Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zázrak v kelímku: kokosový olej

Zázrak v kelímku: kokosový olej Kokosový olej je univerzálním pomocníkem v péči o pleť i pokožku celého těla díky svým antibakteriálním schopnostem.
Martina Koubová
4,5 5
11

Kokosový olej zdroj: shutterstock.com

Někdo exotickou podmanivou vůni kokosu miluje, někomu naopak přijde příliš sladká a vlezlá. Nehledě na osobní preference, kokosový olej je výborným pomocníkem v péči o pleť i pokožku celého těla díky bohatému pečujícímu složení.

Kokosový olej se získává lisováním za studena z čerstvé dužiny kokosového ořechu. Panenský olej je bohatý na množství nasycených mastných kyselin, řadu vitaminů a kyseliny laurovou, kaprylovou a kapronovou. A právě poslední tři látky mají výborné antibakteriální vlastnosti, pomáhají při zánětech a urychlují regeneraci pleti.

Nejen, že olej pečuje o pokožku těla, ale v přiměřeném množství je také vhodnou potravinou. Když vás honí mlsná, dopřejte si lžičku oleje jen tak, nebo si kokosák namažte na toast či použijte k ochucení kaše. Olej je vhodný i pro teplou kuchyni, palačinkám a lívancům dodá báječnou vůni a chuť, stejně jako koláčům a vánočnímu cukroví.

Přejít na sekci článku:

Péče o pleť i tělo

Péče o pleť zdroj: shutterstock.com

Ačkoliv je kokosový olej komedogenní (ucpává pleťové póry), je výborným pomocníkem pro čištění pleti a odlíčení make-upu. Olej na sebe totiž spolehlivě naváže nečistoty, přebytečný kožní maz i make-up, aniž by pokožku vysušoval a dráždil. Jak na to? Kousek kokosáku nechte rozpustit v dlaních a krouživými pohyby jej naneste na pokožku obličeje. Odličte i oči, olej si bez problému poradí s řasenkou a linkami. Kokosový olej z pokožky odstraňte za pomoci vatových tamponků či ručníku namočeného v teplé vodě. V každém případě kokosák z obličeje smyjte, jinak by mohlo dojít k zanesení pleťových pórů a vzniku zánětů.

V péči o pokožku těla je kokosový olej mnohem všestrannější než v péči o obličej. Díky bohatému výživnému složení kokosák aktivně regeneruje suchou popraskanou kůži, vyživuje ji a chrání před opětovným poškozením. Olej lze použít jako lokální péči o suché lokty a kolena, popraskané paty i záděry, ale také jako náhražku tělového mléka.

Kromě výživy se pokožce dostane i ochrany před vznikem podráždění a drobných zánětů, za což mohou již zmiňované antibakteriální kyseliny. Kokosový olej tak můžete použít ke zklidnění pokožky po holení či pleti spálené od sluníčka i k urychlení léčby drobných popálenin. Dámy jistě ocení rychlou a spolehlivou regeneraci puchýřů a odřenin vzniklých od nevhodné nepohodlné obuvi.

TIP: Kokosový olej nanášejte na vlhkou pokožku těla nejlépe ihned po koupeli. Do vlhké kůže se olej snadněji a rychleji vsákne, aniž by vytvořil nepříjemný mastný film.