Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Migréna

Migréna Bolest hlavy a migréna jsou nejčastějším důvodem problematického nadužívání analgetik.
Renata Ježková
4,4 5
7

Migréna zdroj: shutterstock.com

Migréna a bolest hlavy jsou rozhodně jedním z hlavních důvodů masivního nadužívání analgetik, které můžeme v dnešní době sledovat. Nabádají nás k tomu každý den i televizní reklamy - něco vás bolí? Spolkněte růžovou pilulku a je to. Bolest nemá šanci. Protože bolest přece nemá mít v našem skvělém životě místo.

Ale pokud chceme polykat nějaké pilulky, mělo by to být pouze v případě, že dostaneme na výběr mezi červenou a modrou (a nabízí nám ji fakt hustej týpek v černých brýlích). Jinak bychom měli být s pilulkami opatrní a to platí zejména u těch, které jsou nám masově nabízeny jako univerzální zabijáci bolesti. Protože znáte snad někoho, komu párkrát podané analgetikum definitivně vyléčilo bolesti hlavy?

Přejít na sekci článku:

Proč mě bolí hlava?

Bolest hlavy zdroj: shuttesrtock.com

Pokud trpíme skutečně silnými bolestmi hlavy, které je potřeba komplexně léčit, je dobré rozlišit, zda-li se jedná o tenzní bolest hlavy nebo migrénu. Při tenzní bolesti hlavy nás bolí tak nějak celá hlava, bolest je často tupá a nemusí být provázena žádnými dalšími fyzickými příznaky. Většinou má pomalý nástup. Migréna má naopak poměrně specifické symptomy, které nemusíme mít všechny, ale alespoň některé zná každý migrenik.

Jak poznat migrénu?

Bolí pouze polovina hlavy (odtud její druhý název hemicrania).

Může, ale nemusí mít “auru”, tj.příznaky, podle kterých poznáme, že přichází záchvat.

Většinou poměrně rychlý a prudký nástup bolesti.

Bolest je prudká, silná, spíše ostrá, často lokalizovaná v jednom konkrétním místě.

Světloplachost, přecitlivělost na pachy.

Nevolnost, zvracení.

Poruchy vidění.

Většina běžně prodejných léků zůstane naprosto bez efektu.