotný, tak s mlékem.

V podobě ice tea, kdy jej jen necháme vychladit na pokojovou teplotu, lze také vyzkoušet rooibos chai, kde je jeho běžná karamelovo-vanilková chuť ozvláštněna indickým kořením jako je hřebíček, muškátový oříšek, skořice a další. Tady už troška cukru s mlékem udělá z čaje výborný koktejl pro přátele i celou rodinu. A meze se při dochucování nekladou.

Na klasický rooibos sice cukr není vůbec potřeba, protože se dá výborně dosladit stévií či čerstvým ovocem jako je vodní meloun, pomeranče či jablka. To už chce však pořádný džbán a pár kostek ledu.

Na osvěžení: Tulsi

Tulsi, nebo-li bazalka posvátná, je rostlinka, které se připisuje dlouhověkost a tuhý kořínek. Jednak proto, že pomáhá mírnit napětí a stres, rovněž také z důvodu, že je doslova narvaná antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Tulsi také posiluje základ zdraví - ano, správně - imunitu.

Bazalku posvátnou můžete často najít v kombinaci s růží, se zázvorem, se zeleným čajem, s heřmánkem a například i s mátou peprnou. Zatímco spojení tulsi a sladké růže či máty peprné je jedinečným chuťovým zážitkem na léto, zimě zase patří zázvor. Navíc, pravidelným pitím tulsi se člověk postará i o dobré zažívání a snižování cholesterolu.

3 tipy na zdravé ledové čaje

Jelikož patří tulsi mezi nejprodávanější čaje napříč všemi ročními obdobími, věříme, že i v létě udělá výbornou službu. Lehce bylinková chuť je po vychlazení nejlepší bez cukru, tentokrát tak do džbánu s čajem přidáme plátky limetky a čerstvé lístky máty peprné.

Pro zdraví a krásu: Matcha

Necháme ledové zelené čaje v půl litrových PETkách s příchutí broskví výrobcům a dáme si skutečný zelený čaj se všemi antioxidanty a tolik potřebným chlorofylem - matchu! Ta díky šetrnému zpracování uchovává řadu vitaminů (např. vitaminy B, C), aminokyselin a minerálů (selen, magnésium, zinek), které nám často chybí i v jídelníčku.

Matchu tentokrát nebudeme zalévat horkou vodou, naopak použijeme vodu studenou, a čajový prášek v ní rozmícháme. Ve studené vodě se tolik nevyluhují třísloviny a čeká nás tak příjemná svěží chuť, kterou podtrhneme opět citronem, limetkou či lístky máty.

Jelikož matcha obsahuje kofein, pijeme ji tehdy, kdy potřebujeme nakopnout energií. Na večer si raději dopřejeme tulsi. A ještě slovíčko o využití účinků matchy - jelikož dobře chutná a utužuje zdraví, přidat ji můžeme i do smoothies, kokejtlů, salátů nebo jogurtů.

V porovnání s běžnými ledovými čaji jsme tak ušetřili nejen pár korun, ale především zdraví a pár stovek kalorií…

Související produkt
Čaj Tulsi Peppermint, bio 30,6 g, 25 ks
Organic India / 138 Kč
Bylinný čaj Tulsi Peppermint má příjemně osvěžující chuť a povzbuzující účinky na tělo i mysl. Bez obsahu kofeinu.
Detail produktu