Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Arnica montana zdobí horské louky i zázračně léčí

Arnica montana zdobí horské louky i zázračně léčí Arnika horská patří k nejstarším léčivým rostlinám, z níž se připravuje hlavně velmi účinná tinktura.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Arnica montana zdobí horské louky i zázračně léčí zdroj: pixabay.com

Tato léčivá rostlina kvetoucí nádhernou žlutou barvou je v našich luzích a hájích velice přísně chráněna. To znamená, že se v přírodě nesmí trhat. A jak to potom udělat, když má téměř zázračné působení na zdraví?

Prha arnika, latinsky Arnica montana z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 30-60 cm. Má tlustý, šikmo plazivý oddenek, z něhož vyrůstá chudě větvená lodyha s listy uspořádanými v přízemní růžici. Její světle žluté květy jsou ke spatření od června do srpna. Plody jsou ochmýřené nažky dlouhé asi 5 mm. Sušená arnika má velmi jemné aroma a má nahořklou chuť. Jejím původním domovem je Evropa, od Portugalska až po jižní Karpaty a na severu od jižního Norska po Pobaltí. U nás se vyskytuje roztroušeně na četných horských loukách a pastvinách, např. v oblasti západních Čech, na Šumavě, Dačicku, v Hrubém Jeseníku nebo v Beskydech. Při sběru může dojít k záměně kvůli podobnosti s některými jinými žlutě kvetoucími rostlinami z čeledi hvězdnicovitých, jako je např. kamzičník.

Lidovými názvy pro žlutou krasavici arniku jsou arnika horská, zlatá arnika, prha chlumní, chlupáček, šlakové koření, kořen kamzíkový, vředový plevel či závratový kořen. Jedná se o léčivou bylinu s mnohonásobným působením na zdraví. V dřívějších dobách se arnika natolik sbírala, že téměř z našich krajů vymizela, proto se u nás používá bylina dovezená, např. z oblasti Alp. Za léčebnými účely se používá v podstatě celá rostlina, od oddenku přes stonek až ke květům. Arnika horská patří k nejstarším léčivým rostlinám, z níž se připravovala především velmi cenná tinktura, která by měla být součástí každé domácí lékárničky. Je to z toho důvodu, že se jedná o širokospektrální léčivou bylinu využívanou při různých každodenních malých úrazech, otlacích či pohmožděninách.

Přejít na sekci článku:

Látky obsažené v arnice a jejich působení

Látky obsažené v arnice a jejich působení zdroj: pixabay.com

Prha arnika obsahuje především flavonoidy, kumariny, asi 0,1 % silice, karotenoidy, mastné kyseliny, slizy, třísloviny, inulin, cholin, hořčiny, minerály a další látky. Arnika je jednou z nejsilnějších bylin, které nám naše Matka příroda ze svého lůna nabízí. Když ji budeme využívat s rozvahou, zajisté se nám ráda odmění. Má totiž velmi široké spektrum použití - od pohmožděnin a namožených svalů, přes revmatismus, potíže se srdcem až po mrtvici.

Arnica montana má největší využití zevní. Má skoro až zázračné účinky, takže je právem doporučována jako součást základního vybavení každé domácí lékárničky. K jejím ojedinělým schopnostem patří uvolňování krevních sraženin. Obklad namočený v arnikové tinktuře se přikládá na nejrůznější odřeniny, podlitiny a modřiny, jejichž hojení se tak výrazně urychlí. Obklady také mírní otoky po štípnutí hmyzem. Lze tak činit klidně několikrát za den, a to tak, že tinkturu zředíte s vodou v poměru 1:1 a natíráte ji na bolavá místa. Je ovšem zapotřebí zvýšené opatrnosti, neboť příliš koncentrovaný roztok může pokožku popálit. Z toho důvodu byste měli arnikovou tinkturu kupovat u osvědčených odborníků. Arnika se přidává do masážních olejů, gelů, mastí, krému a koupelových solí.

Tinktura z horské arniky se může aplikovat na otoky, vymknutí či vykloubení, popř. namožené svaly. Má rovněž blahodárné působení při revmatických bolestech, vředech a křečových žilách. Protože zahřívá, bývá často součástí nejrůznějších mastí a masážních olejů působících na uvolnění svalů, které používají hlavně sportovci. Arnika je prospěšná též při léčbě akné. Působí jako dezinfekce. Není však vhodné ji aplikovat přímo do otevřených ran. Vnitřní užití je méně časté, je třeba být více obezřetní s dávkováním. Arnika významně podporuje účinek antibiotik. Bývá využívána při zánětech žaludku a střev nebo při potížích s průduškami. Arnika působí dobře na prokrvení věnčitých cév, léčí např. anginu pectoris. Proto zaujímá své postavení i v oblasti kardiologie. Lze ji využít i ke kloktání se zředěnou s vodou v poměru 1:1. Své neopomenutelné místo má v homeopatii.

Arnika má neobyčejně silné léčebné účinky, a proto je třeba dávat pozor a nepřehánět to s jejím dávkováním. Příliš koncentrovaný roztok při vnějším použití může dráždit pokožku, vnitřně mohou příliš vysoké dávky způsobit závratě nebo dokonce až bezvědomí. U obzvláště citlivých jedinců může dojít k alergické reakci. Opatrní byste měli být zejména, když podáváte arniku dětem. Není vhodná pro malé děti a těhotné ženy. Vnitřní užívání byste měli konzultovat s lékařem, aby nedošlo k otravě.

Související produkt
Krém s arnikou a zeleným jílem 50 ml
Argital / 355 Kč
Krém s výtažky z arniky a dalších bylinek urychluje regeneraci a hojení pokožky náchylné k výronům, modřinám i pohmožděninám.
Detail produktu