Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Citronová tráva

4,6 5
13

Citronová tráva zdroj: shutterstock.com

Máte rádi svěží vůni citrónu? A už jste slyšeli o citronové trávě? Tato bylinka nejen, že krásně voní a můžete jí přidat do různých pokrmů, ale navíc je i léčivá! Možná, že jste se s ní setkali a ani o tom nevíte. Citronová tráva se totiž přidává do některých zelených čajů, kterým dodá svěží chuť a kromě toho se samozřejmě používá také v asijské kuchyni. Nepřekvapí proto, že citronová tráva, které se také říká voňatka citronová, pochází z jihovýchodní Asie. I přesto, že jde původně o rostlinku asijskou, je možné si ji bez problémů vypěstovat i v našich podmínkách. Čím je ale citronová tráva tak zajímavá a proč bychom si ji měli dopřávat, ať už v jídle nebo čaji?

Je to zázračná bylinka, bez které si lze jen těžko představit asijskou kuchyni. Je ale rozšířená i ve Středomoří, hodně oblíbená je například na Krétě. Pro své intenzivní citronové aroma je používaná především do pokrmů z ryb a samozřejmě i sushi. Ovšem její obrovské využití je i v přípravě nápojů, bylinný čaj z citronové trávy je nejen ohromnou lahůdkou, ale především skvělým zdrojem vitaminů a minerálů.

Kromě toho se citronová tráva používá také do kosmetických výrobků, například taková koupel na nohy z citronové trávy skvěle osvěží nejen nohy, ale i celé tělo a mysl. Aroma citronové trávy se používá na výrobu svěžích parfémů i toaletních vod a téměř v celém sortimentu tělové kosmetiky. Setkat se s ní můžete například v mýdlech, ve směsích esenciálních olejů, v tělových i pleťových krémech, ale objevuje se i ve vonných tyčinkách, nebo přípravcích odpuzujících hmyz.

Blahodárné účinky

Blahodárné účinky zdroj: shutterstock.com

Jde o rostlinku, která potěší nejen vaše oko, ale také vaše tělo. Citronová tráva obsahuje cenné silice a oplývá antioxidačními a antibakteriálními účinky. Citronovou trávu proto využijete jak v zimě, kdy vám pomůže od chřipek a nachlazení, tak i v létě, kdy dodá skvělou osvěžující vůni například ledovému čaji. Obzvlášť lahodná je v kombinaci s mátou, jejíž chuť dokonale zvýrazní a podtrhne. Citronová tráva má také příznivé účinky na naše nervy a pomáhá zvýšit schopnost soustředění, takže si z ní mohou čaj vařit také studenti ve zkouškovém období.

Čaj s obsahem citronové trávy je lahodný a pro tělo velice blahodárný a léčivý nápoj. Má nádherné aroma a skvěle chutná, vedle toho má ale navíc celou řadu léčivých účinků. Je známo, že má antiseptické, antioxidační, antivirové a antimykotické účinky. Reguluje tedy plísně a zamezuje jejich tvoření, zbavuje škodlivých virů i bakterií. Blahodárně působí na celou trávicí soustavu, včetně žaludku, střev i slinivky. Navíc také podporuje krevní oběh a udržuje zdravý cévní systém, reguluje krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Co všechno citronová tráva dokáže?

  • napomáhá při léčbě chřipky
  • snižuje teplotu
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • reguluje nadýmání a průjmy
  • zklidňuje nervové podráždění a deprese
  • napomáhá při nechutenství
  • zvyšuje koncentraci a schopnost soustředění
  • má bahodárný účinek při astma
  • působí proti bolestem břicha a zvracení
  • pomáhá detoxikovat játra a ledviny