Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Alopecie u žen a mužů - příčiny a řešení

Alopecie u žen a mužů - příčiny a řešení Alopecia areata postihuje 2 % světové populace. Toto onemocnění nevzniká zanedbanou péčí o vlasy, jedná se totiž o autoimunitní onemocnění.
Pavlína Klaudová
3,3 5
6

Alopecie neboli ztráta vlasů u žen a mužů zdroj: shutterstock.com

Alopecia areata postihuje 2 % světové populace. Neprojevuje se fyzickou bolestivostí, ale může být velmi náročná pro náš psychický stav. Toto autoimunitní onemocnění zahrnuje ztrátu vlasů na pokožce hlavy, vousů a také tělesného ochlupení. Může se vyskytnout u kohokoli a kdykoli, není omezena věkem ani pohlavím. Obvykle se špatně diagnostikuje jako jiné typy vypadávání vlasů, mezi ně patří třeba androgenetická alopecia, také nazývaná mužská plešatost. Ale s alopecie areata se řadí mezi onemocnění imunitního systému.

Co je Alopecia areata a jak se léčí v běžném zdravotnictví?

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění, kdy se imunitní systém vzbouří a začne napadat buňky vlasových folikulů, což vede k následné ztrátě vlasů. Slovo alopecie znamená v latině „plešatost“. Areata pak znamená "ohraničená/omezená". Množství vypadávání vlasů, které zažívají lidé s alopecií areata se v mnohých případech velmi liší. Může se pohybovat od mírného vypadávání až po úplnou ztrátu vlasů. V tradiční medicíně se používají prostředky, které sice potlačí problém, ale nevyřeší jeho příčinu a tak je tomu i u alopecie areaty. Farmaceutické produkty mají sice určitou účinnost, ale pouze krátkodobou a zaručují jen dočasný růst vlasů. Existují však alternativní metody, které pomocí používání holistických přístupů mají daleko lepší a dlouhodobější výsledný efekt. Jsou to přípravky snižující záněty a posilující imunitní systém, které dodávají tělu správné živiny. Na vzniku alopecie se totiž podílí více faktorů, ať už se jedná o poruchy endokrinního systému, špatné stravování anebo vlivy životního prostředí.

Příznaky alopecie areaty

Pokud onemocníte alopecií, vaše bílé krvinky napadají buňky vlasových folikulů, které se zmenšují, a důsledkem toho je zpomalení růstu vlasů. Nejčastějším místem výskytu alopecie je pokožka hlavy. Alopecia areata se dělí na dva typy. A to alopecie areata totalis, což je vypadávání vlasů na celé pokožce hlavy a alopecia areata universalis, která zahrnuje ztrátu vousů, tělesného ochlupení, řas a obočí. Nástup alopecie areata obvykle začíná, u osob mezi 20 a 40 lety. Příznaky onemocnění se však mohou objevit v jakémkoli věku. Studie ukazují, že u 82-88 % pacientů dochází k prvnímu nástupu alopecie areaty ve věku 40 let. U 40 % pacientů dochází k jejím projevům již ve věku 20 let. Pokud se symptomy rozvinou již v takto mladém věku, existuje zvýšené riziko celoživotního onemocnění.

Lidé s alopecií areata jsou také více ohroženi úzkostí a depresí, onemocněním štítné žlázy (včetně Hashimotovy choroby), vitiligem, atopií (zvýšená imunitní reakce na běžné alergeny, která může vést k stavům jako astma a ekzém), lupem, psoriázou, zánětlivými onemocněními střev, revmatoidní artritidou a dalšími autoimunitními onemocněními. Podle vědeckých zdrojů se objevují psychické problémy u 39 % pacientů a diagnostikovaná úzkostná porucha se pak může rozvinout až u 62 % lidí s alopecií. Asi polovina případů se objeví hned po nástupu příznaků.

Mužská versus ženská alopecie

Příčinou vypadávání vlasů u mužů je vlivem citlivosti vlasových folikulů na DHT (5α-dihydrotestosteron). DHT je mužský androgenní hormon, který způsobuje zmenšení folikulů, což má za následek kratší životnost vlasů a snížení jejich růstu. Při normálním stavu vlasové pokožky vlas vypadne a z dalšího folikulu začne růst nový, ale při zvýšeném výskytu DHT hormonu se tento růst zpomaluje. Plešatost mužského typu (androgenetická alopecia u mužů) se projevuje odstupující linií vlasů, která se rozrůstá přes tvar písmena M až k tvaru písmena U, což je nejznámější typ plešatosti.

Modelová plešatost žen (androgenetická alopecia u žen) je charakterizována řídnutím vlasů na vrcholu nebo středu hlavy. Ztráta vlasů je obecně způsobena vysokou úrovní stresu, nerovnováhou hormonů, stavem štítné žlázy nebo toxickou expozicí. Ženy ve skutečnosti s největší pravděpodobností trpí ztrátou vlasů kvůli hormonům, respektive jejich nerovnováze, nejčastěji je postihuje v těhotenství, při užívání antikoncepce nebo v menopauze. S ženskou alopecií také souvisí tzv. syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který může způsobit ztrátu vlasů, ale zároveň podpořit růst ochlupení tam, kde není zrovna potřeba.

