Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pivoňka, květinová princezna

Pivoňka, květinová princezna Pivoňky mají úžasnou intenzivní vůni.
Jana Konečná
5,0 5
6

Pivoňka, květinová princezna zdroj: wikipedia.org

Pokud je růže královna květin, tak pivoňka se musí honosit nejméně titulem princezny. Křehká krása jejích květů a její dokonalá vůně ji k této hodnosti rozhodně opravňují. Ne nadarmo se jí v Anglii říká bowl of beauty, tedy miska krásy. Letošní pivoňky už odkvetly a než se dočkáme jejich další sezóny, pojďme si přečíst pár zajímavostí o pivoňkách nebo si je připomenout produkty s jejich účinky i vůní. Pivoňky totiž nejsou jen pouhou okrasou na zahradách a ve vázách, mají podobně jako většina rostlin i léčivé účinky a nezastupitelné místo v aromaterapii.

Původ pivoněk můžeme najít ve východní Asii, kde dodnes patří mezi tradiční rostliny, jež jsou v japonské i čínské kultuře využívány k výzdobě místností i při obřadech. V antickém Řecku pak byla pivoňka používána hlavně jako léčivka. Podle pověsti ji léčivými schopnostmi obdařil bůh Paieon, od něj je také odvozený její latinský název. Kromě oficiálního léčení se pivoňka přidávala i do různých lektvarů, nejčastěji do nápojů lásky ☺ V dnešní době se používá hlavně pivoňka lékařská k léčivým účelům a pivoňka čínská, jejíž extrakty se přidávají hlavně do kosmetických přípravků a využití mají i v aromaterapii.

Přejít na sekci článku:

Léčivé účinky pivoněk

Léčivé účinky pivoněk zdroj: shutterstock.com

I když se o pivoňce traduje, že je nejedlá, není to pravda. Je tu jen malé riziko – při jejím nadměrném užívání může dojít k nevolnosti. Ale tak je to u všeho, nic se nemá přehánět a to platí i pro léčivé bylinky. Vnitřně se pivoňky užívají především v podobě čajů, a to buď z kořene, nebo z okvětních lístků. Pivoňky obecně mají blahodárné účinky na činnost svalů. Uvolňují zatuhlé, napjaté a bolestivé svaly. Ale mají také vynikající účinky na hladké svalstvo, na které se už působí trochu obtížněji než na klasické kosterní, příčně pruhované svaly. Pivoňky příznivě působí na střevní peristaltiku – pomáhají při zácpě i průjmech, a jsou vhodné i při bolestech žaludku.

Čaj z kořene pivoňky je výborný na dýchací obtíže. Užívá se při astmatu, proti kašli i ucpaným dutinám. Pomáhá celkově zmírňovat křeče a je proto vhodným doplňkem i při epilepsii či ledvinové kolice. Na ledviny působí obzvláště dobře – pročišťuje je a přirozeně tak podporuje jejich funkci. Je vhodný nejen při onemocněních ledvin, ale také při bolestivé dně, která se stavem ledvin úzce souvisí. Čaj z pivoňkového kořene připravíte z jedné čajové lžičky sušeného kořene zalitého čtvrt litrem vřelé vody. Nechte 15 minut vylouhovat, sceďte a můžete popíjet.

Čaj z pivoňkových květů má víceméně podobné účinky jako z kořene, ale navíc disponuje ještě jedním účinkem, který udělá radost hlavně ženám – pomáhá totiž při příliš silné či nepravidelné menstruaci. Okvětní plátky pivoněk můžete zkombinovat třeba s červeným jetelem a máte účinný čaj na ženské potíže, který pomůže harmonizovat hormony třeba po vysazení antikoncepce. Čaj ze samotných pivoňkových květů připravíte podobně jako čaj z kořene, jen místo jedné čajové lžičky použijete plnou lžíci sušených okvětních lístků. Pivoňkové okvětní plátky můžete využít i v kuchyni a ozdobit si s nimi třeba dezerty nebo saláty.

Související produkt
SOS Hydra, Obnovující intenzivní sérum 30 ml
MÁDARA / 1049 Kč
Obnovující intenzivní sérum dodává hloubkovou hydrataci suché pokožce, napnutou pleť zjemňuje, zklidňuje a přináší jí úlevu. Uzamyká v pleti hydrataci a zanechává ji vláčnou.
Detail produktu