Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Složení kosmetiky do detailu aneb zaměřme se na konzervanty

zdroj: shutterstock

Vzhledem k tomu, že kolem konzervantů panuje jistá kontroverze a většina lidí má pocit, že konzervant je skoro sprosté slovo, podíváme se dnes na to, jak to doopravdy je - s jakými konzervanty se můžeme setkat, v jakých produktech a také jestli jsou opravdu všechny tak škodlivé, jak se může na první pohled zdát.

Co jsou konzervanty

Když v dnešní době člověk zahlédne nějakou reklamu v televizi, která propaguje svůj zdravý produkt, často slýcháme, že je "bez konzervantů". Proto má spousta lidí spojené konzervanty s něčím špatným a nutně škodlivým. Tak tomu ale nutně není. Konzervační látky jako takové nejsou pouze jednoho druhu, a tak také nejsou všechny konvenční a škodlivé. Konzervanty, celým názvem konzervační látky, jsou látky, které se přidávají do potravin, kosmetiky, léčiv a dalších produktů s cílem prodloužit jejich trvanlivost tím, že brání růstu mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně a kvasinky. Tyto látky pomáhají udržet výrobky déle čerstvé a zabránit jim v rozkladu. Takže sami uznáte, že na samotné podstatě není nic zlého, ba naopak. Pak ale samozřejmě záleží, jaký druh konzervantu se do produktů použije.

K čemu jsou konzervanty v kosmetice dobré

Konzervanty v kosmetice jsou důležité, protože kosmetické produkty, jako jsou krémy, šampony, pleťové vody a podobně, často obsahují vodu nebo obecně vlhkost, což vytváří ideální prostředí pro množení všemožných mikroorganismů. Bez konzervantů by tyto produkty mohly být náchylné k bakteriálnímu nebo plísňovému růstu, což by mohlo mít samozřejmě nežádoucí důsledky pro uživatele. Takový přírodní krém bez konzervantů by v ledničce vydržel tak dva týdny a pak by byl už spíše škodlivý než prospěšný. Existuje mnoho různých typů konzervantů v kosmetice, včetně těch, které jsou povolené v přírodní certifikované kosmetice. Potom samozřejmě existují i ty syntetické, proti kterým asi primárně televizní reklamy varují. Co je ale podstatné říct je, že výběr konzervantu také závisí na typu kosmetického produktu, jeho složení a na požadované trvanlivosti. Je však důležité dbát na to, aby byly konzervanty používány v bezpečných a regulovaných koncentracích, aby minimalizovaly riziko alergií, podráždění pokožky a jiných zdravotních problémů.

Konzervanty povolené v přírodní certifikované kosmetice

To, že je kosmetika Bio nebo přímo certifikovaná, neznamená, že se v ní nebudou nacházet konzervanty, jak si mnozí myslí. Jak jsme si již řekli, konzervanty nemusí být nutně škodlivé, a tak si alespoň ukážeme, kterých se na etiketě produktů bát nemusíte. Co je ale také potřeba mít na zřeteli je, že spousta konzervantů je kombinací více než jedné konzervační látky, takže, bohužel, znalost několika následujících složek není stoprocentně směrodatná. Reálně se totiž jedná vždy o směs složek, které tvoří pak určitý obchodní název, např. Geogard 221 je benzyl alcohol a dehydroacetic acid. Přírodních konzervantů je zpravidla potřeba použít velké množství nebo různé kombinace, protože nedokáží zlikvidovat najednou úplně všechno. Ale abyste mohli mít jasno alespoň v dílčích složkách, popsali jsme pro Vás konzervanty v naší encyklopedii a zde je alespoň jmenný přehled těch, které jsou povolené v certifikované přírodní kosmetice:

Ostatní konvenční konzervační látky

Pak existuje ta druhá skupina konzervantů, těch syntetických, uměle vytvořených chemickými procesy. Ty jsou většinou obsaženy v běžné konvenční kosmetice z drogérie. Nemusí to tak být vždy, ale u těchto látek je větší riziko vyvolání alergické reakce nebo iritace pokožky v lepším případě, v horším pak nastartování rakovinotvorných procesů, hormonální změny nebo jiných nenávratných poškození. I tyto látky zde máte pro jistotu vyjmenované: