Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Migréna

Migréna Bolest hlavy a migréna jsou nejčastějším důvodem problematického nadužívání analgetik.
Renata Ježková
4,4 5
7

Přejít na sekci článku:

Jak na migrénu

Jak na migrénu zdroj: shutterstock.com

V případě, že již záchvat máte, tak uděláte naprosto cokoliv jen proto, aby to konečně přestalo, i kdybyste věděli, že vás to hned potom zabije. Kdo si myslí, že ne, nikdy migrénu neměl. Proto je potřeba začít řešit věci dříve, než se situace vyhrotí. Každá nemoc má svoji fyzickou a nefyzickou stránku, nikdy to není tak, že je nemocné jen tělo nebo jen duše. Je tedy dobré vzít v potaz obojí a zamyslet se nad psychologickým kontextem našich spouštěčů bolesti hlavy, ať už migrenózního charakteru či nikoliv. Ty jsou velmi individuální, nicméně podívejme se alespoň na ty nejběžnější.

Nízký tlak - častý spouštěč u subtilních, křehkých osob (ať už fyzicky či duševně), které mají přes svoji zjevnou slabost snahu nadměrně vše kontrolovat, jsou úzkostné povahy a snaží se řešit věci racionálně. Řešením je naučit se nechat věci plynout, důvěřovat a zaměřit se spíše na pozitivní aspekty věcí, než se snažit předcházet rizikům.

Záda, páteř - většinou jde o krční páteř, ale může jít obecně o celá záda. Bolí-li nás hlava od zad, je na místě řešit, zda jsme si buď toho nenaložili příliš a teď toho máme plnou hlavu nebo je-li vše v pořádku s naším životním “postojem”. Stojíme rovně a pevně ve všech ohledech? Nebo spíš před něčím uhýbáme, krčíme se?

Hormonální nerovnováha, PMS, menstruace - provází-li migréna nebo bolest hlavy období kolem mestruace, je potřeba se ptát, co nám z naší ženské role a věcí z ní vyplývajících dělá těžkou hlavu. Migréna bývá často spojována se sexuálními tématy, ale protože sex je partnerská záležitost, můžeme směle říct, že je třeba se zabývat obecně naším osobním pojetím ženské role.

Stres, rozčilení, napětí - máme doslova natlakovanou hlavu, která dříve či později vybouchne. Prostě je něčeho - nejčastěji všeho - moc. Jenže ono není moc všeho, je moc emocí a my se je snažíme řešit na špatném místě - v hlavě. Tam ale rozhodně není jejich místo, emoce máme prožít a nikoliv analyzovat. Znáte tu situaci, kdy nedokážete adekvátně na něco zareagovat a pak se vám hodiny a hodiny honí v hlavě, co jste měli udělat? To je přesně příklad neprojevené emoce. Pokud bychom zareagovali skutečně spontánně, přesně podle našeho naturelu, tak by to možná nebylo úplně v souladu s tím, jak jsme vychovaní, ale nebolela by nás z toho následně hlava…

Jídlo, pití - ne, nemám na mysli tu lahev tequily, co jste včera vypili. Ta jistě své psychologické souvislosti má také a že se nějak podílela na té příšerné ranní migréně je též nezpochybnitelné. Nicméně pro mnoho lidí jsou spouštěčem i poměrně nevinné potraviny, často to bývá třeba čokoláda, ale může jít o cokoliv. V takovém případě je potřeba pokusit se najít, jestli máme tu danou potravinu, jídlo či chuť s něčím asociovanou. Asociace může být hluboko a může mít nečekané souvislosti, takže to může být běh na dlouhou trať, ale pokud se to podaří, můžeme se o sobě mnohé dozvědět.

Ovšem i samotná bolest nám může mnoho napovědět. Většinou je naší snahou se bolesti co nejdříve zbavit, je ale dobré si uvědomit, že - přes svoji na první pohled nepřátelskou povahu - není bolest něco, co nám přišlo sadisticky komplikovat život. Bolest je informace a chceme-li jí porozumět, musíme se pokusit ji přijmout, jít za ni a zjistit, co nám chce říct. A to nejde udělat jindy, než když nás skutečně něco bolí. Protože pokud si v případě bolesti hlavy nevezmeme hned léky a bolest chvíli pozorujeme, aniž bychom ji negativně posuzovali, zjistíme, že se mění. V případě bolestí hlavy v závislosti na tom, co se nám děje a co se nám honí hlavou. Pokud se nám to podaří vydržet, můžeme dokonce zjistit, že bolest jde v určitých chvílích doslova vypnout. Málokomu, jestli vůbec někomu, se podaří tímto způsobem migrénu zastavit, ale pokud si tento přístup osvojíme, zjistíme mnoho o jejích příčinách, přežijeme ji stejně dobře i bez léků a časem se jí pak můžeme i trvale zbavit. Vypadá to jako cvičení v utrpení, ale už jen to, že přestaneme nějaký děj v našem těle vnímat nepřátelsky a začneme se snažit s ním komunikovat a porozumět mu, způsobí obrovský posun v našem zdraví.

Související produkt
Gynex 30 ml
Energy / 538 Kč
Bioinformační kapky Gynex obsahují chaluhu, která harmonizuje hormonální systém a lékořici lysou, která udržuje dobrý stav reprodukčního a močového systému.
Detail produktu