Přejít na sekci článku:
Pivoňky v aromaterapii
zdroj: madaracosmetics.com
Pivoňka patří do skupiny intenzivně vonících květin a díky této vlastnosti se vysazuje i do speciálních zahrad pro nevidomé, takzvaných zahrad smyslů. Díky její silné vůni si její krásu mohou vychutnat i lidé bez zraku. Pro svoji úžasnou, sladkou, intenzivní, avšak nevtíravou vůni se využívá pro výrobu parfémů. Její vůně navozuje pocity bezstarostnosti a štěstí, je typickou vůní přechodu mezi jarem a létem. Působí dívčím, ale zároveň i prudce elegantním dojmem. Parfémy s vůní pivoněk se proto hodí stejně tak pro mladé dívky jako pro uhlazené dámy.
Vůni pivoněk si můžete vychutnat nejen čerstvou v podobě natrhaných květů ve váze, ale také si okvětní plátky pivoněk nasušit a dál je používat (nejen) na přípravu čaje, nebo si z nich vyrobit i voňavou směs pot pourri. Tu pak můžete nasypat do ozdobné misky na provonění domácnosti, či s touto vonnou směsí podarovat přátele. Pot pourri může být čistě jen jednodruhové z pivoňky, ale výborně se doplňuje i třeba s vůní růží či levandule.
Kosmetické účinky pivoněk
Výtažky z květů pivoněk jsou bohaté na zklidňující slizovité látky, přidávají se proto do kosmetických přípravků na citlivou pleť s hydratačním a chladivým efektem. Mají i protizánětlivý účinek a působí tak preventivně proti různým kožním onemocněním. Déle jsou bohaté na vitaminy a další antioxidační látky, regenerují stárnoucí pleť, zašedlé pokožce dodávají zdravý prozářený vzhled a sjednocují její barevný odstín. Kromě toho extrakt z pivoněk dodává kosmetickým přípravkům luxusní, neodolatelnou vůni.