zdroj: pixabay.com
Patříte mezi zastánce kávy nebo čaje? Ať už preferujete jedno nebo druhé, opravdu dobrému čaji neodolá ani ten nejzarputilejší kafař. V dnešním článku vás seznámíme se všemi možnými druhy čajů, dozvíte se o tom, jak se pěstují, čím jsou charakteristické i jak si je nejlíp vychutnat. Čaj je ve své podstatě nápoj, který vzniká louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě. My však jako čaj označujeme i další nápoje, ať už jsou to čaje z bylinek či ovocné čaje. Nebojte se, i na ty se dnes dostane. Uvařte si tedy šálek dobrého čaje, ať už vám chutná jakýkoliv, a pojďte se začíst.
Existují dvě čínské legendy o vzniku toho pravého čaje. Podle té první si čínský císař ohříval pod stromem vodu, spadly mu do ní lístky čajovníku a voda se příjemně rozvoněla. Po ochutnání zjistil, že jde nejen o velmi chutný, ale i povzbuzující nápoj. Ta druhá legenda je poněkud drastičtější a také méně pravděpodobnější. Podle ní čaj vznikl tak, že se jeden buddhistický mnich pokoušel meditovat. Bohužel však při meditaci usnul. Když se probudil, tak se na sebe rozčílil, že si uříznul oční víčka, aby se mu to už nikdy nestalo. Na místě, kam víčka zahodil, pak vyrostl keřík čajovníku, který velmi příhodně dokázal zahánět únavu.
Jak se takový čaj vyrábí?
Jak už jsme si řekli, ty pravé čaje se dělají z rostlinky čajovníku. Existují různé druhy čajovníku, jejich rozdílnost ovlivňuje hlavně podnebí, podle krajiny, ve které jsou pěstovány. I když známe druhy čaje, jako je černý, zelený, bílý a další, prakticky se jedná o jednu a tutéž rostlinu. Rozdíl mezi nimi vzniká až při následné úpravě po sběru. Když jsou čajové lístky sesbírány, podstupují proces takzvaného zavadnutí, které lístky zbavuje vlhkosti. Poté jsou lístky čaje svinovány. To se dělá proto, aby lístky popraskaly a uvolnila se z nich buněčná šťáva. Ta následně spolu s lístky podstupuje fermentaci.
Zelené čaje
Zelený čaj se od ostatních druhů čaje liší tím, že není fermentovaný. V Japonsku ihned po sběru spařují zelený čaj horkou vodní párou a pak svinují a suší. V Číně se zelený čaj nechává zavadnout nad ohněm nebo se praží, což mu dodává velmi charakteristickou chuť. Zelený čaj obsahuje spoustu antioxidantů, povzbuzuje, dodává energii a osvěžuje mysl. Slabší typy zeleného čaje můžete pít po celý den, ty silnější jsou vhodnější pouze pro dopoledne, aby se vám podařilo večer usnout.
Specialitou zeleného čaje je matcha čaj, který se získává rozemletím těch nejkvalitnějších čajových lístků na prášek. Dříve se matcha používal jen při speciálních čajových rituálech. Dnes získává na oblibě, je považován za superpotravinu a používá se nejen na přípravu čaje, ale i na ozvláštnění dezertů či do smoothie. Abyste si vychutnali dokonale lahodnou chuť zeleného čaje, je třeba jej zalít teplotou kolem 80 °C. Pokud byste jej zalili vařící vodou, čaj by vám zhořknul. Ze zeleného čaje můžete obvykle připravit až tři nálevy.
Černé a červené čaje
Černý čaj si ze všech druhů čajů při výrobě prochází nejdelším fermentovacím procesem. Odtud také pochází jeho typická, silná, mírně nahořklá a svíravá chuť. Kvůli procesu fermentace má také černý čaj nejvyšší obsah kofeinu. Hodí se proto hlavně, když potřebujete opravdu extra porci energie. Zvyšuje soustředění a je tak mimořádně vhodný pro studenty i duševně pracující. Díky své trpkosti se hodí i při žaludečních potížích. Černý čaj zalévejte horkou vodou. Pokud si jej připravujete kvůli povzbuzení, nechte jej louhovat 2 až 3 minuty. Jestli vás trápí zažívání, nechte louhovat 5 minut. Speciálním druhem černého čaje je čaj pu-erh. Ten se vyrábí jako klasický černý čaj, jen si prochází procesem fermentace vícekrát a to často za přítomnosti ušlechtilých bakterií a plísní. Prostě takový hermelín mezi čaji. :-) Barva pu-eru je pak díky opakované fermentaci vínově hnědá až načervenalá.
