Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lymfa jako významná "čistička" organismu

Lymfa jako významná "čistička" organismu Zanesený a nesprávně fungující lymfatický systém se projevuje únavou, různými otoky, problémy s trávením, se žilami nebo u žen celulitidou.
Iva Lhotská
3,8 5
8

Lymfa čistička organismu zdroj: shutterstock.com

Zanesený a nesprávně fungující lymfatický systém se u mnoha lidí v současné době projevuje únavou, různými otoky, problémy s trávením, se žilami a u žen třeba celulitidou. Dá se říci, že se tyto potíže dnes už běžně považují za civilizační onemocnění, která jsou odrazem naší slavné, "vyspělé" a destruktivní kultury. Existuje na tyto neduhy nějaké řešení?

Řešíte své zdravotní problémy vždy u praktického lékaře nebo u specializovaných odborníků? Necháváte si naordinovat různé léky, které pak pravidelně užíváte? Nebo jste dokokonce uvěřili ortelu lékaře, který vám řekl, že je vaše nemoc neléčitelná a vy už budete muset brát "ty" léky do konce svého života? Máte předepsány pilulky nejrozmanitějších složení, barev a působení s příbalovým letákem, na kterém se dočtete tolik nežádoucích účinků, že máte pocit, že víc ubližují než léčí?

Bohužel v mnoha případech tomu tak je! Syntetická léčiva vyrobená v laboratoři častým užíváním zatěžují celý váš organismus, zejména játra, ledviny a potažmo i další orgány a buňky. Ovšem, co chemické léky provádějí s lymfou a celým lymfatickým systémem, raději nechtějte ani vědět! Doporučila bych nejdříve zapátrat po skutečné příčině vašeho problému nebo nemoci a teprve potom nasadit odpovídající, nejlépe přírodní léčbu doprovázenou úpravou jídelníčku. Jedině tím způsobem se můžete obtěžujících projevů a nepříjemných onemocnění časem zbavit úplně.

Lymfa - neviditelná míza, trocha historie. Funkce mízního systému

Protože jsou mízní cévy tenké a lymfa bezbarvá, dlouho byl lymfatický systém a jeho funkce před lidskými zraky skryty. S popisem ve starověku začali Řekové a teprve v 17. stol. došlo vlastně k "objevu" lymfatického systému. Významnými průkopníky v této oblasti se stali dánští manželé Vodderovi, kteří vytvořili svým zkoumáním a praxí základ pro dnešní manuální lymfodrenáž. Emil Vodder ve své knize "Manuální lymfodrenáž" říká, že lymfatický systém je nejdůležitější ekologický systém pro život lidí i zvířat". Do lékařské praxe tuto metodu v ČR zavedl MUDr. Miroslav Bechyně.

Veškeré základní procesy látkové výměny v těle probíhají v tekutinách: v krevní plazmě, míze nebo tkáňové tekutině. Ovšem vnitřní prostředí všech obratlovců, vč. člověka není tvořeno jednotnou tekutinou. Mízní systém je neoddělitelnou součástí imunitního a také informačního systému člověka. Má na starosti ukládání a čištění látek, které vznikají při funkci organismu a dostávají se do něj z vnějšku vzduchem a potravinami. Protože je mízní systém hlavním faktorem obranyschopnosti, z velké části se podílí na většině dnešních nemocí.

Pokud ve vašem těle zůstávají, zejm. v oblasti krku, mandlí, zubů a čelistí, nebo v jizvách po zraněních a operacích "zbytky" starých infekcí, může být volný průtok lymfy brzděn či dokonce úplně zastaven. Projeví se to nateklými uzlinami na krku, různými otoky, bolestmi a ve finále záněty. S lymfatickým systémem a oběhem lymfy souvisí z orgánů hlavně žaludek a slezina, proto byste měli tyto orgány náležitě opečovávat. Mízní systém spolupracuje s oběhovým systémem, přičemž je složen z celé sítě lymfatických cév, stovek mízních uzlin a rozváděním bezbarvé mízy zajišťuje čištění každé buňky v našem těle.

Jak se dá snížit zátěž lymfatického systému?

