Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak stárne Berlíňanka

Jak stárne Berlíňanka Jak stárne Berlíňanka? Hlavně s ekologickým přístupem k životu. Německé značky, které Biooo nabízí jsou založeny na minimalismu a etickému přístupu.
Anna Nádvorníková
4,6 5
12

Jak stárne Berlíňanka zdroj: unsplash.com

Berlíňanku poznáte na první pohled. Je to totiž podívaná. Berlíňanky jsou odvážné, nemají strach z barev ani míšení stylů, a nebojí se ani stárnutí. Berlíňanky jsou své. Osobní styl je pro ně základ a spočívá v pohodlí a ekologickému přístupu k životu. Berlíňanky nemají rády škatulkování – prostě proto, že jsou nezařaditelné.

Berlín stárne a senioři v Německu se stávají stále důležitější skupinou. Stárnout v Berlíně je jako reklama na šťastný podzim života. Kromě volné lásky v každém věku kvete v této německé metropoli aktivistický přístup ke zdravému životu a zdravé planetě vůbec. Ekologický přístup k životu tu zaznamenáte na každém rohu: zero waste, minimalismus, sdílení čehokoli, nakupování z druhé ruky... Berlíňanky si pak speciálně potrpí na bio výrobky.

Zázraky Martiny Gebhardt

Němky o sebe umí pečovat a tuto schopnost si osvojují již od mládí. Pravidelně chodí sportovat, navštěvují sauny, mají své aromaterapeuty a také si mnohem častěji než Češky dopřávají masáže a další relaxační služby. V kosmetické péči dávají jednoznačně přednost kvalitním certifikovaným výrobkům.

Německá značka Martina Gebhardt je výjimečná z několika důvodů. Založila ji žena, kterou v dětství pokousal pes a až o několik let později ji lékař začal jizvy hojit pomocí bylinek a lanolínu. Šrámy zázračně zmizely a ona, ačkoli vystudovaná architektka, si rozhodla založit vlastní značku přírodní kosmetiky. Na jejím počátku stála osobní zkušenost a nadšení ze studia rostlin a cyklů přírody.

Značka Martina Gebhardt používá pouze takové ingredience, které jsou nezbytné a navzájem se doplňují. Jednotlivé složky jsou ve spolupráci mnohem účinnější, než by v jednotlivých produktech stály samy o sobě. Rostliny pro výrobu kosmetiky jsou pěstovány způsobem biodynamického zemědělství. To respektuje přirozené rytmy přírody a její zákony. Bylinky se sbírají pouze ručně a to v dobu, kdy mají největší sílu. Hnojiva pochází jen ze speciálně připravených kompostů, jejichž složky jsou lokální.

Happy Aging

Berlíňanky stárnou opravdu krásně. Nepřestávají o sebe pečovat ani v pozdějším věku, ale zároveň neberou stáří za něco, co by je mělo ze společnosti vystrnadit. Dobrým důkazem toho je řada Happy Aging od Martiny Gebhardt. Tedy nikoli takzvané Anti-aging, jak mnohé jiné značky používají. Život je proces od narození až do smrti a znehodnocovat jakoukoli jeho etapu je přeci jenom trapné.

Barvy a svoboda

Berlíňanky jsou rády výrazné. Často nakupují v second handech a střídají barvy se vzory s takovou náruživostí, jako styly líčení. Výrazné oční stíny, barevné rty, tetování. Berlín zažívá v tomto směru opravdovou svobodu. Mezi německé pečující i dekorativní značky patří Annemarie Börlind a její dceřiná firma Dado Sens. V jejich sortimentu najdete pro základ jemné make-upy, tónovací krémy, kompaktní pudry, korektory, tvářenky a nepřeberné množství trvanlivých rtěnek s krásnou pigmentací, oční stíny, tužky na oči i na obočí a řasenky. Kosmetika Dado Sens je zvláště určená pro ty z nás, které mají pleť citlivou, ale hledají přírodnější variantu lékárenské kosmetiky.

Berlíňanky si s make-upem vyhrají, používají různé barevné flitry a oční stíny několika barev. K takovému čarování se jim hodí kosmetické pomůcky, mezi které patří například štětce a kosmetické houbičky od Barbary Hofmann.

Oblíbenou variantou mladších ročníků je potom značka Neobio, která nabízí kvalitní dekorativní kosmetiku, která je cenově snadno dostupná.