Bílé a žluté čaje
Bílý čaj patří mezi čaje v jeho nejčistší podobě. Kromě sušení si totiž většinou neprochází žádnou úpravou a vy si tedy můžete vychutnat opravdovou a ničím neovlivněnou chuť čajových lístků. Jeho nálev má bledě zelenou až světle žlutou barvu. Chuť má velmi jemnou a nasládlou. Mezi znalci čajů je považován za největší čajovou delikatesu. Bílý čaj má zároveň nejnižší obsah kofeinu a může se proto v menším množství dávat i dětem. Zajímavostí je, že se používá ke snižování vysoké horečky. Žlutý čaj prochází speciálním procesem fermentace, kdy jsou během fermentačního procesu lístky čaje přikryty lněným plátnem. Během tohoto procesu lístky zežloutnou a následně se většinou ještě praží.
Nečaje
Nyní se přesuneme k takzvaným nečajům neboli nepravým čajům. Jak jsme si řekli v úvodu, jsou to prakticky všechny, které se nevyrábí z rostliny čajovníku.
Ovocné čaje
I když se ve skutečnosti nejedná o pravé čaje, přesto si tento typ nápoje našel své zastánce a patří po černém čaji mezi nejoblíbenější typ čaje vůbec. Jak už jeho název napovídá, ovocný čaj se vyrábí ze sušeného ovoce. Jeho předností je velmi sladká chuť, takže si jej nemusíte doslazovat. Samozřejmě neobsahuje ani kofein, takže jej můžete bez obav dát dětem a dopřát si jej mohou i těhotné či kojící ženy. Ovocný čaj je, díky ovocné složce, taktéž velmi bohatý na obsah vitaminu C. Také příprava ovocného čaje je velmi jednoduchá. Pokud jej přelouhujete, nic tak hrozného se nestane, maximálně bude trochu kyselý. U kvalitního sypaného čaje navíc můžete sušené kousky ovoce po vypití čaje vyjíst.
Bylinkové čaje
K bylinkovým čajům se uchylujeme hlavně, když nás trápí nějaké neduhy, ale také pro jejich skvělou chuť - co třeba takový mátový? Jejich zvláštností je, že se mohou připravovat z čerstvých i sušených bylinek. Využívají se nejen listy, ale může se použít prakticky celá rostlinka – stonek, květy, kořen i plody. Připravuje se buď výluhem jako klasický čaj, nebo odvarem, kdy se bylinka nebo bylinná směs určitou dobu povaří a následně scedí nebo se nechá ještě nějakou dubu louhovat.
Třeba takové maté je velice speciální druh bylinného čaje. Připravuje se z listů rostliny cesmíny paraguyajské a patří mezi nejsilnější přírodní povzbuzující nápoje. Má nejen vysoký obsah kofeinu, ale také minerálních látek, jako je hořčík, vápník, železo, křemík a další. Maté nejenže dodává potřebnou energii, ale je také skvělé na hubnutí, protože dokáže pořádně nastartovat metabolismus. Tradičně se pije ze speciální nádoby kalabasy, která se vyrábí ze zvláštního druhu dýní. Z této nádoby se maté usrkává pomocí brčka bombilla, které zároveň funguje i jako cedník. Má totiž v sobě zabudované drobné sítko.
Dalšími speciálními druhy nečajů, které spadají do těch bylinných, jsou roiboos a lapacho. Roiboos se vyrábí z rostlinky čajovce kapského. Podobně jako u pravých čajů z čajovníku, tak i tento prochází fermentací, což mu propůjčuje jeho typickou, červenou barvu. Někdy se však vyrábí i nefermentovaný zelený roiboos. Roiboos je samozřejmě bez kofeinu. Naopak obsahuje velké množství železa. Proto se může dávat i velmi malým dětem a pravidelně by jej měly popíjet hlavně těhotné ženy a všichni, kteří mají problémy s anémií. Lapacho se vyrábí z kůry stejnojmenného stromu. Je vhodné na podporu imunity i během již rozjetého onemocnění. Pomáhá i při detoxikaci organismu.