zdroj: shutterstock.com
Břízu si snad ani není možné splést s jiným stromem. Její typický bílý kmen s tmavými skvrnami a ostře řezané listy jsou zkrátka nezaměnitelné. Elegantní tvar koruny tvořený spletí křehce působících větví ji na první pohled prozradí. U nás je velmi rozšířeným stromem, nejčastěji ji najdeme na pasekách, ve smíšených lesích a poblíž potoků a rybníků, je nenáročná, má ráda vlhčí prostředí a vydrží i poměrně silné mrazy.
Tento strom je nejen nádherný na pohled a je neodmyslitelnou součástí přírody kolem nás, ale má také celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Bříza je posvátným a léčivým stromem už od nepaměti. Jestliže máte problémy s klouby, trpíte kožními nemocemi a vaše ledviny nejsou v nejlepší kondici, právě ona by se mohla stát jedním z vašich nejlepších přátel.
V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, je symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti. Některé staré zvyky používání břízy jako symbolu u nás přetrvaly dodnes, stačí si vzpomenout na vztyčování májky před domem vyvolené. I v šamanských kulturách má bříza velký význam, je symbolem spojení našeho světa s podsvětím, někteří šamani ji dokonce nazývají stromem života.
Přejít na sekci článku:
Pomáhá při hubnutí
zdroj: shutterstock.com
Hlavním pozitivem břízy bělokoré pro naše tělo jsou její močopudné účinky, a to bez přílišného dráždění a zátěže ledvin. Proto není divu, že je bříza součástí mnoha čajových urologických směsí. Pomáhá totiž uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny.
Je známo, že odvodňování organismu a vyplavování biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních bolestech a nemocech srdce. Odvodňovací efekt je způsoben u břízy zejména jejím obsahem saponinů a silic. Bílý pigment betulin, který je obsažen v kůře stromu, má protizánětlivé a tlumicí účinky.
Odvar nebo nálev z listů užívaný jako čaj má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře. Čistící účinek břízy má význam i při kloubních nemocech, jako je revma a artróza, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů. Detoxikace organismu pomocí březového čaje nebo šťávy má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá při léčbě akné.
Vzhledem k současnému životnímu stylu lidí mají nemoci ledvin stále stoupající tendenci, a proto není vůbec od věci preventivní popíjení čajových směsí s obsahem břízy. Když chcete začít s detoxikací těla, rozhodně pomůže kúra pití čistého březového čaje či šťávy. Tato kúra také tělo připraví, aby lépe a rychleji účinkovaly i jiné léčivky. Stejně tak se doporučuje březový výluh, když se rozhodnete pro dietu na snížení váhy. Stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, a tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob. Nepřímo má vliv i na odstraňování celulitidy.