Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 míst, kde se nejvíce daří bakteriím

bakterie, tma, mikroskop, pod lupou zdroj: Unsplash

Nevidíte je, ale jsou nedílnou součástí vašeho života – řeč je o bakteriích a dalších mikroorganismech. Největší množství žije přímo v našem těle a na kůži, ale ty jsou většinou užitečné a neměli bychom se jich zbavovat. Pak jsou tu ale nebezpečné druhy, které dokáží i zabíjet. Přečtěte si, jaká místa jsou jejich oblíbenou destinací – některá vás možná překvapí.

Kdo s námi bydlí?

V našich domácnostech se obvykle vyskytuje například E. Coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumonia, Streptococcus a jiné. V kuchyni se nejčastěji setkáváme se salmonelózou nebo kampylobakteriemi, pocházejícími ze syrového masa, vajec či nepasterizovaných mléčných výrobků. Pokud budete dodržovat správnou hygienu sebe i okolí, není se třeba těchto spolubydlících bát. 

Houbička na nádobí

Kuchyň je obecně plná různých bakterií, nejvíce v celé domácnosti jich ale žije v houbičce na nádobí. S její pomocí čistíme spoustu organické špíny mastnotu z nádobí, kuchyňského povrchu a dalších míst, ale často zapomínáme na čistotu houbičky samotné. Obecně se doporučuje vyměňovat ji pravidelně po deseti až čtrnácti dnech. To ale může být poněkud neekologické. Podle některých odborníků houbičku můžete vyčistit tak, že ji dáte do mikrovlnné trouby (na maximální výkon po dobu asi jedné minuty), nebo do myčky. Tím byste měli zničit až 99 % bakterií, ale nelze se na to spoléhat. Proto můžete kupovat alespoň ekologičtější varianty mycích houbiček a pravidelně je měnit. 

Mobil a sluchátka

Telefon už dávno neslouží jen k telefonování. Stal se naším kalendářem, foťákem a spojením s lidmi na sociálních sítích, proto ho taky držíme v ruce každou chvilku. Jenže často se nepohybujeme zrovna ve sterilním prostředí a na telefon tak přenášíme špínu, ve které jsou bakterie a viry. Mobilní telefony jsou sedmkrát špinavější než záchodová prkénka, to zjistila studie britské společnosti zabývající se hygienou Initial Washroom Hygiene. Podle ní povrchy telefonů v průměru obsahovaly 1 479 kolonií bakterií, zatímco prkénka jen 220. Proto byste neměli rozhodně zapomínat na jejich hygienu pokaždé, když přijdete domů. A ve městě alespoň občas stříkněte na ruce antibakteriální sprej. Se sluchátky to je skoro stejné, ani hladký povrch je nezachrání od kolonií bakterií, plísní a kvasinek. A ještě větší riziko nám hrozí, protože si je dáváme přímo do uší, ve kterých může snadno dojít infekci. 

Klávesnice a ovladač

Přiznejme si to, u počítače nebo u televize trávíme hodně času. Pracujeme, jíme, bavíme se… Proto tahle místa bývají plná drobků, mastnoty, prachu a jiných nečistot a tím se stávají rájem pro bakterie. Kdykoli se rukama dotkneme klávesnice nebo ovladače, přeneseme si je na ruce, kterými si máme tendenci sahat na obličej a nebezpečí infekce je na světě. Proto byste měli klávesnici, notebook a ovladače pravidelně čistit. Pomoci vám může univerzální dezinfekční prostředek od Tierra Verde, který je na bázi rostlinného alkoholu s vůní citronové a levandulové silice. Dejte si ale pozor, ať se voda nedostane dovnitř zařízení. 

Ručníky a ložní prádlo

Slouží nám pro osobní hygienu a jako místo odpočinku, ale zároveň si v nich rády hoví i bakterie a jiné mikroorganismy. V ručnících i v posteli zůstávají naše vlasy, chlupy a odumřelá kůže – potrava právě pro bakterie a roztoče. Povlečení a prostěradlo byste proto měli měnit minimálně jednou za čtrnáct dní a vyprat ho nejlépe v přírodním prostředku na 60 stupňů, abyste zabili všechny nechtěné organismy, které v něm žijí. S ručníky a osuškami je to podobné, určitě je nenechávejte vlhké na zemi, ale po každém použití je pověste a nechte proschnout ideálně na topení. 

Lidské tělo

Lidské tělo je komplexní ekosystém, ve kterém najdete až desetkrát více mikroorganismů, než kolik je lidských buněk. Jde převážně o bakterie, prvoky, kvasinky a další. Většina z nich žije ve vzájemné symbióze a svému hostiteli neškodí, pokud se nepřemnoží. Naopak nám pomáhají s trávením potravy, produkují vitaminy, posilují imunitní systém a chrání nás před cizími vlivy. Nejvíce jich máme ve střevech, kde žije asi 500 druhů mikroorganismů, dalšími místy jsou kůže, ústa a pohlavní orgány. „Geny našich bakterií se podílejí na tom, co dělá člověka člověkem,“ říká Peter Turnbaugh z Harvardu, jeden ze zakladatelů osvětového projektu Human microbiome. Naše bakterie potřebujeme k životu, proto není dobré se každý den drhnout mýdlem. Důležitá je důkladná hygiena rukou a na intimní partie určitě doporučujeme používat přípravek s vyrovnaným pH

S ničím by se to nemělo přehánět a ve sterilním prostředí se žít nedá. Tak dbejte o hygienu s rozumem!