Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Základy tradiční čínské medicíny

Základy tradiční čínské medicíny Tradiční čínská medicína pro celkové zdraví.
Michaela Kaplanová
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Chlad nebo teplo?

Chlad nebo teplo? zdroj: shutterstock.com

Yin reprezentuje tekutiny, krev, vlhkost. Také hydrataci, promazanost, zvlhčení a ochlazování. Yang oproti tomu reprezentuje zdroj života, oheň, co přetváří jídlo na energii. Yang je teplý, symbolizuje ohřívání, vysušování a zrychlení. V tělesných orgánech pak hledáme rovnováhu energie Qi. Pojem Qi značí energii, která se pohybuje v drahách po těle v tzv. meridiánech. Tradiční čínská medicína zkoumá, jak je na tom v těle hladina tekutin (krve - yin) s ohledem na hladinu zdrojové zahřívací energie (yang).

Podle tradiční čínské medicíny může tělesnou rovnováhu narušit šest vlivů:

  • teplo (vnitřní, vnější)
  • chlad (vnitřní, vnější)
  • vlhko
  • sucho
  • vítr (ve významu neklidu, křečí, chvění, pohybu)
  • letní teplo (vlhké teplo, například infekční onemocnění)

Každý ze šesti vlivů působí na tělesné orgány a ubírá jim yin nebo yang energii. Tak vzniká vnitřní nerovnováha a disharmonie, narušuje a oslabuje se celkové zdraví organismu. Tradiční čínská medicína sleduje pečlivě tzv. plné orgány: tedy ledviny, slezinu, plíce, játra, srdce. Duté orgány: tedy močový měchýř, žaludek, tlusté střevo, žlučník a tenké střevo, není třeba bedlivě sledovat, protože dle tradiční čínské medicíny jsou pod vlivem plných orgánů. Močový měchýř spadá pod ledviny a žlučník pod játra. Žaludek spadá pod slezinu, tlusté střevo pod plíce a tenké střevo pod srdce. Další orgány jako děloha, mozek, kostní dřeň, kosti, cévní řečiště, žlučník většinou spadají pod ledviny a v případě žlučníku i pod játra.

Související produkt
Cordyceps, kapsle 90 ks, 45 g
Superionherbs / 1013 Kč
Cordyceps se skládá jak z houby, která představuje rostlinnou říši, tak i z larvy, která pochází z říše živočišné.
Detail produktu