Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Problém jménem parfémované svíčky

Problém jménem parfémované svíčky Parafinové svíčky s parfemací obsahují škodlivé látky, které mohou způsobovat zdravotní problémy.
Pavlína Klaudová
4,0 5
162

Problém jménem parfémované svíčky zdroj: pixabay.com

Vonné svíčky a vosky zažívají v posledních letech veliký boom. Zapalujeme si je v koupelně při relaxaci, chceme vytvořit příjemnou atmosféru, když k nám zavítají přátelé, hojně je využíváme, když chceme mít krásnou a voňavou svatební oslavu. Prostě si už nedokážeme bez nich představit hezké chvíle našeho života, které podtrhují a prozařují svým teplem a světlem. Konvenční parfémované svíčky jsou ale poměrně problematická věc. A to kvůli otázce škodlivosti, nejen co se týče parafínu, ale i kvůli chemické parfemaci. Samozřejmě některé firmy se brání, že při jejich výrobě používají přírodní vůně, to je sice hezké, ale stejně zde zůstává otázka zdravotního rizika pro jejich zákazníky.

Při tom, jak se přibližuje podzim a zima, si pomalu obměňujeme domácí zásoby vonných svíček, které budou v dalších tmavých měsících našimi nerozlučnými přáteli. Objevujeme nové vůně, kterými nás zahlcují komerční prodejci parafínových svíček, nevíme, jaká bude pro nás nejlepší, protože záplava novinek objevujících se v reklamách je nepřeberná. A tak si povětšinou po bližším očichání stejně koupíme více druhů, které si postupně doma zapalujeme ke zpříjemnění temných podzimních a zimních dnů.

Samozřejmě každý fenomén otevírá diskusi o zdravotních rizikách, obzvláště pokud se jedná o dlouhodobý trend, který by navíc mohl souviset se vznikem karcinogenních onemocnění. A vůbec není výjimkou, že ti, kteří řeší aluminium v deodorantech, mohou mít doma nemalou sbírku konvenčních parfémovaných svíček a ani je vlastně nenapadne, že tak mohou škodit svému zdraví.

Co je parafín

Nejdříve si řekněme, co je vlastně parafín. Jedná se o ropný odpad, který se musí před tím, aby se mohl používat jako surovina na výrobu svíček, chemicky bělit a dezodorizovat. Aby vznikla svíčka, je nutné do parafínu zalít knot, některé průmyslově vyráběné knoty obsahují další nebezpečnou látku – olovo. A teď si vezměte, co vznikne, když spolu dáte dohromady ropu a olovo a tyto dvě složky spolu zapálíte.

Ihned po tom, co škrtnete sirkou, se začnou do ovzduší uvolňovat aceton, trichlorfluormetan, sirouhlík, 2-butanon, trichloretan, trichloreten, tetrachlormetan, tetrachloreten, chlorbenzen, etylbenzen, styren, xylen, fenol, kresol a cyklopenten. Některé z těchto toxinů se nachází v barvách, lacích a odlakovačích a nikdo z nás si přece nebude dobrovolně zapalovat některý z těchto výrobků chemického průmyslu.

Problém jménem parfémované svíčky

Možné zdravotní problémy

Zkusíme zde trošku nastínit problém toho, jak působí vůně v konvenční svíčce. Třeba cyklický terpen limonen (obsahují ho citrusové éterické oleje), který se používá pro dodání citrusové vůně do konvenčních čisticích prostředků nebo parfemovaných svíček je látka sama o sobě neproblematická. Když se ale smíchá s ropným parafínem a zapálí, do ovzduší se začne uvolňovat kromě jiných látek i karcinogenní formaldehyd. Způsobuje nevolnost, bolesti hlavy, křeče, pálení očí a pokožky. Parafínové parfémované svíčky jsou spojovány se vznikem rakoviny hrtanu a nádory v nosní dutině a mohou poškozovat centrální nervový systém a mozkové buňky.

Ve vonných svíčkách lze najít kromě výše zmíněných látek také benzen (aren) a toluen (methylbenzen). Tyto látky, obsažené v konvenčních svíčkách, mohou způsobit alergie, astma nebo poškodit plíce. Například ve Velké Británii utratí tamní obyvatelstvo ročně 449 milionů liber za nákup osvěžovačů domácnosti, parafinových parfemovaných svíček nebo vonných gelů. Za tento jeden rok spotřebují Britové celkem 225 milionů těchto produktů. Proto se začaly objevovat studie zabývající se jejich dopadem na lidské zdraví.

Samozřejmě můžete být vegani, můžete blokovat palmový olej, ale zdraví máte jenom jedno. Pokud si chcete zpříjemnit chvíle svíčkami, vybírejte ty z přírodních zdrojů. Ano, pohybují se cenově jinde, to si nebudeme nalhávat, ale vůně čistého včelího vosku je kolikrát daleko lepší a hezčí, než je tomu u kterékoli konvenční parfémované svíčky.

Díky přírodním alternativám si můžete užít hezké chvilky bez toho, aniž byste dýchali látky, které nejsou prospěšné pro váš nervový systém. Jediné, na co si musíte dávat pozor, aby svíčky, které kupujete, pokud se jedná například o oblíbené sójové varianty, nebyly z geneticky modifikované sóji, což je například v Americe téměř nemožné.

Související produkt
Čajové svíčky neparfemované 50 ks
Kerzenfarm / 209 Kč
Přírodní čajové svíčky se hodí například do aromalampy, solné lampy nebo jakéhokoli vhodného svícnu. 
Detail produktu