Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Citronová tráva

Citronová tráva Citronová tráva je oblíbenou ingrediencí v asijské kuchyni, ale využijete ji i u nás pro přípravu osvěžujících horkých i ledových nápojů.
Ina Havránková
4,6 5
13

Citronová tráva zdroj: shutterstock.com

Máte rádi svěží vůni citrónu? A už jste slyšeli o citronové trávě? Tato bylinka nejen, že krásně voní a můžete jí přidat do různých pokrmů, ale navíc je i léčivá! Možná, že jste se s ní setkali a ani o tom nevíte. Citronová tráva se totiž přidává do některých zelených čajů, kterým dodá svěží chuť a kromě toho se samozřejmě používá také v asijské kuchyni. Nepřekvapí proto, že citronová tráva, které se také říká voňatka citronová, pochází z jihovýchodní Asie. I přesto, že jde původně o rostlinku asijskou, je možné si ji bez problémů vypěstovat i v našich podmínkách. Čím je ale citronová tráva tak zajímavá a proč bychom si ji měli dopřávat, ať už v jídle nebo čaji?

Je to zázračná bylinka, bez které si lze jen těžko představit asijskou kuchyni. Je ale rozšířená i ve Středomoří, hodně oblíbená je například na Krétě. Pro své intenzivní citronové aroma je používaná především do pokrmů z ryb a samozřejmě i sushi. Ovšem její obrovské využití je i v přípravě nápojů, bylinný čaj z citronové trávy je nejen ohromnou lahůdkou, ale především skvělým zdrojem vitaminů a minerálů.

Kromě toho se citronová tráva používá také do kosmetických výrobků, například taková koupel na nohy z citronové trávy skvěle osvěží nejen nohy, ale i celé tělo a mysl. Aroma citronové trávy se používá na výrobu svěžích parfémů i toaletních vod a téměř v celém sortimentu tělové kosmetiky. Setkat se s ní můžete například v mýdlech, ve směsích esenciálních olejů, v tělových i pleťových krémech, ale objevuje se i ve vonných tyčinkách, nebo přípravcích odpuzujících hmyz.

Blahodárné účinky

Blahodárné účinky zdroj: shutterstock.com

Jde o rostlinku, která potěší nejen vaše oko, ale také vaše tělo. Citronová tráva obsahuje cenné silice a oplývá antioxidačními a antibakteriálními účinky. Citronovou trávu proto využijete jak v zimě, kdy vám pomůže od chřipek a nachlazení, tak i v létě, kdy dodá skvělou osvěžující vůni například ledovému čaji. Obzvlášť lahodná je v kombinaci s mátou, jejíž chuť dokonale zvýrazní a podtrhne. Citronová tráva má také příznivé účinky na naše nervy a pomáhá zvýšit schopnost soustředění, takže si z ní mohou čaj vařit také studenti ve zkouškovém období.

Čaj s obsahem citronové trávy je lahodný a pro tělo velice blahodárný a léčivý nápoj. Má nádherné aroma a skvěle chutná, vedle toho má ale navíc celou řadu léčivých účinků. Je známo, že má antiseptické, antioxidační, antivirové a antimykotické účinky. Reguluje tedy plísně a zamezuje jejich tvoření, zbavuje škodlivých virů i bakterií. Blahodárně působí na celou trávicí soustavu, včetně žaludku, střev i slinivky. Navíc také podporuje krevní oběh a udržuje zdravý cévní systém, reguluje krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Co všechno citronová tráva dokáže?

  • napomáhá při léčbě chřipky
  • snižuje teplotu
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • reguluje nadýmání a průjmy
  • zklidňuje nervové podráždění a deprese
  • napomáhá při nechutenství
  • zvyšuje koncentraci a schopnost soustředění
  • má bahodárný účinek při astma
  • působí proti bolestem břicha a zvracení
  • pomáhá detoxikovat játra a ledviny