Zodpovědná kosmetika

Respekt k přírodě a sociální zodpovědnost definuje německou značku Logona, a proto je Berlíňankám tak blízká. Její zakladatel Hans Hansel byl v 70. letech mezi prvními, kdo na trh přinesl přírodní barvy na vlasy a zubní pasty. Oboje vyrábí Logona stále. Berlíňanky si na barvení vlasů příliš nepotrpí, ale pokud do toho už jdou, dívají se na nezávadnost složení. Barvy od Logony jsou navíc obohaceny o přírodní oleje a proteiny, které o vlasy pečují již během barvení.

V péči o celou rodinu je nepřekonatelná přírodní kosmetika Santé. Suroviny tato značka vybírá pečlivě s ohledem na životní prostředí a využívá zásadně jen obaly bez negativního vlivu na životní prostředí. Rodinná řada Santé Family obsahuje krémy na ruce, sprchové gely, šampony a další produkty vhodné pro každého člena domácnosti.

Obyčejné drogistické zboží obohatila značka přírodní kosmetiky Lavera, jejíž modrá basic řada patří mezi ty nejoblíbenější. Zatím méně známá je naopak kosmetiky Eco cosmetics, která je 100% přírodní, využívající části rostlin z ekologického zemědělství. Vinný list a olivový list, kiwi s papájou nebo granátové jablko jsou ingrediencemi, které jsou poměrně exkluzivní, tak mnohé překvapí, že je tato kosmetika cenově velmi příznivá.

Příjemný domov

Berlíňanky si hlídají svůj zodpovědný přístup k ekologii v každém směru. Moc dobře vědí, že veškeré čisticí a prací výrobky je možné nahradit ekologickými produkty. Suroviny firmy Sonett pochází z ekologického či dokonce biodynamického zemědělství. Jsou rozložitelné a samozřejmě vhodné i pro citlivé jedince. Čisté složení nezpůsobuje kožní vyrážky a nedráždí nosní sliznici. Speciálně pro potřeby citlivé kůže byla vyvinuta značka ekodrogerie Klar. I ta je samozřejmě šetrná k přírodě.

Uklízení prostoru je záležitostí až terapeutickou, chce to trochu odhodlání, ale výsledky stojí za to. V Německu jsou velmi oblíbené aromaterapeutické vůně do domácnosti. Velmi kvalitní složení nabízí značka Taoasis. Éterické oleje se mohou nakapat přímo do vody při úklidu nebo praní, kdy působí dezinfekčně. Taoasis ale nabízí i vyloženě pokojové vůně, díky kterým je snadné se po příchodu z práce dostat okamžitě do pohody. Vonné svíčky a vosky nabízí i další německá značka Kerzenfarm.

Osobní péče

Mezi nejoblíbenější značky v Biooo patří Redecker. Původně rodinná firma vyrábí dřevěné kartáče, kartáčky, hřebeny a další potřeby do domácnosti. Dodnes zůstává jednou z mála, která všechny tyto produkty vyrábí ručně. Za zmínku rozhodně stojí, že většina produktů je naprosto rozložitelná.

Podle nedávných statistik nejsou Berlíňanky zrovna věrné, ale možná, že jsou od ostatních jenom otevřené a pravdomluvné. I pro ně tu jsou přírodní lubrikační gely od značky Bioglide, které jsou dokonce veganské. Gely neobsahují žádné oleje, jsou rozpustné ve vodě a mají optimální pH. U nás nepříliš známá je bariérová antikoncepce pomocí pesaru. Medintim vyrábí jak pesar z antibakteriálního lékařského silikonu, tak i spermicidní gely ve vysoké kvalitě. Vše je kontrolované evropskými standardy.

Samozřejmostí je používání menstruačního kalíšku. To, co bylo před pár lety záležitost několika lesanek, stalo se s léty oblíbenou ženskou pomůckou při menstruaci. Ekologická záležitost, která neplýtvá surovinami a neznečišťuje planetu. Navíc při správném výběru velmi pohodlný kompromis. Me Luna vyrábí menstruační kalíšky z termoplastu, který byl atestován pro použití v nemocnicích. Nezpůsobuje alergie, protože neobsahuje silikon, latex, proteiny, PVC a další dráždivá aditiva.

Berlín patří mezi města, kde je snadné žít. Pořád jsou zde sice viditelné šrámy, které mu zasadilo válečné období a následné dělení, ale kvalita života velmi rychle stoupá. Nekonečné množství parků propojují cyklostezky, oblíbené jsou výlety k jezerům a do přírody. Berlíňanky si dávají se zakládáním rodiny na čas, ale na druhou stranu o sebe dost pečují a jejich starostlivost se promítá i do vztahu k okolnímu prostředí. V Berlíně je normální být vegetarián nebo vegan a používat přírodní kosmetiku. Zvolit si ale může každý sám.