Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jitrocel

5.0 5
7

Přejít na sekci článku:

Jitrocelová semínka

Jitrocelová semínka zdroj: shutterstock.com

Zatímco používání listů z jitrocele je poměrně hodně rozšířené, o užívání jitrocelových semínek už zdaleka takové povědomí není. Přitom jeden přípravek ze semínek indického jitrocele je známý hodně a tím je psyllium. Téměř třetinu jitrocelových semínek totiž tvoří rozpustitelná vláknina a slizovité látky, které ve vodě nabobtnají až na desetinásobek své původní velikosti. Vláknina zvyšuje objem stolice, navozuje pocit sytosti a také podporuje střevní peristaltiku. Slizovité látky působí protizánětlivě a zvlhčují sliznici ve střevech.

Díky těmto vlastnostem jsou zpracovaná jitrocelová semínka obsažena v potravinových doplňcích proti průjmu i zácpě. Pro své zjemňující účinky na stolici, ale i protizánětlivé, antibiotické a dezinfekční působení jsou výborná, pokud vás trápí hemoroidy. Semínka z jitrocele usnadní vyprazdňování a zabrání vzniku zánětů v popraskaném a oslabeném konečníku. Kromě toho použití jitrocelových semínek výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a působí příznivě na celý kardiovaskulární systém.

Semínka z indického jitrocele se používají při hubnutí. Pokud jste byli zvyklí jíst velké množství jídla a při redukčním režimu ze začátku pociťujete hlad, psyllium smíchané s vodou může pomoci roztažený žaludek zaplnit a zmírnit tak pocity hladu. Zároveň výborně pročistí střeva a může sloužit jako doplněk při detoxikační kúře. Ale pozor, jitrocelová semínka jsou sice zdravá, ale ani tak se to s nimi nesmí přehánět. Neměla by být používána jako náhražka jídla. Navíc příliš mnoho vlákniny může mít i opačný efekt a střeva vám spíše ucpat.

Související produkt
Audiron 30 ml
Energy / 347 Kč
Bioinformační kapky Audiron obsahují pečlivě zvolenou kombinaci 7 bylinek, vitaminu E, komplexu bioinformací a éterických olejů.
Detail produktu