Trápí vás oteklé a těžké nohy? Inspirujte se tipy, jak tělu ulevit od křečových žil! Pomůžou účinné přírodní krémy a masti, bylinky i kompresní punčochy. Zatočte s onemocněním křečových žil nejen v těhotenství. Pomůže prevence v podobě pohybu, kompresní ponožky, bylinné krémy a další speciální přípravky.
Zažíváte pocity těžkých nohou? Pozorujete prosvítající drobné žilky? Právě takto začíná onemocnění křečových žil. Zdravé žíly zabraňují zpětnému toku krve, ty křečové však schopnost boje s gravitací ztrácejí. Postupně tak vzniká stav, který se později projevuje křečemi a může vyústit až v bércové vředy. I proto je vhodné zahájit co nejdříve terapii a rozvoj onemocnění zpomalit či zastavit.
Co pomáhá na křečové žíly a jak předcházet vzniku vážnějších potíží?
Křečové žíly se mnohdy objevují v těhotenství
Křečové žíly – neboli varixy – trápí častěji ženy. Proč tomu tak je? Na vině jsou hormonální změny, především pak hormon progesteron. Rizikovým obdobím je zejména těhotenství a také klimakterium.
Skvělou zprávou pro novopečené maminky je, že křečové žíly mnohdy do několika měsíců po porodu samy ustoupí. Pokud se tak nestane – například z důvodu vrozené slabosti žilní stěny – je třeba přistoupit k další terapii v podobě uzavření křečových žil nebo jejich vytažení.
Mezi základní opatření patří kompresní punčochy na křečové žíly
Základní terapii představuje nošení kompresních punčoch. Vyvíjejí totiž tlak na poškozenou tkáň, čímž podporují funkci žilních chlopní a v dolních končetinách pak nedochází k hromadění krve.
Podle toho, jakou míru komprese potřebujete, můžete vybírat ze 4 kategorií. Nejnižší podpůrná kompresní třída je vhodná také jako prevence, například v období těhotenství. Nejčastěji používaná je pak první kompresní třída, která zpomaluje postup křečových žil a zmírňuje bolesti. Druhá a třetí kompresní třída bývá předepisována zejména po operacích.
Existuje účinný krém na křečové žíly?
Můžete udělat více, než jen nosit punčochy? Jednoznačně ano. Výtečným pomocníkem jsou bylinné přípravky, které žíly přirozeně posilují, snižují zadržování tekutin a brání otokům. Krémy na žilky jsou zároveň skvělou prevencí ve chvílích, kdy vás trápí třeba "jen" pocit unavených nohou.
Kde všude naleznete pomoc?
- krémy, masti, oleje a balzámy zaměřené na prevenci křečových žil
- masážní éterické oleje na odstranění únavy dolních končetin
- bylinné čaje na křečové žíly
Nebo můžete spojit příjemné s užitečným, vyrazit na procházku a bylinky a další dary přírody si nasbírat. Skvělý je kostival, rozmarýn, kaštan nebo kůra z bílého dubu. Z těch pak můžete vyrobit odvar nebo výluh, ve kterém namáčíte látku a přikládáte ji na bolavá místa. Účinná je dále pohanka, která podporuje žilní systém a neměla by chybět ve vašem v jídelníčku. Zařadit byste měli i oleje s vysokým obsahem omega-3 a 9 nenasycených mastných kyselin.
S křečovými žilami zatočte hned v zárodku
Prevence se počítá. Mezi rizikové faktory rozvoje onemocnění křečových žil patří nedostatek pohybu, nadváha či špatná obuv. A pokud již příznaky pozorujete, nezoufejte. Prohlédněte si nabídku BIOOO.cz, která vám pomůže bojovat s křečovými žilami efektivně a přírodní cestou. Bezpečně můžete sáhnout například po bylinných kapkách Venisfér od značky Diochy, které jsou nabouchané přírodními bylinnými extrakty. Neposedná mastička od značky Delibutus obsahuje, stejně jako Venisfér, kaštanový extrakt a navíc i dubovou kůrou. Stejně jako na křečové žíly, je skvělý pomocník i pro boj s hemeroidy.