Konvenční léčba

Existuje několik možností konvenční léčby alopecie, které mají mnohdy nepříjemné vedlejší účinky. Typické je podávání kortikoidů, hormonů, ale také vlasová chirurgie. Lékaři z oblasti dermatologie nejběžněji předepisují pacientům a pacientkám různé typy kortikoidů, které jsou aplikovány buď perorálně, nebo injekčně po dobu měsíce až šesti týdnů. Tato metoda ošetření ale nezabrání vzniku dalších vlasových ztrát. Používá se pouze k tomu, aby pomáhala růst vlasům v oblastech, kde už vypadly. Kortikoidy jsou léky, které jsou známé vedlejšími účinky, jako je přibírání na váze a deprese, často se také v místě injekčního vpichu objevuje zánětlivá reakce. Jiné léčebné postupy zahrnují podávání syntetických hormonů, které mají nepříznivý vliv na vnitřní orgány, a může se díky nim objevit zhoršený stav pleti.

Alternativní postupy ošetření alopecie areata

V holistickém, alterativním přístupu se k alopecii areata přistupuje komplexně. Léčba zahrnuje ošetření jak fyzického, tak psychického stavu pacienta, včetně změny jídelníčku. Používají se jemnější i silné prostředky pro podporu růstu vlasů a vyvážení hormonálního systému, jedním z nich je i aromaterapie, která se stará o psychickou stránku věci a zároveň podporuje správnou činnost endokrinního systému. Důležitou součástí přírodní léčby alopecie jsou výživové doplňky. Velmi důležitou roli hrají probiotika, které podporují správnou činnost trávicího traktu a zlepšují imunitní funkce. Pomáhají léčit celou řadu autoimunitních onemocnění a snížit zánětlivé reakce těla. Probiotické potraviny jako kombucha, kefír, jogurty, jablečný ocet a mléčně kvašená zelenina by neměly chybět v jídelníčku těch, kteří bojují se ztrátou vlasů.

Další důležitou součástí podpory jejich růstu je zinek. Je také velmi posilující pro imunitní systém a navíc hraje významnou roli ve fungování vlasových folikul. Zinek najdeme v hovězím a jehněčím mase, cizrně, kešu a špenátu. Celkově je velmi výhodné, abyste se zaměřili na jezení protizánětlivých potravin, protože tělo, které bojuje se zánětem přirozeně, se lépe a rychleji zotavuje. Trpíte-li ztrátou vlasů, zapomeňte na prefabrikáty, konzervy a další superrychlé jídlo, vyhýbejte se bílému cukru, alkoholu, kofeinu a průmyslově zpracovaným rafinovaným kuchyňským olejům pochybné kvality. Jezte více řepy, zelené listové zeleniny, brokolice, borůvek, ořechů a semen, používejte zázvor a kurkumu, kokosový olej, solte himalájskou solí. Tyto potraviny poskytují velmi důležité antioxidanty, minerály a esenciální mastné kyseliny a podporují dodávku živin, které pomáhají zlepšovat zdraví vlasové pokožky.

Při alopecii se používá také quercetin, což je typ flavonoidního antioxidantu, který je známý pro svou schopnost snížit zánět a bojovat proti poškození volnými radikály. Má silné účinky na imunitu a pracuje na regulaci a následném potlačení zánětlivých reakcí. To je hlavní důvod, proč se často používá k léčbě příznaků spojených s autoimunitními poruchami. Quercetin se často kombinuje s enzymem bromelainem, dalším silným bojovníkem proti zánětům.

Pokud se podíváme na esenciální oleje pro používaní při alopecii nejčastěji narazíme na levanduli a rozmarýn. Levandule má skvělé hojivé účinky na kůži. Funguje jako silný antioxidant a snižuje zánět. Zlepšuje činnost vlasového folikulu a zesiluje dermální vrstvu pleti. Může se namíchat do směsi s jojobovým olejem, rozmarýnem, tymiánem a cedrem. Tato směs zlepší sílu vlasu a podporuje jejich růst. Tymián a rozmarýn jsou zahřívací oleje, do směsi by měla přijít kapka od každého na lžíci rostlinného oleje. S esenciálními oleji je nutno pracovat velmi obezřetně, protože mohou způsobit alergické reakce nebo popálit pokožku hlavy. Nikdy se nesmí používat samostatně, vždy se míchají do nosného oleje.

Posledním alternativním postupem při léčbě alopecie je akupunktura. Pomůže snížit T1 buňky, které napadají vlasové folikuly a způsobují ztrátu vlasů. Stimuluje vlasové folikuly, eliminuje zánět, zlepšuje krevní oběh a pomáhá od depresí a úzkostí. Pokud vás trápí vypadávání vlasů a nechcete ho řešit pomocí farmaceutického průmyslu, konzultujte svůj stav s obdorníkem na alternativní medicínu i aromaterapeutem a určitě najdete řešení bez nepříjemných vedlejších účinků. Rozhodně to stojí za zkoušku.