zdroj: shutterstock
Nejspíš jste si jich už stihli všimnout, ale pokud by to pro někoho byla novinka, odedneška nebude! Všechny produkty BiOOO jsou totiž opatřeny unikátním grafem. Grafem, který Vám na první pohled odhalí, z jakých složek se daný produkt skládá. U každého produktu nabízíme naprostou transparentnost, tudíž můžete bez obav vybírat. Pojďte se s námi podívat, jak to všechno vzniklo i co všechno můžete z grafů vyčíst.
Jak jsme vlastně s grafy začali?
Začalo to tak, že jsme přemýšleli, jak zpřístupnit lidem informace o produktech, které kupují. Aby na první pohled a bez složitého zkoumání miniaturních písmenek ve složení věděli, jestli je daný produkt dobrý nebo špatný. Zároveň aby i jedinci bez chemického vzdělání hned věděli, co je která látka zač. Konkrétní složky jsme pak popsali v naší v encyklopedii, kde je zároveň u každé z nich vidět, kde se na pětistupňové škále prospěšnosti nachází. A právě proto, aby byly informace co nejpřehlednější, jsme začali používat názorné a přehledné grafy. V rámci zavádění grafového systému také vzešla otázka, co dělat s tím, když spousta produktů vychází viditelně špatně? Není jednodušší danou ingredienci prostě přesunout do "lepší" kategorie? NE, rozhodně nechceme našim zákazníkům lhát, a tak jsme zkrátka produkty, které měly alarmující složení, ze sortimentu úplně vyřadili. V tomto kontextu jsme zavedli systém, v rámci kterého musí každý nový produkt projít náležitou kontrolou složení a následně je rozhodnuto o jeho případném zařazení do našeho sortimentu.
V tomto okamžiku by určitě byla na místě otázka: A proč tedy některé produkty v BiOOO i tak obsahují "špatné" látky? Ano, jsme si vědomi toho, že u některých produktů tomu tak je, ale není tomu tak neopodstatněně. Existují totiž velmi výjimečné případy produktům, které mají jiné benefity a "horší látky" nelze jinak nahradit. Takové produkty najdeme často v péči o vlasy nebo v produktech, které mají co dočinění s Ájurvédou. V takových případech je pak samozřejmě na rozhodnutí zákazníka, jestli mu za to takový produkt stojí.
Z čeho se tedy grafy skládají
1. Výborné - kategorie označená světle zelenou barvou nám říká, že daná složka je pro lidské tělo zkrátka výborná. Co je ale také důležité zmínit je, že kromě blahodárných účinků pro člověka je také skvěle biologicky odbouratelná, a tak nezatěžuje přírodu a životní prostředí. V této kategorii najdeme nejčastěji čisté rostlinné oleje, esenciální oleje a další.
2. Dobré - ne každému vyhovuje 100% přírodní čistá kosmetika a třeba by se rád přiblížil té konvenční. Proto složky některých produktů prochází technologickým zpracováním, aby byly pro uživatele více vyhovující. Není to ale taková tragédie, protože tyto látky jsou pro zákazníky pořád bezpečné a životní prostředí také nijak extrémně nezatěžují.
3. Přijatelné - jak již název kategorie napovídá, složky z této kategorie jsou zhruba někde uprostřed. Lidově by se dalo říct, že nenadchnou ani nezarmoutí. Jsou to totiž vesměs neutrální ingredience, které ničemu neprospějí, ale také ničemu nijak zvlášť neublíží, a tak je na každém, jestli je právě ve svém produktu chce nebo nechce mít.
4. Špatné - tady už je poměrně jasné, že jde do tuhého. Mezi špatné prvky ve složení patří takové, které mohou představovat potenciální zdravotní riziko. Právě konvenční kosmetika většinou po takových složkách sahá. Nicméně pokud se v produktu vyskytují v malém množství, nemusí to vždy znamenat, že je celý produkt úplně špatný. Je ovšem na každém, jestli mu za to takový produkt stojí.
5. Nepřijatelné - zde už není o čem diskutovat. Nepřijatelné produkty jsou za nepřijatelné označeny z toho důvodu, že jsou toxické a zdraví nebezpečné. Některé takové látky jsou totiž prokazatelně škodlivé, ale zatím nedošlo k jejich oficiálnímu zákazu. S takovými látkami je možné se setkat u podezřele levných produktů a zejména u těch, jejichž původ není známý. Na ty skutečně pozor!
BiOOO vs. Konvenční kosmetika
Abychom si mohli ukázat, jak nápomocné grafy jsou, vezměme si na pomoc zástupce z řady BiOOO kosmetiky a zástupce z řady konvenční kosmetiky. Jako zkoumaný prvek jsme vybrali hydratační krém - přírodní hydratační krém od značky Mossa a druhý od nejmenované značky z běžné drogérie. U přírodního krému s pomocí grafu na první pohled vidíme, že žádná z obsažených složek nespadá do posledních dvou "špatných" kategorií. Když se ovšem podíváme na složení konvenčního krému, hned na šestém místě narazíme na složku butyl methoxydibenzolymethan, což je látka biologicky neodbouratelná a spadající do kategorie "špatné". Poté je ve složení zdánlivě všechno v pořádku, ale ke konci narážíme na phenoxyethanol, látku ve vyšších dávkách toxickou, která patří také mezi "špatné" látky. Takže i když se na první pohled může zdát, že složení mají krémy téměř stejné, není tomu tak. Nicméně to se u produktů z drogérií jen tak nedozvíme, protože, upřímně, kdo si dá tu práci a během nákupu vyhledává vhodnost každé jednotlivé složky kupovaného produktu.