Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak ulevit zažívání o svátcích

Jak ulevit zažívání o svátcích Při plném žaludku a zažívacích problémech o Vánocích si můžeme pomoci bylinkami i kořením.
Ina Havránková
5,0 5
1

Jak ulevit zažívání o svátcích zdroj: shutterstock.com

Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale také spousty laskomin – vánočního cukroví, smažených řízků, bramborového salátu s majonézou a dalších a dalších lahůdek. Tomu všemu se samozřejmě jen těžko odolává a tak i jedinci, kteří se snaží po celý rok jíst alespoň trochu zdravě, jednoduše podlehnou a musí všechno aspoň ochutnat. Jenže, výsledkem takového ochutnávání často bývá nadýmání nebo naopak zácpa, bolesti žaludku, pálení žáhy… zkrátka rozhozené trávení.

Jenže co s tím? Samozřejmě se dá vždycky sáhnout po nějakém tom prášku, jenže kolikrát se stane, že ve finále si trávicí soustavu ještě více podráždíme a z dlouhodobého hlediska ji dokonce mohou syntetické léky poškodit. Jak si tedy bezpečně ulevit od nepříjemností? Je první svátek vánoční, návštěvy příbuzných a přátel v plném proudu a všude mají tááák dobré cukroví a další pochoutky! To se prostě nedá neochutnat ani kousek.

Naštěstí existuje celá řada přírodních pomocníčků, kteří nám mohou ulevit od těžkého žaludku. Samozřejmě mluvím o bylinkách, které navíc můžeme konzumovat ve formě čajů a odvarů. No a čaj přece k Vánocům tak jako tak patří, no ne? Navíc dnes existuje nepřeberné množství čajových směsí, které nejen, že nám uleví a pomohou při trávicích obtížích, ale navíc ještě skvěle chutnají a nám tak ani nepřijde, že se vlastně léčíme.

Po kterých bylinkách sáhnout?

Po kterých bylinkách sáhnout? zdroj: shutterstock.com

Fenykl

Fenykl je nesmírně užitečný díky svým účinkům mírnícím nadýmání. Kromě toho podporuje trávení a správnou činnost střev. Navíc působí i mírně spasmolyticky, což znamená, že mírní křeče. Kromě pozitivního vlivu na zažívání napomáhá zlepšovat a usnadňovat vykašlávání, takže můžete zabít dvě mouchy jednou ranou.

Lípa srdčitá

Lípa je známá pro své příznivé působení při nemocech dýchacích cest, ale kromě toho také pomáhá zlepšovat trávení. Navíc se ještě používá pro lepší vypocení při nachlazení a horečce a zvyšuje také vylučování moči. Opět se tedy jedná o bylinku s vícero účinky.

Len setý

Semeno lnu setého je velmi užitečné při zácpě. Díky obsahu slizu se dá použít jako šetrné projímadlo a prostředek ke zlepšení tohoto nepříjemného problému. Nejlepší je ze semen připravit odvar, nechat ho zhruba dvě hodiny vyluhovat, pak zamíchat a vypít. Užívá se maximálně jeden šálek denně.

Máta peprná

Máta je zřejmě nejznámější bylinkou v souvislosti se zažívacími obtížemi. Čaj z máty pozitivně ovlivňuje zažívání díky tomu, že kladně působí na vylučování žaludečních šťáv, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče. Charakteristickou chuť čaji dodává hlavní složka máty, menthol.

Meduňka lékařská

Meduňka je známá spíše pro své zklidňující účinky a jako prostředek proti bolestivé menstruaci, ale pomáhá rovněž při nadýmání či u chronických zánětů žlučníku. Ulevuje i při migrénách a bolestech hlavy, což jistě ocení, zejména o Vánocích, nejedna hospodyňka.

Řepík lékařský

Řepík podporuje zažívání a také správné fungování jater, žlučníku a střev. Kromě toho ale působí i protizánětlivě a hojivě, takže lze zbytek odvaru použít jako obklad při různých vyrážkách, nehojících se ranách či popáleninách vzniklých nejen při pečení cukroví. Dá se využít i jako kloktadlo při bolestech zubů či zánětech dásní.

Mateřídouška

Čaj z mateřídoušky pomáhá při plynatosti a kolikách. Kromě toho podporuje vylučování žaludečních šťáv a funkci celého zažívání.

Voňavé „perníčkové“ koření

  • Badyán pravý

Badyán se používá proti nadýmání a dalších potížím v oblasti trávicího traktu, jak jsou například křeče. Navíc pomáhá i proti bolestem zad a revmatismu.

  • Anýz vonný

Podobně jako badyán, i anýz ulevuje při nadýmání a plynatosti, navíc působí i proti střevním parazitům. Kromě toho usnadňuje vykašlávání a doporučuje se při zánětu průdušek a dlouhotrvajícím kašli.

Takže pokud si rádi pochutnáváte na vánočních perníčcích a dalším voňavém cukroví, ve kterém badyán a anýz nesmějí chybět, vlastně tím prospíváte i vašemu trávení :)

Související produkt
Čaj ayurvédský After Dinner, bio 36 g, 20 ks
Pukka / 166 Kč
Ajurvédský bylinný čaj After Dinner kombinuje směs bylinek, jako je čekanka, anýz či fenykl, které příznivě působí na trávicí ústrojí.
Detail produktu