Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní kosmetika s přidanou hodnotou

Přírodní kosmetika s přidanou hodnotou Když se dostaneme přes rozdělení na konvenční a přírodní kosmetiku k bio kosmetice, tak stále ještě nejsme na konci a i ta nejčistší kosmetika má ještě přidanou hodnotu.
Renata Ježková
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Demeter a ti druzí

Demeter a ti druzí zdroj: shutterstock.com

I když nebudeme cestovat za olympskými bohy, tak se můžeme dostat trochu mimo hmotnou realitu. Protože příroda je nejen mocná, ale i magická a fascinující. Od nepaměti lidé zkoumají její možnosti a hranice a stále to vypadá, že se pouze rozšiřují a lákají nás stále dál. Alchymisté, léčitelé, čarodějnice, filosofové...všichni vycházejí primárně z přírody, protože ono to jinak ani moc nejde. Vnímat naše okolí pouze materiálně je ne zcela šťastný výdobytek moderní doby. Ale naštěstí se najdou i tací, kteří se od tohoto komplexního vnímání světa snaží neoddělovat a promítají tento koncept i do zemědělství a následně výroby kosmetiky. Což je případ výrobků s certifikací Demeter jako je například Martina Gebhardt. Suroviny musejí být pěstované v souladu se zásadami biodynamického zemědělství, které dbá nejen na naprostou čistotu a absenci chemických látek a hnojiv při pěstování, ale zároveň bere ohled i na věci, na které jsme už dávno zapomněli, například měsíční fáze. Zakladatelem biodynamického zemědělství je totiž Rudolf Steiner, což byl vskutku renesanční člověk. Kromě zemědělství se setkáme s jeho odkazem i ve vzdělávání (waldorfská pedagogika), zabýval se i uměním nebo astrologií. Je tvůrcem filosofické koncepce antroposofismu, který je místy trochu specifický, ale rozhodně zajímavý a velmi komplexní.

Jednou z největších deviz antroposofie je to, že se snaží vidět věci v souvislostech, což nám v dnešní specializované době občas hodně chybí. A promítá se to právě i do kosmetiky a jejích účinků. Ingredience Demeter jsou totiž díky takto specifickému pěstování opravdu velmi účinné. Nejsou v tom žádná kouzla, jde o to, že pokud maximálně respektujeme přírodu a její zákony, tak od ní také nejvíce dostaneme. Není jedno, v kterou dobu plodiny vysejeme a kdy je sklidíme ani jak o ně pečujeme. Přestože výsledky nejsou měřitelné, tak kosmetika certifikovaná Demeter má i při podobném složení většinou lepší léčebné výsledky než bio kosmetika s ingrediencemi ze standardního typu organického zemědělství. Je to často i proto, že firmy, které používají ingredience Demeter nebo certifikují kompletní produkty, vycházejí skutečně z autentických myšlenek R.Steinera a certifikát pro ně neznamená jen prestiž nebo lepší prodejnost, ale hlavně přihlášení se k dané koncepci. A díky tomu jdou často ve výrobních postupech ještě dál než certifikace požaduje a vyvíjejí vlastní způsoby, jak učinit kosmetiku ještě účinnější a lepší ve všech směrech.

Jedním z těchto postupů pak může být třeba výroba vlastních spagyrických esencí, jak je tomu u Martiny Gebhardt nebo dynamizace drahými kameny jako v případě značek Argital nebo Farfalla. Spagyrické esence jsou starý alchymistický postup pocházející od Paracelsa, kdy se rostlina zpracovává speciálními postupy, aby bylo jednak dosaženo maximálního účinku, jednak aby se zachoval energetický potenciál, který rostlina má. Výsledná esence pak má svůj materiální i duchovní rozměr. Dynamizace drahými kameny pak vychází z teorie, že minerály mají svůj specifický energetický potenciál a vibrace, které je možné předat dále. Na tomto principu funguje třeba také filtrace a harmonizace vody pomocí polodrahokamů. Olejům pak jsou díky dynamizaci polodrahokamy předány jejich specifické vlastnosti, takže opět je péče nejen fyzická, ale harmonizuje i naši nehmotnou podstatu. Možná to někomu přijde už přece jen přitažené za vlasy, ale uznejte sami - pokud má kosmetika zkrášlovat a rozvíjet náš pozitivní vztah k sobě samým, není to s drahými kameny tak nějak lepší? Diamonds are the girl´s best friends :-)

Související produkt
Neroli krém 50 ml
Martina Gebhardt / 1132 Kč
Krém s vůní pomerančových květů pečuje o suchou pleť, podporuje její pružnost a regeneraci. Zároveň ji výborně ochrání před nepříznivými vnějšími vlivy.
Detail produktu