Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nejčastější předsudky o přírodní vlasové péči

zdroj:

Existuje mnoho chybných předsudků, které se o přírodní (nejen) vlasové kosmetice, předávají a šíří mezi lidmi. Také existuje mnoho chyb, které v péči o naše vlasy děláme. Pojďte se s námi na ty nejběžnější podívat a shrnout si základní pravidla zdravé péče o krásné a silné vlasy.

Co znamená přírodní vlasová péče?

Pokud se rozhodnete používat 100% přírodní péči o vlasy, možná vás ta čistá příroda překvapí. Voní jinak než chemická kosmetika, pění jinak, nebo případně vůbec nepění. Celkově se chová jinak a vlasy zanechá jiné. Lepší. Ale bát se toho rozhodně nemusíte. Správně zvolená péče o vlasy bez silikonů a sulfátů se vám totiž odmění. Normalizovanou pokožkou hlavy, nadýchaným účesem nebo eliminováním lupů. Mastné vlasy se stávají “normálními” a suché vyživenými.

Jak tedy na to? Vyměňte lahvičky v koupelně za přírodní varianty. Možná se budete chtít vrátit zpátky k oblíbenému šamponu, když poprvé nenapěníte pořádně uspokojivě šampon. A možná se budete chtít ostříhat, až poprvé nedokážete rozčesat vlasy bez své oblíbené silikonové bezoplachové péče. Ale vytrvejte, na konci vás čeká odměna: čistě přírodní péče o vlasy a díky ní i krásné a zdravé vlasy.

Věci, které si možná myslíte špatně

1.Přírodní šampony nepění
Ano, je pravda, že existují typy přírodních šamponů, které vám nebudou pěnit jako pěna do koupele. To by ani neměly, k důkladnému umytí vlasů to ani není třeba. Všichni jsme na velký objem pěny byli samozřejmě z chemické kosmetiky zvyklí, pravdou ale je, že velký objem pěny (u šamponů, mýdel na ruce, zubní pasty a pod.) vůbec neznamená, že by produkt účinkoval lépe naopak - chemické tenzidy, které tuto “zábavu pro oko” způsobují, narušují přirozenou bariéru naší pokožky, vysušují a leckdy obsahují tak silné chemické látky, že je v přírodě nelze rozložit. Samozřejmě ale naleznete i přírodní šampony, které pění velice hezky.

2. Ten kondicionér nepomáhá!
Při přechodu na přírodní kondicionéry se často setkáváme s názorem, že ten přírodní “nic nedělá”. Bohužel pravda je taková, že pokud jste do teď používali klasické konvenční kondicionéry, byli jste zvyklí na sebe pravidelně aplikovat velké množství různých druhů silikonů, které okamžitě a s velikou přesností uhlazují vlasy a dodávají jim lesk. Na vlasy působí jako takový igelitový sáček. Jejich nevýhodou je ovšem to, že po spláchnutí do odpadních vod je opět nelze rozložit a tedy se kumulují v přírodě. Navíc se tato chemie také shromažďuje přímo v našem těle, takže nic, co bychom chtěli užívat. Proto se může zdát, že přírodní kondicionéry “nic nedělají”. Samozřejmě ano, pouze je potřeba dát vlasům čas na vymytí silikonů a zvyknutí si na jemné přírodní složky.
 

3. Potřebuji velké množství produktu
Ano, opět jsme tak všichni naučeni z klasické konvenční kosmetiky. Přece když použiji hodně sprchového gelu, hodně se umyji, že? Pravdou ale je, že přírodní produkty (ať jde o krémy, zubní pasty, tonika..) obsahují obrovské množství aktivních látek, které v té konvenční klasické kosmetice prakticky vůbec nenaleznete! Díky “silnějšímu” a koncentrovanému složení tak není třeba používat plnou dlaň sprchového gelu, natož aby pěnil. Ale o tom jsme již mluvili :).

Jaké děláme další chyby?

4. Vlasy musím česat 100x denně
.. A ideálně ostrými plastovými kartáči - To opravdu ne! Další chybou, které se často dopouštíme je, že se ke svým vlasům nechováme velmi jemně ani při každodenní úpravě - česání. Taháme je a trháme hrubými kartáči, které nejsou nijak laskavé ani k naší pokožce hlavy. Ta je po té podrážděná, citlivá a je větší pravděpodobnost, že se na ní začnou tvořit lupy. Pokud chcete svým vlasům a vlasové pokožce udělat službu, používejte kartáče nebo hřebeny se stětinami z přírodních, jemných materiálů. Například kančí štětiny mají také tu výhodu, že rovnoměrně po vlasech roznáší kožní maz, vlasy se tedy tolik nemastí - naopak jsou lesklé a vyživené.

5. Mám mastné vlasy, musím je mýt každý den
V první řadě, proč máme mastné vlasy? Je zde podobný princip, jako u mastné pokožky pleti - mastná pleť přímo volá o hydrataci a výživu - proto vytváří svůj maz nadměrně. Cílem tedy je pokožku vyživit. Pokud budu tuto pokožku každý den mýt silnými tenzidy a ještě více ji odmašťovat, jenom více a více zabředáváme do bludného kruhu. Doporučujeme tedy jemný, výživný šampon a nemýt tak často.

6. Přírodní produkty nepomohou s růstem vlasů
Právě naopak! Přírodní šampony, séra i oleje na vlasy jsou jako dělané pro podporu růstu vlasů, snížení jejich vypadávání i podporu regenerace. Ať už sáhnete po produktu, který obsahuje kofein, pepř, zinek, kopřivu, břízu nebo vitamíny B, určitě s ním nešlápnete vedle. Pokud vás trápí padání vlasů a rádi byste podpořili jejich růst, doporučujeme přečíst tento článek.
 

BIOOO.cz Tip:

 Chcete vyzkoušet výživu ve formě oleje ve své vlasové péči, ale zároveň používat produkty, které již máte doma? Přidejte malé množství oleje (vždy můžete olej přidat, dávkujte opatrně) do svého oblíbeného šamponu, kondicionéru nebo masky. Zachováte tak jejich původní vlastnosti, které máte rádi, a dopřejte svým vlasům nadstandardní olejovou péči.