Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Fluor v zubních pastách: Nebezpečí??

Fluor v zubních pastách: Nebezpečí?? Lepší je doplňovat fluor z potravin a zubní pastu používat bez fluoru.
Iva Lhotská
5,0 5
9

Fluor v zubních pastách: Nebezpečí?? zdroj: unsplash.com

Je všeobecně známo, že fluor je významný stopový prvek nezbytný pro růst kostí a zubů. Zároveň pomáhá zubní sklovině odolávat vůči nepřátelským bakteriím. Pokud máte nedostatek fluoru, mohou se vám více kazit zuby, vaše sklovina není tak pevná a také můžete mít potíže s kostmi. Pokud ovšem máte fluoru v těle nadbytek, hrozí vám tzv. fluoróza.

Co je tedy fluoróza? Fluoróza je onemocnění způsobené nadměrným příjmem fluoridových solí. Projevuje se matně bělavými, u závažnějších poškození až žlutohnědými nebo hnědými skvrnami na zubech. K dalším projevům patří tzv. remodelace neboli přestavba kostí, což je složitý děj, při němž se odbourávají opotřebované staré složky kosti a tvoří se nové. Celý tento proces se děje díky kostnímu metabolismu a musí být v dokonalé rovnováze, případná odchylka může způsobit různá poškození kostí. Jinými příznaky fluorózy jsou známky osteosklerózy vyznačující se resorpcí kostní tkáně (proces ztráty kostní hmoty) a vytváření novotvarů.

Jak vzniká fluoróza, zeptáte se. Je zapříčiněna nadbytkem fluoru v době mineralizace zubní skloviny. Odborníci na zuby tvrdí, že proces demineralizace zubní skloviny je nezvratný. Bohužel s nimi tak úplně nesouhlasím, protože přece každá nemoc je léčitelná a mnohdy i vyléčitelná! Ale v tom případě je zapotřebí včasná dostatečná prevence a je samozřejmě lepší celý proces nenechat dojít tak daleko.

Dlouhou dobu se tvrdilo, že zdrojem fluoru je kromě vyvážené stravy vhodná zubní pasta. Jenže! V dnešní době už se naštěstí přišlo na to, že je lepší brát si fluor především z potravin a zubní pastu používat raději bez fluoru. Pokud váš každodenní příjem fluoru jako stopového prvku nedosahuje potřebného množství, rozhodně se nedoporučuje zvyšovat ho z různých doplňkových zásob.

Fluoróza bohužel vzniká již v raném dětství, kdy dochází k základní mineralizaci zubní skloviny. Pokud děti v útlém věku nadměrně přijímají fluor, brzy se objeví problémy. V každém případě je pro děti příznivější využívání zubních past bez fluoru.

Doporučená denní dávka fluoru je pro dítě od 0,5 do 2 mg a pro dospělého 3-4 mg podle věku. Dávky nad 20 mg jsou už toxické! Když si dítko čistilo odmalička své zoubky fluoridovou zubní pastou, může se stát, že se mu začne rozpadat či drolit sklovina u stálých zubů. Proto buďte, prosím, opatrní. Bohužel i v současné době je stále vysoké procento lidí, kteří trpí fluorózou.

Přejít na sekci článku:

K čemu je fluor v zubních pastách?

K čemu je fluor v zubních pastách? zdroj: unsplash.com

Zubní pasty nám mají umožnit zbavit se zbytků potravy z chrupu, zabránit zubnímu kazu a zajistit nám zářivě bílý úsměv. Jenomže stále častěji slýcháme, že fluorid, který je obsažen v zubních pastách, je pro naše zdraví škodlivý. Proč? Je to skutečně náš úhlavní nepřítel?

Fluorid je sloučenina fluoru v organické nebo anorganické formě. A jelikož má každá z těchto forem jiné působení na živý organismus, stalo se toto téma předmětem častých diskusí.

Pokud používáte pastu s fluoridem, určitě byste ji neměli polykat! Nadměrné požití fluoridu totiž způsobuje problémy s trávením, poškozuje rovnováhu střevní mikroflóry, a tím snižuje imunitu. Stejným způsobem je škodlivý fluorid obsažený v kohoutkové vodě. V té se myjeme a někdo ji dokonce pije. I při umývání působí fluorid ve vodě na pokožku nepříznivě. Přes kůži se může fluorid dostat do krevního oběhu a způsobit tam neplechu, u někoho se mohou objevit alergické reakce. Jelikož používáme vodu z kohoutku i na vaření, není to zase tak velká legrace. Nadměrné dávky fluoridu způsobují problémy se štítnou žlázou, s kostmi - dokonce mohou být jednou z příčin rakoviny kostí, nepříznivě ovlivňují funkce mozku či způsobují potíže s ledvinami.

Nechci vás strašit, v normálním životě běžně nepoužíváme takové množství fluoridu, abychom si ohrozili život. Tedy pokud nepoužíváte již dlouhá léta fluoridovou zubní pastu, nepijete stále vodu z kohoutku apod.

V současné době prokazuje poměrně vysoký počet studií pozitivní vliv tohoto stopového prvku na lidský organismus. Až ve 40 % případů prý dokáží moderní zubní pasty zabránit vzniku zubního kazu. Možná vás to překvapí, ale v tomto případě jde o velké nedorozumění.

Fluorid bývá často zaměňován s fluorem.

Fluor je toxický plyn, reaktivní prvek, který se v přírodě volně nevyskytuje. Nachází se však v kombinaci s dalšími prvky a společně tvoří fluoridy.

To ovšem neznamená, že fluoridy jsou zdraví prospěšné a že bychom je mohli nadužívat. Denně bychom měli přijímat 0,05 miligramů stopového prvku fluoru na 1 kg tělesné hmotnosti, a to z vody, zubní pasty nebo soli. Tak radí Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Fluorid je organická sloučenina nutná pro zdravé kosti a zuby. Při jeho nedostatku je třeba ho doplnit, ale pitím vody z kohoutku to rozhodně nebude! Dá se však tělu dodat prostřednictvím přírodní minerální vody a ze stravy, v tomto případě fluorid obsahují některé druhy ovoce a zeleniny a sardinky. Toť jeden názor...

Související produkt
Bělicí zubní pasta s propolisem a dentie 75 ml
Argital / 279 Kč
Šetrné bělicí složky navracejí zubům zářivý odstín a esenciální oleje zaručí svěží dech. Pasta má zároveň silné adstringentní účinky na dásně.
Detail produktu