Vitamin C

4,2 5
6

Přejít na sekci článku:

Účinky vitaminu C

Účinky vitaminu Czdroj: shutterstock.com

Doporučená dávka vitaminu C se pohybuje mezi 60-100 mg pro dospělého člověka. Protože se vitaminem C nelze předávkovat, někteří odborníci doporučují kvůli jeho blahodárným účinkům na lidský organismus zvýšit doporučené denní dávkování až na 250 mg. Podle některých studií dokonce vysoké dávky vitaminu C mohou tělo chránit před rakovinotvornými procesy a například na Novém Zélandu se u již probíhající rakoviny na místo chemoterapie se poměrně úspěšně používá infuzní terapie vitaminem C.

Vitamin C je, jak už jsme si řekli, výborným podpůrným prostředkem při oslabené imunitě. Je proto součástí léčby i u tak závažného onemocnění, jako je AIDS, kdy nemocný člověk prakticky umírá na selhání obranného systému těla. Vitamin C dále znásobuje účinky železa, protože zkvalitňuje jeho vstřebávání i využitelnost. Pokud tedy trpíte chudokrevností, pohlídejte si i příjem vitaminu C.

Vitamin C není jen báječným bojovníkem proti onemocněním všeho druhu, má blahodárně účinky i na naši pleť. Díky svému antioxidačnímu působení zpomaluje tvorbu vrásek, zároveň pleť oživuje a rozjasňuje a navrací jí zdravý a mladý vzhled. Proto je také nezbytnou součástí kosmetických přípravků. Najít jej můžete v maskách, pečujících sérech, i specializovaných krémech. V přírodních přípravcích také plní funkci přírodního konzervantu spolu s dalšími účinnými látkami. Vitamin C působí také báječně na vlasy. Podporuje totiž jejich růst a zabraňuje předčasnému vypadávání.