Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Fluor v zubních pastách: Nebezpečí??

Fluor v zubních pastách: Nebezpečí?? Lepší je doplňovat fluor z potravin a zubní pastu používat bez fluoru.
Iva Lhotská
5,0 5
9

Přejít na sekci článku:

Co je fluor a kde se přirozeně vyskytuje?

Co je fluor a kde se přirozeně vyskytuje? zdroj: shutterstock.com

Fluor je plyn žlutozelené barvy s pronikavým zápachem připomínající chlorovodík. V kapalném skupenství je to žlutá tekutina. Fluor je extrémně jedovatý a toxický plyn, který dokonce leptá i sklo! Ze všech prvků má nejvyšší elektronegativitu a jedná se o zvlášť reaktivní chemický prvek. Kromě kyslíku, dusíku a chlóru reaguje fluor skoro se všemi prvky. S kyslíkem se slučuje nepřímo za vzniku několika fluoridů kyslíku. S vodíkem reaguje explozivně, přičemž vzniká fluorovodík, s ostatními nekovy vstupuje do chemické reakce za vývoje plamene. Kromě toho fluor jako jediný známý prvek tvoří nestálé sloučeniny s netečným plynem radonem. Elementární fluor i celá řada fluoridů patří k extrémně silným oxidačním činidlům. Elementární fluor poprvé připravil v roce 1886 francouzský chemik Henri Moissan, a to elektrolýzou roztoku hydrofluoridu draselného v kapalném fluorovodíku při teplotě -50 °C, za což byl oceněn Nobelovou cenou.

Průměrný obsah fluoru v zemské kůře je 0,0585 %. V přírodě se elementární fluor jako prvek, díky své značné reaktivitě, nevyskytuje. V nevelkém množství tvoří sloučeniny.

K nejdůležitějším užitkovým nerostům, které obsahují fluor, patří fluorit neboli kazivec, fluoroapatit a kryolit. Ze všech nerostů obsahuje nejvíce fluoru 73,24 % minerál griceit, barberit 72,5 % a ferucit 96,2 %. Celkově bylo vyhledáno a popsáno asi 440 nerostů obsahující fluor.

A víte, k čemu se fluor především používá? Jako oxidační činidlo v raketových motorech a jako fluorační činidlo v celé řadě organických reakcí. A jelikož se v tomto článku věnujeme zubním pastám, je nutné zmínit, že do zubních past se jako dezinfekce přidává fluorid sodný, cínatý nebo fluorofosforečnan sodný. Fluorid obsahují kromě past též některé vitaminy, potravinové doplňky či insekticidy.

Fluoridová toxicita je charakterizována řadou příznaků. Ve Spojených státech dochází nejčastěji k otravám náhodným nebo úmyslným požitím produktů obsahující fluorid. V Indii a Číně jsou zvýšené hladiny fluoridu v podzemních vodách a vedou ke vzniku fluorózy.

Co se týče rostlin, přírodní fluor naleznete např. v kostivalu, arnice, kontryhelu, řebříčku, měsíčku, plodu šípku a především ve vojtěšce, která kromě fluoru obsahuje vápník, hořčík, mangan, měď, draslík apod. Z potravin fluor obsahují minerální voda, kakao, ořechy, obiloviny, mořské ryby, kuřecí maso či černý čaj.

Pro čištění zubů vašich i členů vaší rodiny používejte raději zubních past bez fluoridu obsahující např. extrakty šalvěje, heřmánku, máty, hřebíčku či řepíku. K nejlepším patří ajurvédské pasty posilující a uzdravující dásně, zuby i jazyk. Působí antibakteriálně a protizánětlivě.