Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Základy tradiční čínské medicíny

Základy tradiční čínské medicíny Tradiční čínská medicína pro celkové zdraví.
Michaela Kaplanová
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Diagnostika dle jazyka

Diagnostika dle jazyka zdroj: shutterstock.com

Jazyk odráží vnitřní prostředí hlavních tělesných orgánů a stav krve. Z jazyka je tak možné poznat nerovnováhu organismu, nedostatek nebo přebytek yin či yang. Přehled berte spíše ilustračně a rámcově, jelikož nikdy není jedno pozorování možné brát za berné. Při diagnostice z jazyka je nutné vzít v úvahu vícero znaků, které ukážou na stejnou disharmonii. Komplexnější posouzení více symptomů a projevů umožní lepší diagnostiku a typové zařazení.

Pokud je jazyk pobledlý, značí to na chudokrevnost a nedostatek železa. Napuchlý jazyk a otisky zubů na stranách ukazují na problémy se slezinou. Příliš červený jazyk znamená přehřívání a nedostatek yinu v organismu, stejně tak i červené tečky, které vystupují nad povrch. Červené tečky v zadní části jazyka zase signalizují nedostatečnou funkci ledvin. A červené fleky po stranách předznamenávají problém s játry.

Každá část jazyka odráží zdraví, stav a rovnováhu jiného tělesného orgánu. Podle toho můžete lépe diagnostikovat problémové orgány. Na špičce jazyka se odráží stav srdce. Zhruba 1 - 2 centimetry od špičky odpovídají plícím. Na stranách jazyka se ukazuje stav jater a žlučníku. Střed jazyka zase odráží stav sleziny a žaludku. Nakonec v zadní oblasti najdeme problémy s ledvinami.