Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Šeřík

Šeřík Květy šeříku mají nejen úžasnou vůni, ale jsou také jedlé a lze je využívat v kosmetice i v léčitelství.
Jana Konečná
4,8 5
32

Přejít na sekci článku:

Šeřík v kosmetice

Šeřík v kosmetice zdroj: shutterstock.com

Pro svou silnou a jedinečnou vůni se šeřík používá také v kosmetickém průmyslu a to hlavně při výrobě parfémů. Díky jeho příznivému působení na psychiku mají parfémy se šeříkem také skvělé aromaterapeutické účinky. Vůně šeříku uklidňuje, vytváří přátelskou a otevřenou atmosféru a sbližuje lidi. Už jen samotná vůně šeříku pomáhá uvolnit vnitřní napětí a zmírnit bolest hlavy. Kromě toho působí šeříková vůně velice smyslně a má také silně erotizující účinek.

Kromě parfémů se éterické oleje z šeříků používají do tuhých či tekutých mýdel, sprchových gelů, aviváží na provonění prádla či svíček. V ajurvédě se vůně šeříku využívá pro harmonizaci všech sedmi čaker. Dále pro povzbuzení myšlení, posílení paměti a na uvolnění ztuhlých svalů. Údajně jeho vůně působí doslova magicky a pomáhá otevřít naší mysli brány k alternativním světům, podporuje schopnost vybavit si naše minulé životy a vyvolává jasnozřivost.

Je škoda, že se šeřík používá v kosmetickém průmyslu převážně kvůli své vůni. Má totiž i skvělé zkrášlující účinky. Působí jako silný antioxidant, bojuje proti účinkům volných radikálů a zpomaluje tak předčasné stárnutí pleti. Neméně významné jsou i jeho klidnící a protizánětlivé účinky. Navíc obsahuje přírodní UVA a UVB ochranné látky, takže se výborně hodí do denních krémů, které nádherně provoní a navíc jim přidá ochrannou funkci proti slunečním paprskům.