Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Minerální oleje nejsou z minerálů

Minerální oleje nejsou z minerálů Minerální oleje jsou všude, kde se podíváte. Co jsou vlastně zač?
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Minerální oleje nejsou z minerálů zdroj: unsplash.com

Minerální oleje, to zní moc pěkně, že ano? Minerály přece potřebujeme pro dobré zdraví a oleje nám denně prokazují skvělou službu v kuchyni i péči o pleť. Minerální oleje ale nemají nic společného ani s minerály a už vůbec ne s rostlinnými oleji. Jsou to totiž syntetické látky, produkty petrochemického průmyslu. Dříve sloužily jako mechanická průmyslová maziva. Bývají součástí širokého kosmetického sortimentu, včetně dětské péče. Co vše byste o nich měli vědět?

Kosmetika jako přehlídka ropné laboratoře

V honbě za krásnou, bezchybnou a hebkou pokožkou nás provází nejen krásné a čisté vůně, ale také mnoho různorodé syntetické chemie. Ta je prakticky základem konvenčního kosmetického průmyslu. I když se setkáváme se stále větší kontrolou složení výrobků, obzvláště v Evropské unii, minerální oleje jsou stále nedílnou součástí mnoha pěsticích řad. Pokud nejedete přímo na bio vlně nebo čas od času dostanete od někoho nějaký malý kosmetický dárek, zkontrolujte si poličku v koupelně. Určitě tam najdete aspoň jeden výrobek, který obsahuje minerální olej.

Zatímco jsme se zaměřili na to, že nechceme ve svých zkrášlovadlech parabeny, silikony anebo ftaláty, minerální oleje jsou na černé listině spotřebitele pořád tak trochu opomíjené. Přitom se jedná o jedny z nejvíce používaných kosmetických chemikálií. Najdeme je prakticky ve všech výrobcích, na které si dokážeme vzpomenout, od dětských olejů přes tělová mléka až po dekorativní kosmetiku. Používají se jako konzervanty, stabilizátory, rozpouštědla a kvůli schopnosti „zjemňovat“ pokožku. Ve složení kosmetiky je najdeme pod názvy paraffin oil, liquid paraffin, paraffinum liquidum, liquid petroleum, vaseline, petrolatum, hydrocarbon oil, baby oil, white oil.

Jak fungují minerální oleje v kosmetice?

Proč výrobci používají minerální oleje? Je to jednoduché, důležitá je pro ně cena. Je to stejné jako se syntetickými vůněmi. Není potřeba hledat přírodní zdroje, platit za jejich šetrné zpracování, zajímat se o to, kde byla rostlina pěstovaná, čím byla hnojená, nemusí se řešit certifikace. Navíc se minerální oleje nekazí tak rychle jako rostlinné oleje. Prostě to výrobcům šetří čas a peníze. A dalším z důvodů, proč tomu tak je, je to, že se stále hodně lidí nezajímá o to, čím mažou sebe a svoje děti. Plně syntetické minerální oleje neposkytují v péči o pokožku vůbec žádné výhody. Nedodávají vitaminy, minerály ani jiné prospěšné látky, nepůsobí antioxidačně, nemají léčivý efekt.

Minerální oleje vytváří na kůži neprodyšný film, který omezuje přirozené hospodaření pleti s vodou, zabraňují jejímu přirozenému dýchání a odvádění škodlivin z těla. Tím pádem se utváří prostředí pro vznik zánětů a cesta k následnému vzniku akné. Minerální olej navíc poškozuje schopnost přirozeného vývoje kožních buněk. To vede k předčasnému stárnutí pleti a zvýšení výskytu černých teček.

Rizika minerálních olejů

Minerální oleje se nepoužívají jenom v kosmetice, ale také v obalové technice, v potravinářství, farmacii (jako projímadlo) a jako součást výroby pesticidů. Kromě toho, že minerální oleje připravují živnou půdu pro záněty, mají i další rizikové faktory. Mohou být kontaminované polycyklickými aromatickými uhlovodíky, které jsou spojovány se vznikem rakoviny, způsobují zhoršení jaterních funkcí a vedou k oslabení imunitního systému.

Minerální oleje mohou také způsobit problémy s gastrointestinálním traktem, průjmy, včetně chronických, nevolnosti, spojené se zvracením, bolesti břicha, zvýšenou žízeň a celkovou slabost. Minerální olej může také být příčinou závažné alergické reakce, včetně kopřivky, vyrážek, otoků a potíží s dýcháním, svalových křečí, závratí. U minerálních olejů se diskutuje také o tom, že mohou být potenciálními spouštěči potratů a způsobovat dysfunkce vaječníků. Jsou nebezpečné pro vodní ekosystémy a jsou špatně biologicky odbouratelné a enormně zatěžují životní prostředí. Minerální oleje, které nejsou z minerálů, jsou jedním z mnoha dobrých důvodů, proč přejít na čistší a celkově prospěšnější přírodní kosmetiku. Co myslíte? 

Zkusite raději některý rostlinný olej z čistě přírodních zdrojů. Pokožku nezatěžuje, nevysuší - naopak! Rostlinné oleje jsou pro naši pleť požehnáním v právém slova smyslu.