Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sexuální poruchy: Impotence

Sexuální poruchy: Impotence Za poruchou erekce můžou být psychické nebo fyzické problémy.
Jana Konečná
5,0 5
4

Sexuální poruchy: Impotence zdroj: shutterstock.com

Každému muži se občas stane že „nemůže“. Když je moc unavený, přežene to s alkoholem, nebo je pod velkým stresem. Jako impotence neboli erektilní disfunkce se tento problém dá označovat, až když dojde k selhání u více než 50 % případů. Většina mužů podle svého sexuálního výkonu poměřuje svoji mužnost. Proto jsou často nervózní a vystresovaní už při prvním selhání. Kvůli obavám a nervozitě z dalšího nezdaru pak mohou skončit i ostatní pokusy špatně. Každopádně neberte problémy s erekcí na lehkou váhu. Mohou být předzvěstí vážných onemocnění.

Přejít na sekci článku:

Co impotenci způsobuje?

Co impotenci způsobuje? zdroj: shutterstock.com

Impotence může být psychického nebo fyzického rázu. Při psychické poruše erekce může být na vině blok v hlavě, například při problémech ve vztahu, stresu v práci nebo z prožitého traumatu. V případě psychického bloku je muž schopný dosáhnout erekce mimovolně například ve spánku, ale vědomě ne.

Fyzické příčiny poruchy erekce:

  • Špatná životospráva – při nedostatku pohybu se oslabuje cévní systém. Zanedbávání pravidelných sportovních aktivit může vést také k obezitě. U lidí s nadváhou dochází ke snižování testosteronu, hormonu, který ovlivňuje naši sexuální touhu a kvalitu erekce.
  • Kouření – ovlivňuje kvalitu cév v lidském organismu – vede k ukládání cholesterolu na stěnách cév. Jejich zúžení vede k vysokému krevnímu tlaku a nedokrvování orgánů. Kuřáci mají taktéž nižší hladinu testosteronu.
  • Nadměrná konzumace alkoholu – zatímco jedna sklenička červeného vína může navodit atmosféru a působit afrodiziakálně, přemíra alkoholu utlumí celý organismus. Většina alkoholiků má proto problém s dosažením erekce.
  • Užívání léků – impotence může být následek nežádoucího působení léků. Mezi ty nejrizikovější patří léky na vysoký krevní tlak, antidepresiva a chemoterapeutika.
  • Věk – samotná porucha erekce s věkem přímo nesouvisí. Problém nastává kvůli příchodu onemocnění, které s pokročilým věkem souvisí.
  • Nemoci a úrazy – při poranění míchy může dojít přerušení nervů zodpovědných za schopnost dosáhnout erekce. Dále jsou v tomto směru problematické zejména nemoci, které ovlivňují kvalitu cévního systému, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a kornatění tepen.