Migréna

4,4 5
7

Migrénazdroj: shutterstock.com

Migréna a bolest hlavy jsou rozhodně jedním z hlavních důvodů masivního nadužívání analgetik, které můžeme v dnešní době sledovat. Nabádají nás k tomu každý den i televizní reklamy - něco vás bolí? Spolkněte růžovou pilulku a je to. Bolest nemá šanci. Protože bolest přece nemá mít v našem skvělém životě místo.

Ale pokud chceme polykat nějaké pilulky, mělo by to být pouze v případě, že dostaneme na výběr mezi červenou a modrou (a nabízí nám ji fakt hustej týpek v černých brýlích). Jinak bychom měli být s pilulkami opatrní a to platí zejména u těch, které jsou nám masově nabízeny jako univerzální zabijáci bolesti. Protože znáte snad někoho, komu párkrát podané analgetikum definitivně vyléčilo bolesti hlavy?

Přejít na sekci článku:

Proč mě bolí hlava?

Pokud trpíme skutečně silnými bolestmi hlavy, které je potřeba komplexně léčit, je dobré rozlišit, zda-li se jedná o tenzní bolest hlavy nebo migrénu. Při tenzní bolesti hlavy nás bolí tak nějak celá hlava, bolest je často tupá a nemusí být provázena žádnými dalšími fyzickými příznaky. Většinou má pomalý nástup. Migréna má naopak poměrně specifické symptomy, které nemusíme mít všechny, ale alespoň některé zná každý migrenik.

Bolest hlavyzdroj: shuttesrtock.com

Jak poznat migrénu?

Bolí pouze polovina hlavy (odtud její druhý název hemicrania).

Může, ale nemusí mít “auru”, tj.příznaky, podle kterých poznáme, že přichází záchvat.

Většinou poměrně rychlý a prudký nástup bolesti.

Bolest je prudká, silná, spíše ostrá, často lokalizovaná v jednom konkrétním místě.

Světloplachost, přecitlivělost na pachy.

Nevolnost, zvracení.

Poruchy vidění.

Většina běžně prodejných léků zůstane naprosto bez efektu.