Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pivoňka, květinová princezna

Pivoňka, květinová princezna Pivoňky mají úžasnou intenzivní vůni.
Jana Konečná
5,0 5
6

Přejít na sekci článku:

Pivoňky v aromaterapii

Pivoňky v aromaterapii zdroj: madaracosmetics.com

Pivoňka patří do skupiny intenzivně vonících květin a díky této vlastnosti se vysazuje i do speciálních zahrad pro nevidomé, takzvaných zahrad smyslů. Díky její silné vůni si její krásu mohou vychutnat i lidé bez zraku. Pro svoji úžasnou, sladkou, intenzivní, avšak nevtíravou vůni se využívá pro výrobu parfémů. Její vůně navozuje pocity bezstarostnosti a štěstí, je typickou vůní přechodu mezi jarem a létem. Působí dívčím, ale zároveň i prudce elegantním dojmem. Parfémy s vůní pivoněk se proto hodí stejně tak pro mladé dívky jako pro uhlazené dámy.

Vůni pivoněk si můžete vychutnat nejen čerstvou v podobě natrhaných květů ve váze, ale také si okvětní plátky pivoněk nasušit a dál je používat (nejen) na přípravu čaje, nebo si z nich vyrobit i voňavou směs pot pourri. Tu pak můžete nasypat do ozdobné misky na provonění domácnosti, či s touto vonnou směsí podarovat přátele. Pot pourri může být čistě jen jednodruhové z pivoňky, ale výborně se doplňuje i třeba s vůní růží či levandule.

Kosmetické účinky pivoněk

Výtažky z květů pivoněk jsou bohaté na zklidňující slizovité látky, přidávají se proto do kosmetických přípravků na citlivou pleť s hydratačním a chladivým efektem. Mají i protizánětlivý účinek a působí tak preventivně proti různým kožním onemocněním. Déle jsou bohaté na vitaminy a další antioxidační látky, regenerují stárnoucí pleť, zašedlé pokožce dodávají zdravý prozářený vzhled a sjednocují její barevný odstín. Kromě toho extrakt z pivoněk dodává kosmetickým přípravkům luxusní, neodolatelnou vůni.