Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nudle kam se podíváš - Jak na nekonečné rýmy a kašle u školkových dětí

zdroj:

Sotva dáte vaše dítě do školky, za pár dní ho máte alespoň na týden doma s rýmou nebo kašlem? Po více než dvou letech ochrany před covidem a snížené socializace malých dětí i dospělých, jsme letošní zimu víc než kdy jindy náchylní na různé infekce a jejich kombinace. V podstatě dochází k tomu, že si znovu budujeme imunitu proti běžným respiračním onemocněním. Jak se rychle zbavit soplíků a kuckání a jak podpořit obranyschopnost našich nejmenších?

Rýma není príma, ale jak se jí vyhnout?

Rýma je hlavně v zimních měsících nečastějším respiračním onemocněním zejména u malých dětí. Protože ale malé děti neumí pořádně smrkat, může ucpaný nos snadno zadělat na další problémy, jako je zánět dutin, zánět středního ucha nebo kašel a bronchitida. Rýma se šíří kapénkami a v dětském kolektivu se jí daří velmi dobře. 

V nosních dutinách jsou sliznice, které mají řasinkový povrch. Ten nás za normálních okolností chrání před prachem, pyly a patogeny. Když je ale jeho obranyschopnost narušená, usadí se na řasinkách viry a způsobí infekci.  Právě proto je vhodnou prevencí vyplachování nosu izotonickou mořskou vodou alespoň 1x za den. Obranyschopnost nosních sliznic také posiluje pobyt venku na čerstvém vzduchu, a to celoročně.

Máme to tu znovu?

Když už na děti rýma padne, jako první pomoc, kromě zmíněného proplachování, je důležité, aby dítě smrkalo. Pokud to nedokáže, je nasnadě odsávat přebytečné hleny a následně do nosu kápnout kapku hojivého nosního oleje. Arometerapie na děti funguje velmi dobře, proto je při respiračních potížích vhodné dát do aromalampy některý z éterických olejů - eukalyptus, levandule, vavřín, u starších dětí pak protivirová ravintsara či niaouli. 

První pomoc pro malé děti

Důležité také je, aby dítě dostatečně pilo. Zkuste proto čaj z rýmovníku – dva lístečky zalijte 2 dcl horké vody. Můžete přidat lžičku medu nebo melasy.

V boji proti infekcím dýchacích cest si můžeme vzít ku pomoci i grepovou tinkturu nebo jiné bylinné kapky, které jsou vhodné pro děti od tři let. Na urputnou rýmu si můžeme vyrobit majoránkovou mast – zahřejeme 100 ml olivového oleje na 40 stupňů a necháme v něm při této teplotě 4 hodiny macerovat 10 gramů majoránky. Následně vyjmeme koření a vmícháme 20 gramů včelího vosku. Po zchladnutí aplikujeme několikrát denně na oblast mezi obočím, pod nosem a v oblasti dutin. Nenanášejte do oblasti očí.

Kašel si nás našel

Kašel není nemoc samotná, ale je to obranný reflex, kterým se naše tělo brání cizím částečkám. Ať už vdechneme drobek, slinu, pyl, prach nebo se nám na průduškách usadí virové či bakteriální patogeny, začneme kašlat.  Dlouhodobý kašel ale může poškodit epitel na sliznicích průdušek a plic. Proto je důležité při infekčním kašli tělu pomoci se patogenu zbavit. 

U infekčního kašle chceme co nejvíce zprůchodnit dýchací cesty tak, aby se pomocí hlenu začaly vylučovat patogeny pryč ze sliznic. 

Suchý kašel zklidníme zvlhčováním sliznic například horkou (teplou) koupelí s bylinkami nebo jemnou napářkou s kapkou éterických olejů či bylinheřmánek, šalvěj, lípa.

Na dětský hrudníček můžeme vytvořit i obklad z tvarohu v příjemné tělesné teplotě – smícháme měkký tvaroh se dvěma stroužky česneku, lehce prohřejeme a aplikujeme na oblast prsou. Teplotu před nanesením vyzkoušíme na vlastním předloktí, aby nedošlo k popálení. 

Tymián je náš kamarád

Na vlhký kašel pak nejlépe zafunguje jitrocelový sirup, ale také lékořicové bonbony. Při vlhkém intenzivním kašli je skvělou volbou tymiánový sirup, který si můžete vyrobit doma sami ze 100 ml vody, 100 g třtinového cukru a 20 g tymiánu. Svaříte po dobu 20 minut a necháte vychladnout. Poté slijete a užíváte po lžičkách podle potřeby.