Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aloisie trojlistá

5.0 5
5

Aloisie trojlistá zdroj: BIOOO.CZ

Aloisie trojlistá. Popravdě, tenhle název mi ještě donedávna vůbec nic neříkal a myslela jsem si, že tuhle bylinku vůbec neznám a nikdy jsem se s ní nesetkala. Máte to podobně? No a co když řeknu citronová verbena? Ano, ta úžasně vonící a osvěžující bylinka! Aloisie trojlistá neboli Aloysia triphylla je vytrvalá aromatická rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Odtud byla v 17. století dovezena Španěly a rozšířila se do celé Evropy. Jsou pro ni charakteristické světle fialové květy a je pěstována jako pokojová i balkónová rostlina, ve Středozemí se běžně pěstuje i venku.

Již od pradávna je oblíbená pro svoji příjemnou citronovou vůni, ze kterou vděčí rostlinným silicím, jako jsou carvon, citronelol, limonen či geraniol. Kromě silic obsahuje také tanin a flavonoidy a právě díky jejich obsahu má čaj z listů aloisie příznivé účinky na naše zdraví.

Přejít na sekci článku:

Léčivé účinky aloisie

Léčivé účinky aloisie zdroj: shutterstock.com

Aloisie se nejčastěji užívá ve formě čaje, ať už čistého nebo v různých čajových směsích, kterým dodává skutečně lahodnou chuť. Nálev z aloisie má antidepresivní, antivirové, antibakteriální, adstringentní, sedativní, tonizační, relaxační, antioxidační, insekticidní a protizánětlivé účinky. Příznivě působí zejména u žaludečních potíží, při křečovitých bolestech či nadýmání. Rovněž pomáhá při některých dýchacích potížích, kdy mírní podrážděnost sliznice horních cest dýchacích. Má také pozitivní vliv na psychiku, mírní stres a bušení srdce a celkově zklidňuje organismus i mysl. Pití čaje z aloisie působí relaxačně a lehce sedativně, navíc zmírňuje i projevy migrény.

Jedna z obsažených silic, cineol, dokonce funguje proti mikroorganismům, jako jsou některé druhy plísní, například Candida albicans a proto se aloisie velice hodí i ke koupelím. Další obsažená silice, geraniol, má antiparazitní účinky, aloisie je tak vhodným doplňkem celkové léčby při infekci parazity. Aloisie má navíc antioxidační účinky, takže chrání organismus před volnými radikály.

Čaj z aloisie je nejen zdravý, ale má také velmi lahodnou chuť a příjemnou citronovou vůni. Aloisii je ale možné použít i k ochucení dalších nápojů, jako jsou například ledové čaje nebo osvěžující domácí limonády. Kromě toho se hodí i do různých moučníků, omáček, pudingů nebo sušenek a pro svou citronovou vůni se báječně hodí k dochucení ryb. Díky její neodolatelné vůni se skvěle hodí jako součást poutpourri a různých voňavých sáčků do skříně a podobně. Vůně aloisie dokáže přetrvat až dva roky!