Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Biodynamické zemědělství aneb Návrat ke kořenům

Biodynamické zemědělství aneb Návrat ke kořenům Biodynamické zemědělství nás vrací k samotným počátkům, kdy jsme znali pouze divokou přírodu a její léčivé účinky.
Pavlína Klaudová
5,0 5
1

Biodynamické zemědělství aneb Návrat ke kořenům zdroj: unsplash.com

Existují různé návraty. Některé příjemné, jiné méně, ale je potěšující, že se stále více lidí rozhoduje jít zpátky ke kořenům krásy. Není to vždy snadné, protože jsme obklopeni reklamami na chemickou kosmetiku a tlačeni k tomu, abychom za ni dávali nekřesťanské peníze. Přitom stačí tak málo a můžeme mít úžasný, kvalitní krém na obličej nebo přírodní parfém z biodynamického zemědělství. Že nevíte, co to je?

Odborníci a slovo vzatí

Pokud bychom chtěli označit největší odborníky na biodynamické zemědělství, určitě by jimi byli Francouzi a na druhém místě by se umístili Němci. A není se čemu divit, protože jsou to dvě největší kosmetické biomocnosti na trhu. Co je tedy to biodynamické zemědělství?

Biodynamické zemědělství vnímá přírodu jako celek a vyrábí potraviny i kosmetiku, aniž by se ohrozila schopnost dalších generací pokračovat v práci s půdou za stejných podmínek. Na půdě totiž závisí veškerý život, poskytuje nám jídlo i pití, bez ní bychom nepřežili ani minutu. Tento fakt si bohužel neuvědomují mnozí majitelé firem, které vyrábí kosmetické produkty za použití laboratorně vyrobených chemických látek.

Vůbec nejhorší na používání průmyslových hnojiv v běžném zemědělství je fakt, že totálně zničí humus (je to první metr půdy pod zemí), jehož tvorba trvala tisíce let. Jsou v něm obsaženy prospěšné mikroorganismy neúnavně pracující na produkci organické hmoty, kterou potřebují ke svému růstu všechny rostliny. Pokud komerční zemědělství používá agresívní fungicidy, insekticidy a další prostředky, zničí tyto přirozené schopnosti půdy a je velmi časově náročné je znovu obnovit. V praxi trvá celých deset let, než se s pomocí biodynamických principů vrátí půda do svého původního stavu.

Biodynamické vs. Ekologické zemědělství

Biodynamické zemědělství má mnoho společných bodů s ekologickým zemědělstvím. Hlavním styčným bodem mezi těmito dvěma odvětvími pěstitelství je nepoužívání syntetických prostředků při ošetření onemocnění plodin z něho vycházejících. I v ekologickém zemědělství se používají různé prostředky pro léčbu napadených rostlin, ale jsou výrazně omezené a pečlivě sledované. Některé z nich jako síra nebo měď (fungicid, který má přímý dopad na přirozenou mikroflóru v půdě), které se běžně používají ve vinařství, jsou v bio produkci výrazně omezeny jen na 6 kg na hektar půdy za rok. V biodynamickém vinařství se používání mědi snižuje díky bylinným odvarům z přesličky nebo kopřiv.

Biodynamické zemědělství na rozdíl od toho ekologického respektuje vztah rytmů dne, celkového roku a měsíčního cyklu. Bere v úvahu astrální vztahy. Je vědecky prokázané, že má Měsíc přímý vliv na vody oceánů a moří při přílivech. Rostliny se skládají z 80-95 % z vody, takže je přirozené, že jsou měsíčními cykly ovlivňovány také. Při respektování přirozeného biodynamického cyklu musí pěstitel hlídat měsíční fáze i postavení dalších planet. Podle nich se pak zařídí při prořezávání vinné révy nebo sklizni rostlin např. pro výrobu kosmetiky nebo bylinných čajů. Pokud se v biodynamickém zemědělství používají hnojiva, jedná se o přírodní komposty anebo kravský hnůj, který samozřejmě pochází od krav z ekologických bio chovů.

Kořeny krásy a symbióza s přírodou: Proč kupovat Demeter?

Abyste měli skutečnou jistotu, že si kupujete produkt, vzešlý z biodynamického zemědělství, je nutné sledovat certifikace výrobku. Nechcete-li pouze bio výrobek, ale záleží vám i na jeho energetické hodnotě, sáhněte po tom, který má certifikaci Demeter. Tento certifikát byl založen roku 1928 a jedná se o vůbec nejpřísnější evropský bio certifikát, jehož otcem je Rakušan Whitsun Rudolf Steiner. Tento pán stojí za vznikem moderního biodynamického zemědělství, respektive za návratem k jeho tradičním kořenům. Zájemce o získání certifikace Demeter musí splňovat nejen normy své země a Evropské unie, ale také speciální požadavky Demeter standardu. Celkem lze získat tři stupně certifikace, které jsou rozdělené podle následujících kritérií:

1. Nejvyšší standard hodnocení mají bio produkty, složené z minimálně 95 % certifikovaných ekologických složek a 90 % surovin z biodynamického zemědělství, ty získají Demeter certifikát.

2. Druhé nejlepší hodnocení a právo užívat logo Demeter s poznámkou: V přechodu na Demeter mají výrobky splňující v obsahu minimálně 95% certifikovaných ekologických složek a minimálně 66 % složek z biodynamického zemědělství.

3. Třetí a nejmírnější hodnocení mají bio produkty s obsahem minimálně 95 % složek z ekologického zemědělství a minimálně 10 % z biodynamického zemědělství. Ty mohou u složek, které splňují kritérium, uvádět poznámku „složka Demeter“.

Určitě vás bude zajímat, jaké produkty s certifikátem Demeter pořídíte u nás v Biooo. Pokud chcete absolutní čistotu, můžete se spolehnout na značky Taoasis, Argital a Martina Gebhardt. Používáme je moc rádi a určitě si vyberete ten svůj oblíbený i vy.