Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jitrocel

Jitrocel Jitrocel patří mezi jednu z nejznámějších bylin, jehož účinky znali již ve starověku.
Jana Konečná
5,0 5
7

Přejít na sekci článku:

Jitrocelová semínka

Jitrocelová semínka zdroj: shutterstock.com

Zatímco používání listů z jitrocele je poměrně hodně rozšířené, o užívání jitrocelových semínek už zdaleka takové povědomí není. Přitom jeden přípravek ze semínek indického jitrocele je známý hodně a tím je psyllium. Téměř třetinu jitrocelových semínek totiž tvoří rozpustitelná vláknina a slizovité látky, které ve vodě nabobtnají až na desetinásobek své původní velikosti. Vláknina zvyšuje objem stolice, navozuje pocit sytosti a také podporuje střevní peristaltiku. Slizovité látky působí protizánětlivě a zvlhčují sliznici ve střevech.

Díky těmto vlastnostem jsou zpracovaná jitrocelová semínka obsažena v potravinových doplňcích proti průjmu i zácpě. Pro své zjemňující účinky na stolici, ale i protizánětlivé, antibiotické a dezinfekční působení jsou výborná, pokud vás trápí hemoroidy. Semínka z jitrocele usnadní vyprazdňování a zabrání vzniku zánětů v popraskaném a oslabeném konečníku. Kromě toho použití jitrocelových semínek výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a působí příznivě na celý kardiovaskulární systém.

Semínka z indického jitrocele se používají při hubnutí. Pokud jste byli zvyklí jíst velké množství jídla a při redukčním režimu ze začátku pociťujete hlad, psyllium smíchané s vodou může pomoci roztažený žaludek zaplnit a zmírnit tak pocity hladu. Zároveň výborně pročistí střeva a může sloužit jako doplněk při detoxikační kúře. Ale pozor, jitrocelová semínka jsou sice zdravá, ale ani tak se to s nimi nesmí přehánět. Neměla by být používána jako náhražka jídla. Navíc příliš mnoho vlákniny může mít i opačný efekt a střeva vám spíše ucpat.

Související produkt
Audiron 30 ml
Energy / 392 Kč
Bioinformační kapky Audiron obsahují pečlivě zvolenou kombinaci 7 bylinek, vitaminu E, komplexu bioinformací a éterických olejů.
Detail produktu