Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Symbolika smrku a jeho léčivé účinky

Symbolika smrku a jeho léčivé účinky Silice ze smrku pročišťují prostor a uvolňují dýchací cesty.
Jana Konečná
5,0 5
13

Symbolika smrku a jeho léčivé účinky zdroj: biooo.cz

Smrček je sice tradičním symbolem vánoc, které už máme za sebou, ovšem nemá jen symbolickou a okrasnou funkci. Možná někoho už v článku o borovici překvapilo, že se například dá z jehličí uvařit výtečný čaj s léčivými účinky, o smrku to platí taktéž.

Symbolický význam smrku

Naši předci si jej považovali mnohem dříve, než se stal důležitou součástí vánočních svátků. Fungoval jako ochránce před zlými duchy a negativními energiemi. Pryskyřice ze smrku se už za dávných časů používala jako vonné vykuřovadlo při rituálech. Ze smrku se také vyrábí májky, které původně měly fungovat jako propojení vesnice s lesem a zajišťovat ochranu lesních duchů. Později je muži stavěli před okny svých milovaných jako symbol lásky.

Léčivé účinky smrku

Pro léčivé účely se ze smrčků sbírá jehličí, mladé výhonky a dokonce i pryskyřice a šišky. Nejúčinnější obsaženou látkou je terpentýnová silice. Má blahodárné účinky při vnitřním i vnějším použití. Působí antibakteriálně a celkově posiluje organismus. Smrkové jehličí má taktéž vysoký obsah vitaminu C, který funguje jako antioxidant, zpomaluje stárnutí, urychluje hojivé procesy a je nezbytný pro kvalitní imunitní systém.

Jehličí ze smrku je vhodné především při dýchacích potížích prakticky všeho druhu. Terpentýnová silice totiž rozpouští hleny, urychluje jejich vykašlávání a usnadňuje tak i dýchání. Díky antibakteriálním účinkům působí preventivně proti onemocněním bakteriálního původu a pomáhá nám se s nimi rychleji vypořádat i při jejich průběhu. Terpentýnová silice ze smrku tlumí také bolesti kloubů a zmírňuje i projevy revmatu. Ze smrčí si můžete připravit čaj, inhalační roztok nebo třeba koupel. Z mladých smrkových výrobků se také vyrábí med nebo sirup.

Čaj ze smrčí

Na smrkový čaj budete potřebovat 10 g sušeného jehličí. To zalijte nejprve 200 ml studené vody a nechejte 12 hodin za studena louhovat. Poté přiveďte k varu, ihned odstavte a ještě 10 minut nechejte louhovat. Doporučuje se pít dva šálky smrkového čaje denně. Na výrobu čaje můžete na jaře použít i hrst mladých smrkových výhonků. Horký smrkový čaj můžete i inhalovat a ulevit tak svému nosu při ucpaných dýchacích cestách. Smrkový čaj můžete použít i jako přírodní ústní vodu – díky antibakteriálním účinkům působí proti paradentóze a také pomáhá předcházet tvorbě zubního kazu.

Smrk v aromaterapii

Pro inhalaci ozdravných smrkových silic můžete použít i koncentrovanější éterický olej. Kromě klasického použití v aromalampě můžete pár kapek smrkového éterického oleje přidat i do koupele. Pára z koupele přinese úlevu při rýmě, horká voda spolu s léčivými silicemi zase utiší bolavé klouby. Stejně tak se dá přidat kapka éterického oleje ze smrku do kvalitního rostlinného oleje a namíchat si tak masážní směs na bolavé a oteklé klouby.

Smrk v kosmetice

Antibakteriální silice ze smrkového jehličí jsou skvělé i na pleť. Smrkový čaj tak kromě popíjení a inhalace můžete použít i jako pleťové či vlasové tonikum. Tonikum skvěle poslouží k vyčistění a vypnutí pleti. Pleť zároveň i prokrví, tím zlepší její látkovou výměnu a dodá jí krásně zdravou barvu. Pokožku hlavy smrkové tonikum vydezinfikuje, zamezí tak případné tvorbě lupů a díky prokrvujícím účinkům podpoří i růst vlasů.