Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Yacon pro podporu celkového zdraví

Yacon pro podporu celkového zdraví Prášek z hlíz yaconu je alternativní sladidlo v jeho nejpřirozenější podobě. Působí také jako prebiotikum a snižuje krevní tlak.
Jana Konečná
5,0 5
1

Yacon pro podporu celkového zdraví zdroj: google.com

Yacon je další člen z rodiny superpotravin. Je to až dva metry vysoká rostlina, která se pěstuje zejména v Peru, kde ji uctívali už samotní Inkové, a dodnes je v této oblasti její užívání spojeno s různými náboženskými rituály. Nejdůležitější části yaconu jsou podzemní bulvy, které svým tvarem trochu připomínají brambory. Jsou výjimečně sladké, šťavnaté a křehké. Chutí připomínají kombinaci jablka s melounem. Yacon se může konzumovat syrový i sušený. Používá se i na vaření a vyrábí se z něj také sirupy a různé nápoje.

Výživová hodnota yaconu pak nijak nezaostává za jeho vynikající chutí. Bulvy yaconu obsahují až na 20 různých, pro naše tělo důležitých aminokyselin, dále pak vitaminy A, C a některé z řady B, minerály jako je vápník, hořčík, železo, draslík a cenné enzymy. Yacon je taktéž velmi bohatý na vlákninu, která je důležitá pro zdravé trávení, a až 67 % bulvy yaconu tvoří fruktooligosacharidy. Tyto přírodní cukry dodávají yaconu nejen sladkou chuť, ale zároveň slouží i jako potrava pro probiotické bakterie, žijící v našich střevech. Yacon tedy může sloužit i jako velice kvalitní, přírodní prebiotikum.

Díky své přirozeně sladké chuti je prášek z yaconu ideální jako alternativní, čistě přírodní sladidlo. Ideálně se hodí k doslazení kaší, smoothie a dalších zdravých pokrmů. Prášek nebo sirup s yaconu mohou používat i diabetici. Yacon kromě harmonizace hladinu cukru v krvi přispívá i ke snížení cholesterolu v krvi, pomáhá nastartovat metabolismus a snižuje chuť k jídlu. Yacon je tak výborným alternativním sladidlem či výživovým doplňkem i pro všechny, co si hlídají příjem kalorií a snaží se nějaké to kilo zhubnout.

Bulvy yaconu mají taktéž detoxikační účinek. Díky vysokému obsahu vlákniny napomáhají nejen očistě střev, ale i jater. Yacon působí i protizánětlivě, a může být hodně nápomocný i při zánětech ledvin či močového měchýře. Dále také pomáhá obnovovat zdravou střevní mikroflóru a zlepšuje tak nejen zažívání, ale i obranyschopnost organismu. Yacon je vhodný i jako doplněk pro rychlejší obnovu střevního mikrobiomu po doužívání antibiotik. Díky schopnosti snížit hladinu cholesterolu v krvi, působí yacon příznivě i při vysokém tlaku, který pomáhá optimalizovat. Aktivně tak působí i jako prevence různých oběhových onemocnění.

Jedlé a léčivé však nejsou jen bulvy yaconu. Jeho listy a lodyhy se používají především jako bylina na čaj. Jejich nevýhodou je jejich oproti hlízám poměrně nahořklá chuť. Mají však skvělé antioxidační účinky a působí taktéž na snižování hladiny cukru v krvi, a kromě toho mají i antibakteriální a protiplísňové účinky. Čaj z listů funguje taktéž jako prebiotikum a v alternativní medicíně se používá i jako prevence proti nádorovým onemocněním.