Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vitamin C

Vitamin C Vitamin C je důležitý nejen na posílení imunity, ale spoléhá na něj spousta dalších tělesných procesů.
Jana Konečná
4,2 5
6

Přejít na sekci článku:

Jak se projevuje nedostatek vitaminu C?

Jak se projevuje nedostatek vitaminu C? zdroj: shutterstock.com

Naše tělo má vyšší spotřebu vitaminu C při zvýšené stresové zátěži, nebo pokud se zrovna potýká s infekcí. Také u kuřáků vynakládá tělo značné množství vitaminu C na škody, které jsou vdechováním kouře z cigaret způsobeny. Dále mohou za snížení vitaminu C v organismu některé léky. Problematické jsou ty z obsahem acetaminofenu. Tuto látku obsahuje většina dostupných farmakologických tlumičů na bolest hlavy, žaludku, či snížení teploty. Hladinu vitaminu C si hlídejte i při užívání hormonální antikoncepce či tetracyklinových antibiotik.

Pro zachování co nejvyššího obsahu vitaminu C je dobré se vyvarovat tepelné úpravy potravin. Tou se totiž ztratí až 60 % „céčka“. Pokud si tedy budete chtít uchovat na zimu zásoby zeleniny a ovoce, zvolte místo zavařování raději pro vitamin C šetrnější úpravu – zmražení. Pokud si většinu potravin upravujete tepelně, pokud to jde, zkuste přidat čerstvou zeleninu těsně před koncem, nebo si alespoň jako přílohu na talíř naložte hromádku kysaného zelí či pickles.

Pokud jste neustále unavení, bolí vás svaly, klouby a prostě celé tělo, je možné, že vám chybí právě vitamin C. S tím může také souviset oslabená imunita - jste pořád nemocní a cítíte se zkrátka neustále „pod psa“. Jestli k tomu navíc trpíte na krvácející dásně, zajděte si raději na krevní testy. Extrémní nedostatek vitaminu C totiž může způsobit kurděje, které se projevují chudokrevností, krvácivostí a mohou dojít až tak daleko, že vám začnou vypadávat zuby a lámat se kosti. Dobrou zprávou je, že podle odborníků se vitaminem C nedá předávkovat. Výjimečně se při užívání vysokých dávek může objevit nevolnost a bolesti hlavy.