zdroj: unsplash.com
Co je vlastně lymská nemoc, lymská borelióza nebo prostě zkráceně borelióza? Jméno této nemoci vzniklo podle míst jejího prvního výskytu, což byla městečka Old Lyme, Lyme a East Haddam v americkém státě Connecticut. U pár dětí i dospělých jedinců se tehdy v sedmdesátých letech objevily příznaky, jako jsou bolesti hlavy, kloubů a únava, které běžně onemocnění boreliózou provázejí. A byla to skutečně tato nemoc?
Přejít na sekci článku:
O lymské borelióze
zdroj: unsplash.com
Je borelióza skutečným postrachem?
Tehdy v roce 1975, aniž by se věnovali rozsáhlejšímu výzkumu, lékaři konstatovali, že na vině je klíště. Nikdo sice v daný okamžik nevěděl, proč by lymskou nemoc mělo způsobovat zrovna klíště, ale prostě se to tak odehrálo.
O deset let později v roce 1981 byla objevena bakterie, nazvaná podle svého objevitelského "otce", Willyho Burgdorfera, Borrelia burgdorferi. Jedná se o spirochetu, gramnegativní bakterii, mající tvar dlouhé štíhlé spirály, která se dokáže pěkně zavrtat a potrápit organismus. Podle tohoto vědce právě tato bakterie způsobuje onemocnění lymskou boreliózou.
Jenže tato bakterie prý byla "spouštěčem" boreliózy v oblasti Severní Ameriky. V Evropě se o šíření této skoro až nervové choroby, podobné novodobé syfilidě, postaraly bakterie Borrelie afzelii a Borrelie garinii. A tak se po mnohých zkoumáních a bakteriologických testech začala borelióza léčit. Rozhodně tu nebudeme rozebírat léčbu kortikoidy a jinými "náročnými" chemickými preparáty, ale půjdeme na to od lesa. :-)
Je borelióza bakteriální nebo virové onemocnění?
Cítím, že je důležité poznamenat, že v dnešní době už se lékaři a vědecká veřejnost začínají přiklánět k tomu, že boreliózu sice způsobuje spirocheta Borrelia, ale po nějaké době se tato nemoc začne projevovat jako virové onemocnění, respektive jako herpetická infekce!
Zpočátku, po napadení těla bakterií rodu Borrelia, se objeví v místě vpichu červená skvrna, organismus je nápadně vyčerpaný, začnou bolet klouby, projeví se svalová únava. Může se projevovat jako běžná viróza, doprovázená horečkou, bolestí v krku či tlakem v zátylku.
Pokud vám naordinují chemické léky, bohužel dojde k tomu, že se spirochety schovají a ještě více zavrtají na nejvíce oslabená místa vašeho těla. A to, že si umějí hrát na pěknou schovávanou, je bohužel ne zrovna obdivuhodný fakt. Tyto spirálovité bakterie si libují v kloubní výstelce, ve stěnách cév nebo v obalech nervů. Navíc po nějaké době se začnou chovat jako virus.
V případě, že se borelie dostanou do centrálního nervového systému, mohou způsobit zánět mozkových blan, nebo zánět mozku, který je provázen vysokou horečkou, silnou bolestí hlavy se závratí, strnutím šíje a obrnami či trnutím končetin a páteře. Projevy silně připomínají roztroušenou sklerózu. To už jde ale o pokročilé stádium nemoci, které pak bohužel často přechází do stádia chronického.
Proto je zapotřebí, abychom věděli něco o prevenci a znali pár preventivních opatření, která mohou pomoci nám i našim blízkým uchovat své zdraví.
Strach z přírody?
Přinejmenším je zajímavé, že od té doby, co byly objeveny bakterie rodu Borrelia, jako by většina lidí dostala strach z pobytu v přírodě, a tím potažmo samozřejmě obavu z hmyzu, hlavně z komárů a klíšťat. Komáři údajně mohou boreliózu přenést pouze pasivním způsobem. Co to znamená? Komár ji prý je schopen přenést prostřednictvím krve nakaženého, která mu zůstala v sosáku. Nejčastějšími přenašeči lymské boreliózy jsou však klíšťata.
Myslíte si, že lze bez obav chodit do lesa, aniž byste si domů vy nebo vaši blízcí přinesli klíště, které by bylo nakažené? Určitě ano, protože čím víc se bojíte, tím spíš si můžete konkrétní situaci "přitáhnout". A hop, už jsme u psychosomatiky!
Dovolím si konstatovat poměrně důležitou věc: pobývání v přírodě je pro naši fyzickou i psychickou stránku naprosto nezbytné! Odpočineme si tam a načerpáme novou energii! Nebo máte snad dojem, že město je pro náš organismus něco přirozeného?
Neobávejte se chodit do lesa nebo na zahradu, ale raději noste dlouhé rukávy a nohavice, nebo si prostě na "nechráněné" části těla nastříkejte přírodní repelent. Můžete též užívat vitaminy řady B, hlavně B-komplex. Když totiž vaše pokožka začne vylučovat odér způsobený "béčky", přestanete hmyzu vonět! Také lze užívat lecitin.