zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Konopná semínka nejsou žádnou novinkou, v současnosti se jedná o poměrně populární doplněk stravy a vlastně takovou superpotravinu. Semínka jsou nejen výborným zdrojem bílkovin, protože se skládají ze všech základních aminokyselin, ale obsahují i řadu vitaminů (A, B1, B2, B3, B6, C, E a F) a minerálů (železo, draslík, hořčík, vápník, fosfor, zinek, jód, ...). Výjimečné jsou oproti jiným semínkům a oříškům především svým obsahem esenciálních nenasycených mastných kyselin omega 3 (kyselina linolenová) a omega 6 (kyselina alfa-linolová) a to v ideálním poměru. Rozhodně doporučuji, stejně jako spousta odborníků, zařadit konopná semínka do každodenního jídelníčku.
A teď ta zapeklitá otázka: loupaná, či neloupaná? Vlastně obojí :). Jen každé na něco jiného a jinak.
Loupaná konopná semínka jsou šetrným způsobem zbavována slupky tak, aby zůstaly zachovány hodnotné živiny. Chuť je jemně oříšková a přirovnala bych ji ke slunečnicovým nebo sezamovým semínkům, jen chuť i struktura je mnohem jemnější. Mňam!
Neloupaná konopná semínka jsou křupavější díky pevné slupce. Ta se sice trošku hůře kouše, ale to obrovské množství vlákniny za to stojí! Neloupaná semínka se považují za vhodný doplňek při detoxikaci nebo při hubnutí. Pomohou nám také při střevních obtížích a nemocech a to i preventivně :).
Látky obsažené v konopných semínkách jsou důležité pro řízení a souhru životních procesů v těle, správnou funkci buněčných stěn, nervů, obranyschopnosti a kardiovaskulárního systému. Slouží také jako výborný zdroj energie, své místo najde v kuchyni vegetariánů a veganů, dětí, těhotných a kojících žen, starších osob a také u sportovců. Skvěle podpoří organismus nejen při psychické, ale i fyzické zátěži. Konopná semínka, obzvlášť ta neloupaná, mají antioxidační účinky.
Druhá otázka, pro neznalé neméně zapeklitá. Jak se semínka používají?
Konopná semínka, jak loupaná, tak neloupaná mají široké spektrum využití. Doporučuji je, pokud možno, tepelně neupravovat, abychom nepřišli o cenné nenasycené mastné kyseliny, vitaminy a minerály. Loupaná semínka lze jednoduše přidat do jakýchkoliv jídel, jako je zeleninový salát, krémová polévka či domácí zmrzlina, přisypat je můžete i do jogurtu, ovocných a zeleninových smoothie, těstovin atd. Z neloupaných semínek si můžeme jednoduše vyrobit konopné rostlinné mléko, nasypat je do polévky a nebo přidat do domácího pečiva, sušenek, placek nebo bramboráků. Jestliže použijeme semínka se slupkou, nepřijdeme tepelnou úpravou o všechny živiny. Pro lepší stravitelnost se mohou neloupaná semínka namočit na pár hodin do vody a rozemlít.
Konopné mléko
Jednu až tři lžíce neloupaných konopných semínek, podle toho, jakou chceme koncentraci a hustotu, naložíme přes noc do vody (ideálně na 4 až 12 hodin). Já osobně zalévám teplou vodou a nechávám namáčet cca 10 hodin. Semínka se dají jednoduše rozkousnout a takto namočená a změklá jsou výborná v kaši a do müsli. Ze změklých semínek můžeme udělat konopné mléko. Pokud plánujeme mléko ihned spotřebovat například do koktejlu, můžeme použít vodu, ve které se semínka máčela. Pokud si chceme udělat mléko na více dní, použijeme vodu čerstvou. Semínka s vodou mixujeme, dokud voda nemá mléčnou barvu.
Kousky pak přecedíme přes plátýnko, utěrku, sítko na čaj nebo speciální pytlík na rostlinná mléka. Do mléka přidáme špetku soli a v případě zájmu osladíme, nejlépe stévií nebo datlovým sirupem. Mléko vydrží v lednici přibližně 4 dny a moje nejoblíbenější kombinace je s rozmixovaným banánem. Zbylou semínkovou drť určitě nevyhazujte, lze ji použít podobně jako loupaná semínka.
Zmrzlinový shake
Večer si nakrájíme zralé banány a dáme do mrazáku. Ráno si v mixéru/drtiči uděláme zmrzlinovou směs z mražených banánů a konopného mléka a přidáme i drť, která nám zůstala po přecezení mléka. Do půlky vzniklé směsi přidáme podle chuti vanilku či skořici.
Sklenici pokreslíme datlovým sirupem a nalijeme banánovo-skořicovo-konopnou směs do sklenice. Do druhé poloviny přidáme skořici, kakao a můžeme mix obohatit i o nepražené kakaové boby nebo chia semínka. Poté nalijeme do sklenice na světlou vrstvu. Nazdobíme nakrájeným banánem, nastrouhanou hořkou čokoládou, skořicí, kakaem,…
*Podle množství vody a banánů si můžeme udělat buď "milkshake" nebo zmrzlinu.
Ovocná zmrzlina
Zmražené ovoce (vždy použiji jako základ mražený banán) rozmixujeme s trochou konopného mléka. Skvěle se zpracovávají a ještě lépe chutnají maliny, ostružiny, borůvky a jahody. Přidat lze také kokosové mléko, strouhaný kokos nebo už tradičně skořici, vanilku a podle chuti dosladit ideálně stévií nebo datlovým sirupem.
Osobní tip: Krom všech těch výše? Výborný je třeba také ovocný salát zasypaný loupaným semínkem a zakápnutý citronem. A nesmí chybět méně zdravá varianta (ale stále zdravější než chipsy apod.) k filmu. Pražená konopná semínka v troubě nebo na sucho na pánvi ochucená solí či kořením :)!