Přejít na sekci článku:
Jitrocel a jeho vnější účinky
zdroj: shutterstock.com
Už vojáci v dávných bitvách jitrocel znali a používali. V té době to byl často jediný dostupný prostředek, kterým si mohli rány utržené z boje vydezinfikovat, zpomalit jejich krvácení a urychlit jejich hojení. Použití čerstvých listů je jednoduché i v dnešní době. Stačí je omýt, rozmělnit na kašovitou hmotu pro lepší vstřebávání obsažených látek a přiložit přímo na postižené místo. Můžete jej použít jako rychlou první pomoc, pokud se zraníte někde v přírodě, ale je dobré jej používat i během celého procesu hojení. Listy jitrocele jsou taktéž výborné na uklidnění pokožky po popálení kopřivami, nebo po bodnutí včelou, či jiným obtížným hmyzem.
Dobře omyté jitrocelové listy můžete přikládat také na bércové vředy nebo hemoroidy. Ne nadarmo se výtažky z jitrocele právě pro jeho uklidňující, chladící, dezinfekční a regenerační účinky přidávají do mastí proti hemoroidům. Výborně se hodí také do pleťových vod a krémů na aknózní, mastnou a zanícenou pleť, kterou vydezinfikuje a zabrání dalšímu šíření zánětlivých komedonů a zároveň urychlí hojení již vzniklých. Účinky jitrocele můžete podpořit i jeho vnitřním užitím ve formě čaje.
Nálevy z jitrocele můžete přidávat i do koupelí. Sedací koupele si můžete připravit při již zmíněných hemoroidech, při ekzémech a celkově problematické pokožce na celém těle. Jitrocel má silně stahující účinek díky vysokému obsahu taninů a díky tomu pomáhá i zpomalovat krvácení. Obklady z něj jsou výborné i na mokvající poranění, bércové vředy nebo nehojící se rány a lišeje. Obklady i koupel můžete připravit i ze sušených listů. Pro přípravu koupele jednoduše připravíte nálev, který do koupele přilijete. Pokud chcete připravit obklad, taktéž udělejte jitrocelový nálev, namáčejte v něm kousky čistého plátna a přikládejte na postižená místa.