Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Šťavnaté vodní melouny pro detox i mladistvou pleť

Šťavnaté vodní melouny pro detox i mladistvou pleť Vodní meloun dokáže skvěle hydratovat i pročistit organismus. A díky nízkému obsahu cukru je vhodný i pro diabetiky.
Jana Konečná
5,0 5
3

Šťavnaté vodní melouny pro detox i mladistvou pleť zdroj: pexels.com

Slovo „meloun“ má původ v řečtině a znamená "velké jablko". Zajímavé je, že sladké melouny patří z biologického hlediska mezi zeleninu, konkrétně mezi tykvovité stejně jako dýně a cukety. Melounů existuje více druhů, ale mezi ty nejznámější a nám nejdostupnější patří především vodní meloun. Sladkou, šťavnatou a pořádně vychlazenou dužinu si velice rádi dopřáváme hlavně v horkých letních dnech. Meloun tvoří až z 93 % voda. Díky tomu je výborným přirozeným hydratačním prostředkem, po kterém naše tělo v letních vedrech opravdu zajásá. Meloun ale není jen samá voda, může našemu tělu kromě potřebné hydratace dodat i celou řadu potřebných látek.

V první řadě je v melounu nemalé množství vitaminu C, který je potřebný pro udržení silné imunity a pro celkovou tělesnou kondici. Dále v melounech můžeme najít vitaminy z řady B vitamin A a také minerály, jako je hořčík, draslík, sodík, zinek, ale i vápník či železo. Za zmínku stojí i rostlinné barvivo lykopen, jež je velice účinným antioxidantem a působí jako prevence rakoviny děložního čípku a prostaty.

Melouny pro čistý organismus

Díky vysokému obsahu vody a zároveň i účinných látek jsou vodní melouny výborným přírodním prostředkem pro různé detoxikační kúry. Obsažené antioxidanty se postarají o odbourávání toxických látek a voda urychlí jejich odplavování z těla ven. Výborná je třídenní detoxikační kůra, kdy po celou dobu nekonzumujete nic jiného než melouny (ideální v létě, kdy je sezóna melounů a zároveň kvůli horkému počasí nemáte stejně na žádné těžké jídlo chuť). Během takového detoxu se skvěle pročistí ledviny - dokonce může dojít i k vyplavování menších ledvinových kamínků. Očistou si projde ale i zažívací ústrojí – melouny mají mírně projímavé účinky a obsažená vláknina střeva pořádně vykartáčuje. Melounový detox nebo jen vyšší konzumaci melounů oceníte hlavně, pokud vás trápí onemocnění spojená s ledvinami. Může pomoct zmírnit příznaky dny, revmatu či artritidy.

Přestože jsou melouny přirozeně velice sladké, mají opravdu nízké množství kalorií. Nemusíte se jim tedy vyhýbat, ani když držíte zrovna dietu. Melouny jsou vhodnou potravinou i pro diabetiky. Měly by se však jíst úplně samostatně. Velice rychle se totiž tráví a v kombinaci s jinými potravinami může způsobovat v zažívacím ústrojí nežádoucí kvašení. Meloun jinak patří mezi zásadité potraviny, pomáhá snižovat kyselé prostředí v těle a zmírňuje například i pálení žáhy.

Zkrášlující účinky melounů

Melounová šťáva má blahodárné účinky i na naši pleť. Jednak po vnitřním pročištění automaticky zkrásní i pokožka, ale také můžete zkusit meloun aplikovat i přímo na pokožku. Melounová šťáva má totiž vynikající tonizační účinek, pleť účinně hydratuje, vyhlazuje, zjemňuje a působí preventivně i proti vráskám z dlouhodobějšího hlediska. Kousky melounové dužiny si můžete přikládat i na unavené oči. Namáhanou pokožku v okolí očí příjemně ochladí, podobně jako plátky okurek. Melounovou vypínací „masku“ můžete dopřát i pokožce krku či dekoltu. Extrakty z melounů se pro vysoký obsah účinných látek a taktéž pro úžasnou vůni přidávají i do kosmetických přípravků.