Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nezapomeňte hydratovat zevnitř i zvenku!

zdroj: shutterstock

Spolu s teplými letními dny přichází i větší důraz na hydrataci, zejména na dodržování pravidelného pitného režimu. Je velice důležité, aby lidský organismus v tomto ohledu dostával tu správnou péči a pozornost a nedocházelo tak k jeho dehydrataci. Správná hydratace je klíčová pro lidské zdraví, a to nejen zevnitř, ale také zvenčí. Pojďme se tedy společně podívat na to, co nám v tom může pomoct! 

U pitného režimu to začíná, ale nekončí

Hydratace těla hraje klíčovou roli v udržení optimálního zdraví. Kromě pití dostatečného množství vody je také důležité konzumovat potraviny s vysokým obsahem vody. A právě v letním období najdeme hned několik sezónních potravin, které mají vysoký obsah vody. Jejich konzumace nás tak může jednak příjemně osvěžit, ale zároveň tím do svého dostaneme další vodu. Jako číslo jedna asi každého napadne vodní meloun. Ten, vzhledem k tomu, že z 95 % obsahuje vodu, skvěle zažene žízeň, zasytí a ještě k tomu má velmi nízkou kalorickou hodnotu, takže rozhodně nemusíte mít výčitky, pokud nezůstanete u jednoho kousku. 

Dále samozřejmě okurky. Stejně jako meloun mají vysoký obsah vody a dají se konzumovat na mnoho způsobů - ať už se rozhodnete dát si je jen tak, udělat si okurkový salát nebo osvěžující smoothie, určitě nešlápnete vedle. Celkově velké množství ovoce a některá zelenina jsou na vodu velmi bohaté, takže je určitě dobré, zařadit je do svého jídelníčku a to především v létě. Kromě hydratace vám totiž poskytnou i řadu vitaminů a minerálů, takže benefity ve všech ohledech.

Na talíři i v kosmetice

Potřeba vnitřní hydratace je nám po většinou zřejmá, ale na tu vnější už často zapomínáme. Přitom není méně důležitá, než náš pitný režim. Možná to někoho překvapí, ale spousta produktů, které při péči o náš zevnějšek používáme, obsahuje právě složky pocházející z "jedlých potravin" právě díky jejich hydratačním účinkům. 

Zde je tedy několik příkladů přírodních složek, které můžete najít na talíři i třeba v krému na obličej.

Okurka: Okurkový extrakt obsahuje mnoho vody a je bohatý na vitamíny A a C, které jsou prospěšné pro naši pokožku. Okurka je oblíbenou složkou v kosmetických výrobcích, jako jsou tonika a hydratační krémy, které pomáhají udržovat hydratovanou a svěží pleť.

Kokos: Kokosová voda je přírodním zdrojem elektrolytů a minerálů, které pomáhají tělu udržovat správnou rovnováhu tekutin. K jídlu můžete využít kokosovou vodu, mléko, sušený kokos nebo kokosový olej, který se často používá v kosmetice právě pro své hydratační a zklidňující vlastnosti. Najít ho tak můžeme třeba v různých krémech, šamponech nebo balzámech.

Avokádo: Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vitamíny E a C, což ho činí skvělou svačinkou i pomocníkem pro vnější hydrataci. Avokádový olej je populární složkou v kosmetických výrobcích, jako jsou masky, krémy nebo tělové oleje.

Kyselina hyaluronová: Tato hydratační složka je přítomná jak v potravinách, tak v kosmetice. V potravinách ji můžeme najít například v banánech, sóje nebo ve zvířecích vnitřnostech a kloubech, ze kterých je možné připravit si třeba pěkně silný vývar. V kosmetických produktech se kyselina hyaluronová často používá pro hydrataci pokožky a dodání pevnosti, protože s věkem přirozená produkce této kyseliny v těle klesá.

Jak být tedy řádně hydratován zevnitř i zvenku? 

1. Pijte dostatek vody: Pitný režim je naprostým základem hydratace. Množství se může u různých lidí trochu lišit, protože každý máme jinou hmotnost i výdej energie, nicméně doporučené množství u dospělého člověka se pohybuje kolem 30 - 45 ml na kilogram tělesné váhy. Méně individuální rada je pít minimálně 8 sklenic vody denně, což i samo o sobě poukazuje na to, že by se mělo pít pravidelně během celého dne.

2. Hydratace z potravin: Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vodu, jako je ovoce a zelenina. Navýšíte tak nenásilnou cestou příjem vody i potřebných vitaminů a minerálů.

3. Správná kosmetika: Při výběru kosmetických produktů preferujte ty s hydratačními složkami, jako jsou avokádo, kokos nebo kyselina hyaluronová, které podpoří zdraví vaší pokožky

4. Pozor na sluníčko: Nadměrné vystavování slunci může způsobit nadměrnou dehydrataci - ať už tu vnitřní nebo tu vnější. Pokud ale na sluníčku nějaký delší čas trávíte, používejte opalovací krémy s vysokým SPF a navyšte svůj pitný režim. Tělo totiž skrz pot vyplavuje nejet odpadní látky z těla, ale také poměrně velké množství vody.