Lymfa vtékající a vytékající z krevního oběhu dodává buňkám potřebné živiny a zbavuje organismus toxinů, které jsou filtrovány prostřednictvím mízních uzlin, které jsou zejm. na krku, v podpaží, na břiše, ve stydké oblasti a na prsou. K mízní soustavě ještě patří nosní a krční mandle, střevo, slezina a tzv. Peyerovy plaky v tenkém střevě. Všechny tyto "součásti", vč. slepého střeva a sleziny jsou při detoxikaci naprosto nezbytné.

Když vám natečou uzliny, znamená to, že je váš mízní systém v plné pohotovosti. Snaží se zbavit vaše tělo patogenních mikroorganismů a buněčného odpadu. Funguje to naprosto skvěle: Jakmile totiž váš organismus zvládne infekci, mízní uzliny se opět vrátí do své původní velikosti. To, v jakém je stavu vaše lymfa, má vliv na vaši náladu i tělesnou kondici. Když si budete udržovat své lymfatické i krevní cévy čisté a průchodné, uchováte si přirozenou vitalitu a trvalé zdraví.

S mízním systémem mohou mít problémy lidé, kteří mají nedostatek pohybu. Jelikož nemá lymfatická soustava podobně jako její "sestra", soustava oběhová vlastní pumpu, kterou je pro oběh srdce, je lymfatický systém závislý na vnějším tlaku. Ten může podnítit např. hlubší dýchání, cvičení nebo masáž. Také vyvážená, zdravá strava je nutným předpokladem ke správnému fungování imunitního a lymfatického systému.

Jak si lze vyčistit lymfatický systém?

Očista lymfy by měla správně následovat za detoxikací srdce a tenkého střeva, na což je nejvhodnější léto. Není to ovšem nutné. Během detoxu vynechte sladké, pečené a smažené tuky, mléčné výrobky, bílou mouk a cukr, škroby, živočišné bílkoviny a veškeré průmyslově zpracované potraviny. Pijte šťávy, smoothies, jezte vařenou či dušenou zeleninu, proso, luštěniny a během dne dostatečně pijte. Také se více pohybujte, abyste si rozproudili lymfu a všechny toxiny byly z těla vyloučeny.

Správné fungování lymfatického systému rovněž narušuje užívání antibiotik, hormonální antikoncepce či léků na menopauzu. Takže je lepší nic takového nebrat! Skvělou pomocí k vyčištění lymfy je manuální lymfodrenáž. Zkuste se poradit s kvalitním odborníkem, zda je pro vhodná právě pro vás. Nejspíš vám doporučí i vhodný jídelníček. Ale pozor! Kontraindikacemi mohou být potíže se štítnou žlázou, srdcem, žilním systémem, vysoký tlak, popř. choroby žlučníku či ledvin. Tento druh masáže by se též neměl provádět lidem s nádorovým onemocněním či při akutní infekci.

Na podporu očisty vaší lymfy můžete brát kvalitní přírodní doplňky stravy, např. Lymfodetox v tabletách, bylinný Lymfo tranzit, bioinformační Dinavir, Renol či Vironal, vařit si detoxikační čaje nebo detox podpořit používáním masážních, éterických a koupelových olejů, peelingu či zábaly. A ještě když se budete průběžně zbavovat zloby, naučíte se odpouštět sobě i druhým a očistíte se od bolestí a křivd, váš lymfatický systém začne přímo jásat!

10 tipů, jak podpořit zdravý lymfatický systém:

1. Pijte čistou pramenitou vodu, ne však sycenou.

2. Zhluboka dýchejte.

3. Mějte dostatek pohybu.

4. Při sprchování střídejte teplou a studenou vodu.

5. Masírujte si pokožku ručníkem.

6. Nenoste příliš těsné oblečení.

7. Choďte na lymfodrenáž či akupunkturu.

8. Jezte nezpracované potraviny (např. brusinky, mandle, ořechy, lněná semena, ovoce, zeleninu).

9. Užívejte bylinky na podporu funkce lymfatického systému (např. petržel, koriandr, echinaceu, kozinec blanitý)

10. Nejezte potraviny způsobující zánět (např. cukr, příliš soli, průmyslově zpracované potraviny, sóju, umělá sladidla, mléčné výrobky, maso a uzeniny)