zdroj: biooo.cz
Na světě existují dvě skupiny žen – ty, které trpí na migrény a ty, které se na ni pouze vymlouvají. ;-) Já patřím do té první. Migrény mě trápí od puberty. Po sérii lékařských vyšetření jsem se rozhodla řešit tento problém alternativními cestami. Hodně mi v tomto směru pomohla změna stravování a doplňky stravy v podobě mořské řasy nebo Aloe vera gelu. Nicméně občas se migréna ozve a dokáže mi pěkně znepříjemnit den. V takové chvíli je nejsnazší sáhnout po krabičce s Ibalginem.
Jednoho dne jsem se rozhodla věnovat sobě více času a svému zdraví větší péči a vyzkoušela jsem tělovou svíci. Tělové a ušní svíce mě fascinovaly už dlouho. Líbí se mi metody léčení, u kterých je vidět „výsledek“. V tomto případě můžete sledovat plamen svíce a hodně ukáže také zbylý obsah svíčky po jejím dohoření. Obě věci slouží jako ukazatel intenzity zánětu. Někteří lidé tomu nevěří a říkají, že by se svíčka chovala stejně i mimo kontakt s tělem a že jde o placebo efekt. Já si myslím, že podobně bychom mohli zpochybnit funkčnost některých léků na předpis, které dostaneme bez dalších doplňujících vyšetření. Ale zpět k tělovým svícím. Ty fungují tak, že si svíci přiložíte na bolestivé místo, svíci zapálíte a necháte hořet až po vyznačené místo. Poté ji uhasíte a podíváte se, co zbylo vevnitř. Jestliže je zánět v těle silný, objeví se hrudkovitý prášek nebo také nic. Pokud je zánět slabý, objeví se malé množství jemného prášku. V takovém případě už není nutná další aplikace. I plamen svíce může být různý a měnit svou intenzitu během hoření.
A jak na samotnou proceduru?
Rozhodně doporučuju si nejdříve přečíst návod a připravit si věci, které budete potřebovat. V případě asistence od druhé osoby bude procedura jednodušší. Jestliže jste na to sami, připravte si věci předem, protože v průběhu hoření toho sami moc nezvládnete.
Věci, které budete potřebovat
- svíce
- nůžky
- sklenici s vodou
- 2 papírové kapesníky
- sirky/zapalovač
Postup
- Připravte si vedle sebe sklenici s vodou, nůžky a kapesníky.
- Podívejte se, kde je na svíčce zakreslená čára signalizující konec hoření. Tuto rysku mějte během aplikace na očích.
- Položte papírový kapesník na místo těle, kam budete přikládat svíci. (To se doporučuje pro začátečníky, později můžete přiložit svíci přímo na kůži.)
- Přiložte svíci, držte ji po celou dobu aplikace ve svislé poloze a zapalte ji.
- Relaxujte a snažte se na nic nemyslet.
- V průběhu aplikace se od svíce bude oddělovat oharek, který můžete odstřihnout a zabalit do kapesníku.
- Nechte svíci dohořet po vyznačené místo a uhaste ve sklenici s vodou. Doba hoření se pohybuje kolem 12 minut, ale záleží na míře zánětu.
- Rozbalte svíci a podívejte se, co zbylo uvnitř.
- V případě silného zánětu můžete proceduru zopakovat. Nejdříve ale za několik hodin.
Všechno je jednou poprvé
Jak jsem již psala, svíci jsem chtěla vyzkoušet kvůli silné bolesti hlavy. Nikdy předtím jsem svíci nepoužívala, proto jsem byla na výsledek a samotný průběh velmi zvědavá. Připravila jsem si sklenici s vodou, nůžky a kapesník vedle sebe a lehla si na zem. Dala jsem si přehnutý papírový kapesník do středu čela, zapálila svíci a přiložila ji do oblasti třetího oka, tj. mezi obočím. Pak už jsem jen sledovala plamen, který byl k mému překvapení docela silný. Později mi došlo, že nevidím rysku, kam až má svíčka dohořet. Proto jsem musela mírně se svíčkou manipulovat, což není dobré. Měla by se držet po celou dobu ve svislé poloze.
V průběhu hoření by se měl člověk snažit relaxovat a odpočinout si. Určitě není dobré myslet, co je ještě potřeba stihnout, zařídit a udělat. Já jsem se snažila udržovat mysl klidnou, přesto se mi do mysli vkrádaly představy, jak budu své domácí vysvětlovat, proč nám shořel byt. Další „problém“, který můj mozek vyhodnotil jako vhodný pro další rozbor, byl oharek od svíčky. Jak postupně svíčka ubývá a plamen postupuje dolů, začíná se tvořit ohořelá část, jež nabývá na velikosti. Nejdříve jsem se bála, že se převáží a spadne mi do obličeje. Nenapadlo mě proto nic chytřejšího, než si přikrýt obličej druhým kapesníčkem, který jsem měla připravený vedle sebe. Pak jsem ale neviděla nic a to také nebylo dobré. Nakonec jsem nůžkami tuto část svíčky odstřihla a dala do sklenice s vodou. Ono je to spíš jako látka, takže jsem se bála zbytečně, že přijdu o obličej. Asi po 10 minutách svíčka dohořela až k rysce, tak jsem ji uhasila ve sklenici s vodou a rozbalila. Uvnitř bylo poměrně hodně prášku s hrudkami, což má indikovat větší zánět.
Po proceduře mě hlava už tolik nebolela. Tělová svíce mě sice nezbavila migrény úplně, ale silný pulzující tlak na spáncích pominul. Nevím, jestli to bylo samotnou svící nebo tím, že prostě člověk myslel na něco jiného a meditace se tak proměnila v proud myšlenek na téma „jak se nespálit“ nebo „jak nevyhořet“. Každopádně to byla zajímavá zkušenost a příště svíci plánuju opět vyzkoušet.