Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Andělika lékařská

Andělika lékařská Andělika se kdysi používala jako ochrana před zlými duchy a uřknutím, název tedy nedostala jen tak pro nic za nic. Oplývá ovšem i léčivými účinky nejen na zdraví, ale také na pleť.
Jana Konečná
5,0 5
5

Andělika lékařská zdroj: istockphoto.com

Jméno této bylinky nevzniklo jen tak pro nic za nic. Má totiž takový rozsah účinků na naše tělo, že je opravdu hotový anděl. Ke svému jménu však pravděpodobně přišla kvůli době, kdy kvete. Vykvétá totiž na jaře okolo svátku archanděla Michaela. Její botanický název proto nese jeho jméno, tedy Archangelica officinalis.

V minulosti se andělika používala podobně jako skutečný anděl – lidé věřili, že je ochrání před zlými duchy či uřknutím. Anděliku proto nosili při sobě v amuletech a připravovali si z ní i koupele. Navíc se věřilo, že anděliku (vzhledem k jejímu domnělému andělskému původu) nepoužívají čarodějnice. Proto ji měla každá bába kořenářka ve spižírně jako preventivní ochranu před inkvizicí.

Pro léčivé účely se z této bylinky využívá hlavně její kořen a případně i nať a semena. Andělika obsahuje až na 40 účinných látek s pozitivními účinky. Mezi ty základní patří například léčivé silice, terpeny, hořčiny, třísloviny a mnoho dalších.

Léčivé účinky anděliky lékařské

Andělika má natolik silné účinky, že se ve většině případech nepoužívá samostatně. Spíš ji můžete najít v různých bylinných směsích. Samostatně se používá jen opravdu v malém množství a její užívání se nedoporučuje pro malé děti a těhotné ženy. Andělika je vhodná pro celkové posílení organismu - jeho psychickou i fyzickou stránku. Hodí se proto skvěle jako posilující prostředek v období zvýšeného stresu. Zmírňuje také bolesti hlavy při migréně (zejména té stresového původu).

Andělika podporuje trávení, stimuluje produkci žaludečních šťáv a podporuje činnost žlučníku i slinivky břišní. Zlepšuje tak vstřebávání a využitelnost živin během trávicího procesu. Tlumí křeče a případné bolesti břicha. Ženám pomůže i od menstruačních bolestí. Posiluje a čistí ledviny, urychluje tak vyplavování škodlivých látek skrz moč. Je vhodná i jako prevence nachlazení i během již probíhajícího onemocnění. Posiluje totiž imunitu a usnadňuje vykašlávání. Podporuje taktéž pocení, tím urychluje průběh nemoci a přispívá k rychlejšímu uzdravení.

Andělika pro andělsky krásnou pleť

Andělika našla své využití i v kosmetickém průmyslu. Má skvělé hydratační účinky, působí protizánětlivě a pleť zklidňuje. Pro své tonizační účinky se přidává taktéž do anti-age přípravků. Pro její velice specifickou, kořeněnou až balzamickou vůni se její výtažky přidávají do parfémů. V případě sprchových nebo koupelových přípravků přináší úlevu unaveným svalům a kloubům. Celkově zlepšuje metabolismus pokožky a přirozeně pomáhá zlepšovat její detoxikaci.