Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hluchavka a její blahodárné účinky na zdraví a pokožku

Hluchavka a její blahodárné účinky na zdraví a pokožku Hluchavka je léčivá bylinka, která pomůže například ženám s bolestivou menstruací, kuřákům při vykašlávání nebo do koupele při hemoroidech.
Jana Konečná
5,0 5
6

Hluchavka - účinky na zdraví a pokožku zdroj: wikipedia.org

Hluchavka je taková velice vzdálená sestřenice kopřivy. Podle botanického zařazení spolu sice moc společného nemají, ale vzhledově jsou si velice podobné. To dokládá i lidový název hluchavky – kopřiva hluchá. Rozdíl mezi nimi je, že hluchavka na rozdíl od kopřivy nepálí a má také jiný tvar i barvu květů. Podle tvaru listů a jejich rozložení na stonku by si je však někteří začínající bylinkáři mohli snadno splést. Hluchavka má s kopřivou také společné i některé léčivé účinky. Z hluchavky se pro léčivé účinky sbírá kromě listů a nati i její květ. Nejvhodnější doba sběru je od května do září.

Hluchavek je více druhů, ale mezi ty neznámější patří hluchavka bílá a hluchavka nachová. Tyto dva druhy mají také léčivé účinky, ale nejčastěji se za tímto účelem sbírá hluchavka bílá. K vnitřnímu užití se sbírají květy a nať a listy potom spíše k vnějšímu použití. Její květy jsou nám ostatně nejspíš velice dobře známé, asi každý se z nich jako malý pokoušel cucat sladký nektar. Z tohoto důvodu má hluchavky velice v oblibě i různý medonosný hmyz a opylovači.

Léčivé účinky hluchavky na zdraví člověka

Jak již bylo řečeno výše, květy hluchavky se sbírají hlavně pro vnitřní použití - konkrétně na čaj. Nasbírat dostatek květů je však opravdu heroický výkon. Květy hluchavky jsou totiž velice drobné, navíc při sušení ztrácí hodně na objemu. Také z tohoto důvodu se květy hluchavky málokdy používají samotné, ale spíše se přidávají do čajových směsí spolu s ostatními bylinami. Nejčastěji se kombinuje například s meduňkou, třezalkou, dobromyslí, kozlíkem nebo andělikou. Mladými listy hluchavky si můžete zpestřit na jaře salát, pomazánku nebo je použít jako zelené zdobení do polévky. Stejně tak i květy, které se výborně hodí k ozdobení různých sladkých pokrmů spolu s ostatními jedlými květy.

Květy hluchavky obsahují sliz, třísloviny, glykosid, antioxidanty, éterické oleje a v menším množství i minerály a vitaminy. Zato nať hluchavky je na tyto mikroživiny mnohem bohatší. Nejvíce je v ní zastoupen zinek, křemík, železo a vápník. Díky vyššímu obsahu železa je hluchavka vhodná pro ženy, které trpí na silnou a bolestivou menstruaci a cítí se během těchto svých dnů velice unavené a celkově vyřazené z provozu. Hluchavka, podobně jako kopřiva, také účinně podporuje funkci ledvin a jater. Podporuje jejich očistu a působí močopudně, takže urychluje odvádění škodlivých látek z těla ven. Je proto velice vhodná i jako podpůrný prostředek při zánětech močového měchýře či ledvin.

Hluchavka pomáhá nastartovat trávení a rozhýbat línou peristaltiku. Podporuje tvorbu žluči a celkově přináší úlevu při trávicích obtížích, jako je zácpa, průjem nebo podrážděný žaludek. Čaj z hluchavkových květů je díky obsahu léčivých slizů výborný na podporu odkašlávání. V lidovém léčitelství se dokonce pomáhá silným kuřákům i lidem, kteří pracují v rizikovém, silně prašném prostředí. Hluchavka, podobně jako meduňka, pomáhá při nespavosti, problémech s usínáním či při nervozitě. Hluchavka má příznivé účinky na reprodukční orgány u mužů i u žen. Je výborným podpůrným prostředkem při různých gynekologických zánětech či výtocích, posiluje dělohu a napomáhá redukovat problémy s prostatou či inkontinencí u starších lidí.

Hluchavka - účinky na zdraví a pokožku

Čaj z hluchavkových květů

Pokud si budete chtít připravit čaj čistě jen z hluchavkových květů, budete potřebovat 1 čajovou lžičku sušených květů na 250 ml vroucí vody. Nechejte 5-10 minut odstát a poté přeceďte. V případě akutních problémů jej popíjejte 2-3× denně. Čaj z hluchavkových květů navíc působí opravdu jemně a má velice příjemnou vůni i chuť, takže je vhodný i pro malé děti, kterým bude zaručeně chutnat. I přes jeho šetrné účinky se však, stejně jako u ostatních bylin, nedoporučuje jeho dlouhodobé užívání a zhruba po třech týdnech je vhodné udělat pauzu.

Účinky hluchavky na pokožku

Pro vnější účinky se nejčastěji používá sušená hluchavková nať a listy. Můžete použít klidně i květy, ale to by byla celkem škoda, vzhledem k tomu, kolik námahy jejich sběr vyžaduje. Ze sušené nati a listů jsou výborné obklady či koupele, které pomáhají urychlovat hojení drobných poranění kůže. Díky obsahu tříslovin má hluchavka také stahující účinky, jichž se využívá při léčbě akné či mokvajícího ekzému, nejlépe právě ve formě obkladů či k omývání postižených oblastí.

Výtažky z hluchavky se používají i v kosmetickém či farmaceutickém průmyslu do protizánětlivých a zklidňujících přípravků. Z květů hluchavky si můžete vyrobit také pleťovou vodu, vhodnou pro minimalizaci rozšířených pórů, a na různé zánětlivé projevy či zmírnění akné. Recept na tuto pleťovou vodu je víceméně stejný jako na čaj z hluchavkových květů. Jen vzniklý nálev nechejte vychladnout a uchovávejte nejdéle tři dny v lednici. Pak si připravte čerstvý.

Pro koupel proti hemoroidům a různým mykotickým onemocněním připravíte 20-30 celých sušených nebo čerstvých hluchavek, přelijete 3 litry vroucí vody a necháte zhruba 10 minut louhovat. Poté přecedíte a nálev přidáte do ostatní vody do koupele. Taková koupel vám přinese úlevu nejen při dlouhodobých potížích s hemoroidy, ale i při těch akutních jako je nepříjemné svědění, pálení či prasklinky na konečníku.

Tip: Naše prababičky používaly celou sušenou kytici z hluchavky zavěšenou do skříně k odpuzování šatních molů. Vyzkoušejte a uvidíte. :-)